Pituushypyn MM-Pronssi oli ainoa valonpilkahdus muuten niin penkin alle menneissä kisoissa.
Mitä muuuta olisi voitu odottaa ? Eipä mitään, jos tarkastelun kohteeksi otetaan yleisurheilijoiden talouden tukeminen. Keihään nakkeleminen räntäsateessa tai kuulan työntäminen pilkkopimeässä takahikiän perukoilla ei varmasti ole omiaan lisäämään lajin harrastajia,saati jatkamaan vuodesta toiseen samoilla eväillä. Kaiken lisäksi homma pitäisi tehdä ns. OTO-tuntumalla eli oman toimen ohessa. Oli sitten kyseessä kenttä- tai juoksulajit niin tilanne on sama. Homma saattaa toimia niin kauan,kun urheilija on opiskelija mutta jos paras aika harjoittelusta menee päivätöitä paiskiessa,niin homma alkaa takuulla tökkiä ennen pitkään. Päättäjät tietysti kitisevät varojen niukkuudesta ja rahanjakoa janoavien kohteiden runsaudesta,mutta aivan turhaan.
Mallia voisi ottaa vaikka rakkaasta naapurimaastamme Ruotsista. Miten ihmeessä Ruotsi pesee Suomen vuodesta toiseen yleisurheilukisojen mitalitilastoissa ? Vastaus on simppeli. Urheilijoiden taloudelliseen hyvinvointiin kiinitetään siellä riittävästi huomiota. On huomattavasti helpompaa keskittyä itse urheilemiseen,kun taloudelliset ja urheilulliset olosuhteet on luotu sellaisiksi,että urheilija voi keskittyä itse olennaiseen eli harjoitteluun ja kilpailemiseen.
Tämä kun täälläkin joskus opittaisiin.
Rahat jakoon
nahkapää
3
331
Vastaukset
- IKE-BOY
Kuka vitussa jaksaa lukea noin pitkää viestiä? En minä ainakaan...
- nahkapää
Tähän mennessä 91 sinun lisäksesi ....
Vitulla tai ilman. - jammu setä.
oletko jotenkin jäkeenjäänyt? ei tuon viestin lukemiseen pitäisi kovinkaan paljon "jaksamista" tarvita.. onnea sinulle!
olen muuten samaa mieltä "nahkapään" kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774622- 1801897
- 1241590
- 1241125
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161071- 351036
- 78933
- 52896
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78872- 4838