Tulen hulluksi

Haluan pois!

Olen tulossa oikeasti hulluksi mieheni käytös on niin musertavaa. En jaksa siksi laiotinkin tänään asuntopaperit vetämään.
Haluan vaihtaa vuokraluukkuun tästä suuresta luksuskodistamme. Ja päällisin puolin unelmakodista, jonka avokkeeni omistaa.
Syynä on se, että en jaksa enää olla hereillä, mieheni väsyttää minut miltei joka päivä. Energiani kuluu pahasta mielestä selviämiseen vaikka lapsiakin pitäisi jaksaa tukea ja töitä tehdä. Ukon käytös masentaa ja väsyttää. No, lapsetkin ovat väsyneet kaikkeen ja tahtovat muuttaa rauhallisemmille vesille.
Mieheni ei ole heidän isänsä eikä osaa aina hyväksyä heitä. Hän on aivan liian vaativa ja aina tyytymätön. Olemme täällä vain alivuokralaisasemassa ja kuulemme siitä viikottain.
Pitäkää peukut pystyssä, että saamme pian oman kodin. Ja että minä lasteni äitinä jaksaisin taistella.

15

1769

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • edköf

      katso peiliin ja mieti oletko itse osasyyllinen?

      uskon, että näin on

    • PirreXX

      Teet oikein kun lähdet! Tiedän että se on vaikea päätös, ei ole helppo tehdä sitä ratkaisua...
      On oikein ajatella itseään ja lapsiaan.
      Toivottavasti elämäsi järjestyy, pidän sinulle peukkuja!

      • Se pois haluava

        Hyvä hyvä PirreXX!
        Elämä ilman Pirrejä olisi sama kuin metsä ilman mustikoita.


      • PirreXX
        Se pois haluava kirjoitti:

        Hyvä hyvä PirreXX!
        Elämä ilman Pirrejä olisi sama kuin metsä ilman mustikoita.

        Tänä kesänä saimme onneksi hyvän mustikkasadon..:)

        Aurinkoisempaa jatkoa ja kerro meille kuulumisiasi!!


    • avovaimo

      mitä halusit saada mitä tänne kirjoittaessasi? halusit kai myötätuntoa ja ymmärrystä sille miten paha sinulla on, miten mies sinut väsyttää. miten sinä olet kaikkesi tehnyt? miten sinä olet oikeassa ja mies väärässä?

      mutta ei se niin ole. ei ole oikeata ja väärää. voit olla oikeassa ja väittää toisen olevan väärässä, mutta auttaako se onneen?

      tai voit ajatella, että kaikki ovat oikeassa. sillä se mitä sinä tunnet ja koet on totta. mutta myös se mitä mies tuntee ja kokee on myös totta. ja se mitä lapset tuntevat ja kokevat on myöskin totta. että näin! pitää vain nämä todellisuuden saada toimimaan yhdessä niin, että jokainen kokisi ja tuntisi olonsa hyväksi ja se olisi totta kaikille.

      syytät miestä kaikesta. se on helppo siirtää vastuu toiselle omasta huonosta olosta. kirjoituksessasi ei ollut mitään mitä sinä voisit asian parantamiseksi tehdä paitsi pakeneminen, pois muutto. sen sijaan että syytät mieti mitä sinä voisit tilanteen parantamiseksi tehdä?

      ehkä sen syyttelyn voisit kääntä sellaiseksi puheeksi mistä voisit nähdä mitä et saa jota kuitenkin tarvitset mieheltäsi. ja myös ennen kaikkea mitä lapsesi tarvitsevat sinulta ja isäpuoleleta mitä eivät saa. tilanne on varmasti viattomille lapsille käsittämätön.

      ja syytä on myös kysyä mitä miehesi ei saa sinulta ja lapsilta mitä hän tarvitsee ja toivoo.

      elikä tässä olisi kasvun paikka, jos molemmat aikuiset haluatte vain kasvaa ja tehdä työtä itsenne ja suhteenne eteen. jos ette halua on paras kyllä muutta pois ja saada lapset turvaan, olettaen että osaat lopettaa sen mitä teit miehesi kanssa. ettet lapsiin pura tiedostamattasi vaikket tahtoisikaan niitä kolhuja mitä sait.

      eli lue tuo juttusi ja kirjoita siihen miestäsi syyttelemättä miltä sinusta tuntuu ja mitä tarvitsent mitä et saa. se ei ole ihan helppoa!

      esim. "Olemme täällä vain alivuokralaisasemassa ja kuulemme siitä viikottain."

      josko voisit tämän sanoa jotenkin näin ehkäpä:

      haluaisin kokea meidät perheenä. haluaisin mieheni huolehtivan minusta ja lapsistani kuin omistaan. haluaisin tuntea miehen pitävän minua erityisenä ja arvokkaana. haluaisin myös hänen rakastavan lapsiani.
      ja sitten sinun tulisi keroa miten tunnet itsesi arvokkaaksi ja erityiseksi!

      aivan konkreettisesti sanot esim. haluan sinun kehuvan minua silloin kun katsot minua ihailevasti, sano se minulle! ym. haluan sinun auttavan minua kerran viikossa siivouksen kanssa, koska silloin kokisin että jaamme yhdessä kodin ja haluat osallistua sen hoitamiseen.

      ja mies: hän muistuttaa, että olette täällä vain alivuokralaisina. mitä hän oikeasti sillä tarkoittaa?

