Suomen kuulamiehet

M. Yrjölä

Suomen kuulamiehet laihdutuskuurille ja juoksemaan 20 metriä ja hyppäämään vauhditonta pituutta. Suomen jannujen voimat riittävät ME-tuloksiin, mutta puuttuvat nopeus ja kimmoisuus sekä osittain tekninen taitamattomuus estävät kunnollisten tulosten syntymisen.

Mika Halvari tajusi aikoinaan homman jujun; laihdutti 30 kiloa, panosti nopeus- ja ketteryysharjoituksiin ja voilaa: Tulosparannus 18,5 metristä 22 metriin.

Suomalaisten pitäisi benchmakata itseään esimerkiksi Ulf Timmermanniin ja Werner Gunthoriin.

Vertailun vuoksi mainittakoon miesten mitat: Gunthor 200 cm, 125 kg, Timmermann 194 cm 115 kg. Hoikkia poikia.

Miesten habituksia voi tsiigata:
http://www.olympia-statistik.de/Timmermann.htm
http://www.atleticaleggera.com/gunthor.htm

Toimintaa kuularingissä voi katsella:
http://macthrowvideo.com/Download.html2.html

3

579

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nahkapää

      Voisivat kunnella vaikka Toivo Kuulaa ennen kisoja. Ihan sama miten psyykkaisivat itsensä
      kisakuntoon, kunhan tulosta vaan syntyisi.
      Nykytulokset piirimestaruustasoa.

    • Nimi M. Erkki

      Ulf Timmermann
      Neben den olympischen Erfolgen wurde er 1987 und 1989 Hallenweltmeister. Europameister 1990, Europameister in der Halle 1987 und 1989. Weltcupsieger 1985 und 1989. Europacupsieger 1987 und 1989. 1990 Grandprix und ISTAF. Von 1988 - 1990 DDR-Meister, 1983, 1985 - 1989 DDR-Meister in der Halle, 1992 Deutscher Meister. Auszeichnung: 1988 in Seoul wurde ihm die Ehre zu teil, die deutsche Fahne für die DDR zu tragen.

      • hmm...

        Oliskohan kuitenkin pääasiassa kiinni muista asioista kuin ottamisesta? 194/115?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      184
      10586
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      63
      2909
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2628
    4. 88
      2500
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      151
      2202
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      264
      2059
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1451
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1425
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1260
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      35
      912
    Aihe