ihanat asiakkaat!!

iloinen myyjä

Miten toimia jos haluat olla vittumainen asiakas:

1. Avaa paketteja. Avaa aina kun mahdollista vähintään 1 paketti ja kaiva kaikki sisältö ulos (niin ettei niitä voi enää pakata kunnolla takaisin), mutta älä osta avaamaasi pakettia vaan avaamaton.

2. Älä väistä. Jos myyjä tulee sinua kohti muista aina ottaa askel taaksepäin ja näyttää mahdollisimman isolta. Kannattaa myös katsella toisaalle ettei myyjä saa sinuun katsekontaktia ja näin pääse pyytämään väistämään. Parhaiten pystyt olemaan tiellä jos myyjä tulee pumppujen ja lavan kanssa, silloin voit olla väistävinäsi n. puoli askelta ja mulkoilla sitten pahasti jos myyjä ei muka mahdu ohi. Yhtä toimivaa on myös myyjän edellä hitaasti kävely.

3. Tingi. Aina kannattaa yrittää tinkiä. On ihan paskapuhetta etteikö tavallisella tavaratalon myyjällä olisi oikeutta laskea hintoja.

4. Ota aina mallikappale. Mallikappale on tietenkin paras yksilö. Se on parhaiten esillä ja se on jo monille kelvannut kerta niin monet sormenjäljet siitä löytyy. Mitä siitä vaikka siinä ei ole johtoa, se on epämääräisenvärinen, siinä on hintalapputarra, se on pölyinen tms. Sen täytyy olla paras. Ainakin sillä saa juoksutettua myyjän kassalle ja pidennettyä näin kassajonoja.

5. Kohtele myyjää kuin alaista. Hyvä tapa saada kontakti myyjään on vislata, sanoa "hei sinä siellä", huutaa "MYYJÄ!!" tai vain ynähtää epämääräisesti. Kannattaa myös puhua alentuvasti ja lähteä kiittämättä. Naismyyjiin tehoaa tietenkin silmäniskut, niljakkaat hymyt ja epämääräinen "flirttailu". Myöskin "enpä-usko-että-tiedät-mistä-puhut"-asenne luo vaihtelua.

Ja kaiken tämän jälkeen olet tietenkin oikeutettu olettamaan, että myyjä hymyilee sinulle, on ystävällinen, osaa neuvoa tarkalleen ja juuri oikein, ei erehdy koskaan, nauraa vitseillesi ja toivottaa hyvää päivän jatkoa.

Eli, hyvää päivän jatkoa kaikille!!! :D

2

1525

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toinen iloinen myyjä

      Lisäisin vielä pari kohtaa:

      6. puutereita, värivoiteita, huulipunia tms kannatta kokeilla myyntikappaleista - ei missään nimessä testeristä!

      7. mikäli jokainen myyyjä ei tervehdi sinua niin asiasta kannatta ehdottomasti valittaa palautelaatikkoon tai nettiin!

    • vastaa

      vastaan kysymyksiisi

      1.totta kai avaan paketin että näen minkälainen tuote on. jos ostan tuotteen niin otan sitten hyllystä vaamattoman ja laitan avutun paketin takaisin hyllyyn.

      2.jos myyjä kohti niin väistän

      3.tingin joskus

      4.en ota mallikappaletta

      5.en pyydä myyjältä apua tuotteen etsimisessä vaan tongin itse tuotteen hyllystä, tosin en lata tuotteita takaisin hyllyyn vaan jätän ne lojumaan ympäriinsä.
      ja kassalla en sano myyjälle mitään, enkä flirttaile myyjää. suuntaan aina katseen pois kassanmyyjästä. näni en tungettele vaan olen neutraali.

      ja lopuksi minulle on sama vaikka myyjällä olisi ilme kuin petolinnunperseestä, aivan saman. hymyilevät myyjät ovat yleensä epäilyttäviä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      52
      994
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      984
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      842
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      135
      802
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      121
      766
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      44
      710
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      656
    8. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      23
      628
    9. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    10. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    11. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      40
      591
    12. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    13. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      34
      552
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      72
      548
    15. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      526
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      117
      518
    17. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      516
    18. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      47
      505
    19. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    20. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      10
      498
    Aihe