      ehkä hän tarkoittaa tätä. haluaisin, että sinä kumppanini arvostat minua ja sitä mitä yritän teidän eteenne tehdä.(miehen harteille tässä kulttuurissa laitetaan leivän hankkiminen ja se on tärkeää että mies pystyy näin perhettään auttamaan.) haluaisin lasten myös ymmärtävän ja olevan kiitollisia.
      ja sitten tulisi kysyä tarkkaan mitä hän tarkoittaa kiitollisuudella. milloin hän kokee että joku on kiitollinen hänen yrityksistään?

      ja mitä lapset ajattelevat?
      en voi tehdä mitään.. minulla on paha olo.. aikuiset riitelevät.. haluan pois. se on minun vikani kun ne riitelee ja huutaa vaan.. ne ei viihdy yhdessä koska minä olen tiellä..
      lapset ottavat syyn itseensä oli, miten oli!

      ok! pointtini on se että teilllä on kommunikointi ongelma! ette osaa kertoi toisillenne mitä tarvitsette niin, että toinen ymmärtää.
      käy ihmeessä tekstisi läpi ja pue se "minä muotoon" esimerkin mukaisesti. en tiedä nyt justiinsa mitä haluat, mutta jotain voi lukea noitten rivien takaa kyllä..

      sen voin kertoa että miehen vaihtaminen ei auta jos et opi omia tarpeittasi hänelle kertomaan ja ottamaan ennenkaikkea lastesi tarpeita huomioon! ja kumppanin tarpeita!

      eläminen on taito laji!

      • kiitos

        Eläminen on todellakin taitolaji.
        Sanojaan voi käyttää rakentavasti tai sitten ei.
        Sinä ainakin yritit minulle vastata. Kiitos siitä!
        Kirjoitin tuon 'avunhuutoni' akuutin tunnetilan vallassa. Siitä se kertoo, että apua tarvitaan ja että on ihana kun saa mieltään purkaa ilman, että joku tulee ja alkaa huutaa..ja huutaa niin kauan, että minun on lähdettävä lasten kanssa ulos.
        Tänään olen irtisanoutunut töistä sillä en pysty enkä jaksa enää keskittyä vaativaan asiakaspalveluun, sisimpäni on riekaleena.
        Rääsyksi jo alan tuntea itseni, tunnelukot ja pettymykset estävät kommunikoinnin ja väsyneen ihmisen viestimisessä sattuu väärinkäsityksiä.
        Entäs kun sanojasi käytetään sinua vastaan.
        Aina on mietittävä sanansa tarkasti.
        Sanat, lausutut tai lausumatta jätetyt, rakentavat tai rikkovat.
        On paljon harmaita hiuksia halottu ja itkuryppyjä saatu.
        Jokaisella meillä on oikeus rakkauteen, ihan jokaisella.
        Tsinulle jotain mitä itse en ole saanut!


      • toivoo alkuperäinen kirjoit...

        Elämä on taitolaji.
        Luopuminen on vaikein asia opittavaksi.
        Kommunikointi ja viestiminen on helpompaa,kun on elämä balanssissa.
        Silloin kun elämä satuttaa, ollaan hiljaa.
        Hätäkellot kilkattaa, savua tulee korvista, viheltäkää peli poikki!


      • Anonyymi

        Gubbe esiintyy naisena ja äitinä!


    • Mica

      Sinä olet ratkaisusi tehnyt. Pidän ehdottomasti peukkuja pystyssä, että saat pian oman kodin ja että sinä lastesi äitinä j a k s a t taistella.

      • Minä vaan

        Kiitti Mica! Sinulla on ymmärrystä.
        Alkuperäinen skrivaaja.


    • Anonyymi

      Niin täälläkin, mies juo (sammuu) joka PV. En enää jaksa. Tiedän että pitäis erota mut hän auttaa minua paljon päivisin, olen monisairas en pärjää yksin

      • Anonyymi

        Käyttää tilannettasi ja monisairauttasi hyväkseen voidakseen ja saadakseen juoda eli toteuttaakseen päihderiipuvuuttaan. Kun tilanne pahenee hän ei kykene enää sinua auttamaankaan koska on itse alkoholisoitunut niin pahasti. Jäät yksin.
        Monisairas saa myös ostettua apua, sitä ei tarvitse ostaa luomalla suhdetta päihdeongelmaiseen. Yksin asuessasin, voit hakea henkilökohtaista avustajaa tai kotiapua. Ja saat kotitalousvähennykseen kaikki menot. Toki se nyt muuttuu mutta kotitalousvähennysoikeus sentään säilyy.
        Monisairas tarkoittaa mitä? Oletko reumaatikko tai sairastatko fibromyolgiaa, tai oletko liikuntarajoitteinen?
        Periaatteessa voisit ihan hyvin asua myös yksin, se on valintakysymys. Mistä olet valmis luopumaan?
        Mutta muista että miehen päihdeongelmat voivat johtaa hyvin ongelmallisiin tilanteisiin selviytymisesi ja avunsaamisesikin suhteen. Jos mies juo niin paljon että sammuu kyse on merkittävästä ongelmasta joka ei katoa vaan muuttuu pahemmaksi.
        Lopulta voit joutua asumaan väkivaltaisesti käyttäytyvän, arvaamattoman miehen kanssa ollen itse avuton.


    • Anonyymi

      Minulla on täsnälleen sama tilanne ja olen samaa mieltä, uskon että olette onnellisempia omissa asunnoissa. Tsemppiä!

      • Anonyymi

        Valetta koko satu!


      • Anonyymi

        Niinpä tietysti!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7086
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe