Superpesiksen tuomareiden näytöt ja vihellykset pitäisi saada yhdenmukaisiksi. Tuntuu että joka tuomaristolla on tarve keksiä aina vaan uusia omia systeemejä. Uusimpana villityksenä näkyy yhdellä tuomaristolla (Nieminen) olevan kolmannen laittoman viheltäminen paloksi välillä kotipesästä käsin. Muutkin vihellykset ovat kyseisellä tuomaristolla kovin omintakeisia ja lyhkäisiä ainakin jos katsomossa on melua. Pelin seuraaminen kärsii, kun käytännöt vaihtelevat tuomariston kokoonpanosta riippuen.
Tuomareiden vihellykset
Katsoja Tuit
42478
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyllähän jokainen kirjoittaa omalla käsialallaan, tai puhuu omalla tyylillään, tai juoksee ym.
Itse Olen tuominnut Niemisen kanssa monia pelejä ja voin kertoa että hän on hyvä tuomari. Hänen mottonsa on" Kaikki turhat merkit pois". Ei hän vuoronvaihdossakaan pyöritä käsiään pään päällä. Miksi sitten viheltää kolmas laiton kun palo syntyy samalla hetkellä?
No joo....itse katsoneena Niemisen työskentelyä varsinkin viime vuosina siitä paistaa läpi kyllästyminen. Tuomari on kuitenkin pelin palvelija pelaajille ja katsojille. Ei enää ole Nieminen päässyt juurikaan jatkopeleihin kuten aiemmin, suosittelisin lopettamista enkä jatkuvaa riippumista. Itse en ainakaan ikinään suosittelisi tuomareille, että näyttäisivät ulospäin väsähtäneille ja "mun vaan nyt on täällä seisoskeltava" asennetta.
Mutta itse aloitukseen. Olisi todellakin hyvä että tuomareilla olisi mahdollisimman yhdenmukaiset näytöt...perusnäytöissä on suurin ero ehdottomasti matalissa, jotkut näyttää "perusnäytön" ja jotkut heilauttavat laikkaa sivuttaissuunnassa jopa edestakaisin puolen ympyrän verran. Jokaisella syöttötuomarilla on oma salainen merkki jonka se näyttää tiukoissa pesäkilvoissa pelituomarille omana mielipiteenään. Tällöin ei katsojat ja joukkueet tiedä menikö näkemys ristiin vai ei.
Ei ole tuomarin syy ellet ymmärrä vihellyksien tarkoitusta.
Kertoo vaan että oot tosi yxinkertainen tyyppi.