nopeus.

Timba . . .

Oletteko mitanneet sauvakävely nopeuttanne ?
Itse mittasin just lenkillä keskinopeudeksi 6.1 km/h
Tuntui riittävän mulle. Millaista vauhtia te muut painelette ?
ps. tämä ei ole kilpailu ;)

5

4790

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bog Foot

      Pari vuotta takaperin jäin eläkkeelle ja sain ahaa-elämyksen sauvakävelystä. Aloin harjoittelemaan sitä oikein olan takaa. Vauhtia tuli 7-7,5 km/h. Kun huomasin lehdestä, että Mika Myllylä voitti leikkimielisen sauvakävelyn MM:n keväällä Maskussa ajalla, jonka keskinopeus oli yli 11 km/h tajusin, että jotain vikaa kävelyssäni täytyy olla. Menin Hgin MM-kisoihin reitin varrelle seuraamaan miesten kävelyä ja silloin hoksasin, mistä kaikki on kiinni. Eli vauhti tehdään lantiolla. Ryhdyin harjoittelemaan ja nyt menee jo 8-9 km/h 18-20 kilsan lenkillä. Painokin on pudonnut jo 15 kg.

      • Timba . . .

        Jo on vauhti. Tekniikka laji ; )
        Tosin itse olen aikas aloittelija.
        Ikää kohta 40 ja paino 98kg.
        Nooh kyllä se tästä kun painosta saa 10 pois.


    • yleisurheilija

      Meikäläisellä vauhti on jokseenkin tuota 7-8 km tunnissa.. Teen toki sauvakävelytreeniä ainoastaan syksyisin peruskuntokaudella.. Ja silloinkin usein vain palauttavia lenkkejä, jolloin yritän lähinnä vähän rauhotella vauhtia, pitää sykettä matalalla ja saada lihaskuntoa kehitettyä. Sauvakävellen siis rauhallisempaa treeniä, tehot teen sitten sauvojen kanssa laskettelurinteessä :o)

    • Retu54

      Tänään mittasin Forerunnerilla (GPS) ja nopeudeksi tuli 7,7km/h maantiellä 9,22km lenkillä, jossa loivia mäkiä. Ikää 50v, paino 88kg, pituus 183cm. Keskisyke 132k/min.

      • Retu54

        Finlandia sauvakävely keskinopeus 7,3km/h 30km matkalla. Mitattu Forerunner 201.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      169
      6127
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      61
      4663
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      50
      4426
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4269
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2662
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      61
      2172
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1652
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      131
      1524
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      48
      1453
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      34
      1318
    Aihe