tatska vielä kohollaan!

otin tatskan noin päälle viikko takaperin ja hyvin olen hoitanut sitä, mutta vielä tuntuu että tatska on kohollaan. onko siinä rupea vielä vai mikä on homman nimi? omistan muitakin tatuointeja, ja ne ovat parantuneet nopeammin.
91260
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

ihosi on vain vielä ärtynyt uudesta tatuoinnista, kyllä se kohouma ajan myötä lähtee.

Äänestä

ai niin unohdin kysyä että voiko saunoa näin parin viikon jälkeen, vaikka tatska onkin vielä kohollaan? vai antaako vielä rauhassa parantua?

Äänestä
  • Onko uudessa kuvassa paljon mustaa? mustat voi olla kohollaan jopa kuukausia, ei estä saunomista tms.

    Äänestä

  • moved kirjoitti:

    Onko uudessa kuvassa paljon mustaa? mustat voi olla kohollaan jopa kuukausia, ei estä saunomista tms.

    joo kyllä vaan on mustalla värillä tehty pelkästään,kiva tietää jos ei estä saunomista.

    Äänestä

  • ----- kirjoitti:

    joo kyllä vaan on mustalla värillä tehty pelkästään,kiva tietää jos ei estä saunomista.

    tatuointiin muodostyuu aina arpikudosta, joka riippuen paikasta ruumiissa, sekä ihotyypistä voi olla kohollaan tosiaan jopa kuukausia. Myös jo parantunut tatuointi, vaikkapa vuosia vanha voi silti vielä mm lämpimillä ilmoilla, kuumassa suihkussa tai saunassa nousta hieman koholleen, ja sitä voi jopa aristaa.

    Äänestä

Mulla on ollut tatuointi kohta kaksi vuotta ja vieläkin kohollaan :)

Äänestä

joss muste ei ole mennyt tarpeeksi syvälle ihon alle ni siinnä voi kestää hieman kauvvemmin parantua..ja lähtee enemmän väriä..jatka vain hoitamista kyllä se siittä

Äänestä
  • siis tarkoittaako se että jos muste ei ole mennyt tarpeeksi syvälle(kuten täällä kirjoitettiin) niin tästä väristä voi tulla aivan epämääräinen? mielestäni tämä tatskani on hyvin tehty ja olen hoitanut kunnolla ja jatkan rasvaamista vielä parin viikon jälkeenkin. kohollaan on vielä ja näyttää ainakin olevan väri ihan ok.

    Äänestä

  • - - - - - kirjoitti:

    siis tarkoittaako se että jos muste ei ole mennyt tarpeeksi syvälle(kuten täällä kirjoitettiin) niin tästä väristä voi tulla aivan epämääräinen? mielestäni tämä tatskani on hyvin tehty ja olen hoitanut kunnolla ja jatkan rasvaamista vielä parin viikon jälkeenkin. kohollaan on vielä ja näyttää ainakin olevan väri ihan ok.

    no sit se voi olla vaan ihan että sulla onsiinnä herkkä iho.. se menee kyll ajamyötä poiss..siis se turvotus=))

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


----- kirjoitti:

otin tatskan noin päälle viikko takaperin ja hyvin olen hoitanut sitä, mutta vielä tuntuu että tatska on kohollaan. onko siinä rupea vielä vai mikä on homman nimi? omistan muitakin tatuointeja, ja ne ovat parantuneet nopeammin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu