Maksetaanko kiinteistönvälittäjille lomapalkan lisäksi ns lomaraha yleensä?
Lomaraha välittäjillä?
???
62874
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Lomapalkan lisäks lomaraha? Mikä on lomapalkka? Lomarahat maksetaan tottakait kertymien mukaan mutta ei meillä ainakaan PALKKAA makseta lomalla ollessa :O
Siis lomapalkka on lomaajanpalkka mikä kuuluu kaikille...ja yleensä maaksetaan ns. normaaleissa töissä lomaraha (on puolet loma-ajan palkasta) päälle kun olet lomalla siis ns. vanha lomalta paluuraha...Eli jos keski ansio on 2000euroa kk...niin lomaajalta 2000euroa lomapalkkaa 1000lomarahaa siihen päälle. Oma kokovartalokyrpä pomoni ei maksa ns lomarahaa vaan pihistää sen...
..paikat jossa lomarahaa tai lomiltapalurahaa maksetaan. Laki ei vaadi sitä.
Tässäpä sulle lakitekstiä lomapalkasta:
8 §
Vuosilomapalkan maksaminen
Vuosilomapalkka on maksettava ennen loman alkamista. Jos loma on jaettu osiin, on ennen kunkin loman osan alkamista maksettava sitä vastaava osa, joka saadaan jakamalla koko vuosilomapalkka loman osien suhteessa.
Edellä 7 §:n 1 momentissa tarkoitetulle työntekijälle on ennen loman tai sen osan alkamista maksettava kutakin lomapäivää kohti päiväpalkka, joka lasketaan jakamalla viikkopalkka kuudella tai kuukausipalkka kahdellakymmenelläviidellä. Jollei täten laskettu «lomapalkka» vastaa työntekijälle muutoin maksettavaa palkkaa, on «lomapalkka» seuraavan palkanmaksun yhteydessä tasattava työntekijän todellista palkkaa vastaavaksi.
Maksaessaan lomapalkan on työnantaja velvollinen antamaan työntekijälle laskelman, josta ilmenevät lomapalkan suuruus ja sen määräytymisperusteet.
Älkääpäs sekoittako loma-ajan palkkaa ja lomarahaa keskenään.
Loma-ajalta on maksettava sama palkka, kuin muultakin ajalta. Jos on tuntupalkkainen, niin KTA:n mukaan.
Esim. Kk-palkka on 2000€ ja työsuhde on kestänyt yli vuoden. Tämän 2000€ saa ympäri vuoden JOKA kuukausi ihan normaalisti.
Mitä sitten tulee lomarahaan, niin se määräytyy TES:n mukaan, ja sitä nimitetään eri tavoin (lomaraha, lomaltapaluuraha..) riippuen TES:sta.
Kehoitan tutustumaan työlainsäädäntöön huolellisesti ja ihan itse, niin ei tarvitse kysellä netissä tai uskoa muiden luulotteluja ja vääriä tietoja faktaksi.
Älä sekoita lomapalkkaa ja lomarahaa. Kyseessä on kaksi IHAN ERI ASIAA!!!