Kuinka korkealta?

jump

En millään löytänyt parempaa paikkaa kysyä seuraavaa kysymystä,
Kuinka korkealta ihminen voi hypätä veteen?
Itse en ole löytänyt kuin 10 m. ja sieltä tullut alas, tosin en pää edellä.
Mieli tekisi kovasti korkeammalta, joten tietääkö kukaan korkeampaa hyppypaikkaa täällä suomessa?

T. hyppyhullu

14

6224

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jose

      Jossain messuilla oli joskus joku ihme show, missä ammattilaiset hyppivät kaikkia ihmehyppyjä jostain 20-25 metristä. Olivat raahanneet paikalle jokun oman hyppytorninsa.
      Suurin ongelma on siinä, että normaaleihin uimahalleihin ei voi laittaa kovin korkeita hyppypaikkoja, ettei joku tapa itseään. Kai niitä hyppypaikkoja varmaan löytää, kun vähän etsii.

      • jump

        Ja jos ei löydä niin ainahan voi rakentaa.
        Meillä on yksi paikka jossa on n. 8 m kallio josta aina hypitään, ei mitenkään mahdotonta varmaankaan rakentaa siihen muutaman metrin korkea torni vielä.
        Kyllähän se 10 m toki riittää kuolemiseen, yksi puolituttu hyppäsi jonkin aikaa sitten siltä korkeudelta, tosin vähän humalassa ja henkihän siinä meni kun vatsa edellä tuli alas..

        Onhan minulla vielä tosin haastetta näissä nykyisissäkin korkeuksissa, enpä ole vielä 5 m korkammalta sukeltanu pää edellä, seuraava haaste siis 7,5 ja ehkä jopa sitten 10 m:stä, saa nähdä.
        Itsensä ylittäminen on hieno tunne!


      • Mc
        jump kirjoitti:

        Ja jos ei löydä niin ainahan voi rakentaa.
        Meillä on yksi paikka jossa on n. 8 m kallio josta aina hypitään, ei mitenkään mahdotonta varmaankaan rakentaa siihen muutaman metrin korkea torni vielä.
        Kyllähän se 10 m toki riittää kuolemiseen, yksi puolituttu hyppäsi jonkin aikaa sitten siltä korkeudelta, tosin vähän humalassa ja henkihän siinä meni kun vatsa edellä tuli alas..

        Onhan minulla vielä tosin haastetta näissä nykyisissäkin korkeuksissa, enpä ole vielä 5 m korkammalta sukeltanu pää edellä, seuraava haaste siis 7,5 ja ehkä jopa sitten 10 m:stä, saa nähdä.
        Itsensä ylittäminen on hieno tunne!

        Juu, toi kalliojuttu pitää paikkansa.... meilläkin on täällä aika lähellä semmoinen 6 metrin korkuinen... siihen sitten vaan hullusti lisää :)

        Itse olen hypännyt 7,5 ja 3 pää edellä


    • Maister

      Ei muuta kuin lähiseudun kallioita (ja järviä) kartoittamaan. Varsinkin Saimaalla ja Päijänteellä on niin paljon saaria ja osa todella kallioisia joten sieltä löytyy helposti yli 10 metrin korkuisia hyppypaikkoja. Savonlinnassa on yks kallio kuulemma n. 15 metriä ja hyvä hyppiä. Tietenkin voit ottaa mallia Matti Nykäsestä ja hyppiä silloilta. Esim. Jyväskylässä on pari hyvää siltaa joilta on tiputusta veteen yli 20 metriä. Näiltä hyppiminen kiinnostaa sitten jo poliisiakin.

    • Nilla

      olen hypännyt veteen 3.000 metristä.
      Tarkoitus oli osua rannalle, mutta laskuvarjo onneton veti ulospäin ja uimareissuhan siitä tuli.

      • FiksuLikja

        LoL! so? evvk!


      • Niinpänii
        FiksuLikja kirjoitti:

        LoL! so? evvk!

        Et sinä ainakaan turhan myöhään tuohon kommenttiin vastannu vitun jonne


    • Jumpstyle
      • Kartsamies

        Emäsalon silta Porvoossa on n. 22 metriä. Vettä alapuolella neljästä metristä ylöspäin.

        http://www.youtube.com/watch?v=hJzE2iOvho4

        Jos siitä vielä korkeempia paikkoja ettii, niin Saimaan syväväylän ylittävät sillat on kaikki lähellä 30 metriä. Ne on kyllä paljon vaarallisempia hyppypaikkoja, kun louhokset ja merialueen sillat. Vuosikymmeniä jatkuneesta tukinuitosta johtuen.


      • Anonyymi

        Ei oo vaan 13


    • ...

      Lieksan Mätäsvaarassa avolouhos, joka täyttynyt vedellä. Vettä olisi noin 100 metriä, eikä mitään rojua PITÄISI olla. Louhoksen seinämät ovat 40 metriä korkeat. Uskaltaako moisesta hypätä kovan treenin jälkeen?

    • ...

      I made big jump from big hill.

    • Peppuli

      Miten kannattaa hypätä esim viidestä metristä pää edellä? Tekniikoita?? Ettei mene selälteen tms..??

    • Anonyymi

      Olen hypännyt 45 m

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      121
      7246
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      496
      5388
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      150
      3323
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      216
      2641
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      43
      2338
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      43
      1282
    7. Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta

      Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä
      Pyhäjärvi
      68
      1278
    8. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      77
      1252
    9. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      11
      1169
    10. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1143
    Aihe