Aloittelen harjoittelua kuntopyörällä. Olen 29v. Kuntoni ei ole kovin hyvä ja painoakin on niin, että painoindeksi on siinä 26 paikeilla. Yllätys oli suuri, kun ostin pyörän (Kettler Topas) enkä jaksanut pienimmällä vastuksellakaan polkea pyörää, kun noin parin minuutin ajan!! Onko pyörässä vikaa vai kunnossa?? Kuinka jatkan harjoittelua?
Kuntopyöräilystä..
Milla
51174
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
jotain kaveriasi kokeilemaan pyörää (mieluummin tietysti suht' hyväkuntoista). Mielestäni kyllä pienimmän vastuksen pitäisi kuntopyörässä olla niin kevyt, että sitä jaksaa rapakuntoinenkin polkea väsymättä kauemmin kuin pari minuuttia. Ainakin minun kuntopyöräni pienin vastus vastaa suurinpiirtein tavallisella pyörällä ykkösvaihteella ajoa tasaisella.
Jos muistakin pyöräsi kokeilijoista vastus tuntuu liian raskaalta, kannattaa kyllä ottaa yhteyttä kauppaan, josta pyöräsi ostit.
Lähes samankuntoinen henkilö kokeili pyörää ja polki 5 min!! ..tai luultavasti hieman parempikuntoinen =o) Silti tuntuu, että 0-taso ON liian raskas!! Ostin pyörän käytettynä, eikä mitään papereita tullut mukaan..
Ostin juuri itsekin Kettler-kuntopyörän ja sun pyörän perussäätö voi olla liian tiukalla. Ainakin oman pyörän mukana tuli säätöohjeet ja niillä sen saisi kohdalleen. Tosin omassani ei tarvinnut säätöön koskea.
Kokeileppa sellaista ensin... :-D
Ostin pyörän käytettynä, enkä saanut mitään ohjeita pyörän mukana. Voisitko kertoa mistä sen säädön saa kohdalleen ja jos ohjeissa on muutakin tarpeellista/merkittävää, niin voisit kertoa. Mm sykemittarin lukemat eivät kerro minulle mitään.. E-mailini:[email protected]
Pyörä avattiin ja hihna olikin melko solmussa.. Eli nyt säädöt kunnossa ja solmut selvitelty ja jaksan polkea pyörää hieman kauemmin kuin sen minuutti nelkyt..!
Oon polkenut sellaset 3*puoli tuntia päivässä tai sitten oon jättänyt yhden lepopäivän väliin. Jos jollain on jotain kommentoimista harjoitteluun, niin ottaisin mielelläni vastaan. Tai sitten tehokkaampaa harjoitusohjelmaa..