Perheväkivaltaa on ollut kautta aikojen ja sen syitä yritetty selvittää vaikka millä tavoin. Mitkä ovat syyt siihen, että mies pahoinpitelee vaimoaan? Onko se mustasukkaisuus, huono itsetunto, nalkutus jne.? Millaiset ovat tilanteet, joista pahoinpitely alkaa? Pettääkö miehen kontrolli täysin?
Miksi taas vaimot alistuvat pahoinpitelyyn? Onko syynä pelko esim., että mies pahoinpitelee vielä pahemmin eikä uskalla jättää miestään?
Miksi taas vaimot alistuvat pahoinpitelyyn? Onko syynä pelko esim., että mies pahoinpitelee vielä pahemmin eikä uskalla jättää miestään?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Saadakseen naisen valtansa alle ja alistettua, on mies aina käyttänyt monia menetelmiä.
YKsi ja ehkä se viimeinen on fyysinen väkivalta, jota ennen on varmaankin jo käytetty runsaasti psyykkistä väkivaltaa ja alistamista.
Mies tahtoo alistaa naisen.
Joskus kauan kauan sitten naisen asema ei ollut näin alistettu kuin nykyuskontojen aikana.
Tule feministmi-palstallekin keskustelemaan naista koskevista asioista.
Ota siellä esille esim. tämä väkivalta-asia, siellä on enemmän miehiäkin vastaamassa.
Kiitos vinkistä, laitoin jutun myös sinne.
olen seuraillut ympäristöäni ja huomannut kuinka naiset aivan "järjettömissä" tilanteissa käyttävät henkistä väkivaltaa... siis jatkuvaa naputusta turhista asioista ja monilla naisilla on vieläpä HIRVEÄ kimakka, kämättävä ääni jolla he mäkättävät/nalkuttavat. Ja mies parka hiljaa vieressä mutisee, että "älähän nyt". Aina näitä tilanteita seuratessani ajattelen, että jonain päivänä tuokin mies hermostuu ja kyseiseltä kotkottajalta lähtee henki. Naisetkin käyttävät valtaa ja vallan välineet ovat seksi ja lapset.
Naisethan ovat noin yleisesti verbaalisempia kuin miehet. Saattaahan olla, että osa naisista pahoinpitelee miehiä juuri julkisesti nöyryyttämällä terävällä kielellään. Siinä joillakin miehillä on vastakeinot vähissä.
Sitä en ymmärrä, että jo muutenkin alistettuja naisia pahoinpidellään. Kaikki hakkaajat saisi mennä ottamaan nyrkkeilykehään matsin ammattinyrkkeilijää vastaan.
Vastaavasti teräväkieliset naiset laitettaisiin julkiseen sättimistilaisuuteen jonkin ilkeän verbaaliakrobaatin kanssa.