10 vuotta tuli ajeltua sähköllä kunnes vaihdoin partateriin. Totesin, että tuppaavat tylsymään todella nopeasti. Parin ajokerran jälkeen paras terä kadonnut jo selvästi, vaikka putsaisi. Miten muilla?
Tulee ajelu aika kalliiksi, jos joka viikko pitää ostaa uusi setti..
Tulee ajelu aika kalliiksi, jos joka viikko pitää ostaa uusi setti..
Vastaukset 4
Vanhimmat
sinulle ystäväiseni.jos esim.ajat tuolla kaksikko terällä.minä teen niin että ajamisen lopuksi suihkutan täydellä paineella terän tyhjäksi karvoista,siis kovalla suihkun paineella puhdistan,olen huomannut että saa ajaa huomattavasti kauemmin,ihan kuin teroittuisivat vesisuihkun voimasta? ja tää on tosi!
Kaksi kertaa voi käyttää, sitten on liian tylsät.
Minulla on aika vahva (siis paksukarvainen) parta.
Itse käytän Mach3-teriä (tai mikä niiden nimi nyt on) nykyisin kaksi viikkoa; tietysti huuhtelen ajon jälkeen aina huolellisesti puhtaaksi. Mielestäni ajon lopputulos ei olennaisesti sinä aikana huonone. Joskus aikaisemmin vaihdon (toisen merkkiset) terät kaksi kertaa viikossa. Rahasyistä siirryin nykyiseen systeemiin jossain vaiheessa terämerkkiä vaihdettuani enkä tosiin ole huomannut ainakaan olennaista eroa ajojäljessä.
Oli Hesarissa iso artikkeli näistä ja siinäkin katsottiin, että terän pitäisi pari viikkoa kestää.