Turvallisuuden tunteesta

Mikä sen tekee ja mikä sen luo?

Vai onks se vaan naisen keino kaataa mies itselleen?

"tässä on niin turvallinen ja ihana olla" on nimittäin kuulunut heti ensimmäisenä iltana. Eiks turvallisuuden tunnu synnykään ajan saatossa vai Olenko käsittänyt sen aivan väärin?

Ymmärtäsin sen jos kyse olis yksittäis tapauksesta mutta että useamminkin...
71414
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kaikkeen ei oikeen osaa vastata järkevästi ja perustella.
Jotkut asiat kun ovat niin tunteisiin perustuvia, ettei niitä voi selittää.
Joskus vaan on niin tavattoman hyvä ja turvallinen olla jonkun seurassa.

Itse tapasin vasta sellaisen kiltin herrasmiehen, jonka seurassa on turvallinen ja onnellinen olo. Hän saa minut aina hymyilemään.

Älä vaivaa päätäsi liikaa noilla kysymyksilläsi. Joskus vain on turvallinen olo jonkun tyypin kainalossa ja jos joku sulle näin sanoo niin se ei ainakaan paha asia ole.

Äänestä

Kaikki henkilökohtaiset osa-alueet on kunnossa eikä kukaan voi sua horjuttaa! Aika pitkälle sama asia kuin itsenäisyys.

Äänestä
  • muka suoraan päällepäin. EIhän sitä nyt pitäis hetkessä hoksata?

    Äänestä

  • old_profile_1967 kirjoitti:

    muka suoraan päällepäin. EIhän sitä nyt pitäis hetkessä hoksata?

    oikein haisee laumanjohtaja ;) Itsevarmuus on se joka sen tunteen naiselle tuo (siis miehen).

    Niin, että voisi sanoa että sen hyvin tunneälykäs nainen voi rekisteröidä jopa muutamassa minuutissa.

    Äänestä

Jos olet kohdellut naista rauhallisesti, varmasti ja hellästi. Jos olet kooltasi naista selvästi suurempi. Jos otat vastuuta asioista,pienistäkin. Et jätä naista oman onnensa nojaan missään vaiheessa.

Muun muassa tuollaiset asiat herättävät turvallisuudentunteen vaikka olisit vieraskin.

Äänestä
  • Hyvin vastattu.

    Alkuperäiselle kirjoittajalle: uskon kuitenkin että vasta tutustutun miehen turvallisuuden tunne on kuitenkin vain pintaraapaisua. Tunne syvenee mitä kauemmin se kestää.

    Äänestä

Turvallisuuden tunne syntyy siitä, ettei tarvitse joka hetki pelätä toisen muuttavan mielensä. Seurustelin miehen kanssa, joka kosi ja muutaman tunnin päästä oli taas pelkkä kaveri. Tätä jatkuisi vieläkin, jollen olisi kyllästynyt epävakauteen ja lähtenyt eteenpäin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Frederico kirjoitti:

Mikä sen tekee ja mikä sen luo?

Vai onks se vaan naisen keino kaataa mies itselleen?

"tässä on niin turvallinen ja ihana olla" on nimittäin kuulunut heti ensimmäisenä iltana. Eiks turvallisuuden tunnu synnykään ajan saatossa vai Olenko käsittänyt sen aivan väärin?

Ymmärtäsin sen jos kyse olis yksittäis tapauksesta mutta että useamminkin...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu