Miten päästä eroon oudosta ongelmasta kun vedän aina nenän kautta vettä sukeltaessa sisään? Uiminen onnistuu mutta kun nenä menee pinnan alapuolelle on nielut ym. täynnä vettä. Olin hukkua lapsena niin johtuneeko siitä...
Työpaikan johdosta tuli asiasta ongelma jos joutuu pintapelastus tehtäviin.
Sukellus ongelmia
4
1065
Vastaukset
- just
et sinä mitään sukella DIVE??räpiköit
- Asiallisia vastauksia?
Aika hankala tilanne. Näitä tulee aina välillä vastaan koulutustilanteissa. Se johtuu pitkälti refleksin omaisesta tilanteesta, jossa hengität nenän kautta.
Yleensä noista pääsee eroon pelkästään siedätysharjoittelun kautta. Eli kokeilua vaan. Helpoiten se onnistunee uimahallissa snorkkelin kanssa ilman maskia. Tietysti aluksi voit totutella maskin kanssa. Jos tuntuu naamassa epämiellyttävä alipaine, niin yrität edelleen hengittää nenän kautta. Lopulta se harjoitus on, että hengität pelkän snorkkelin avulla. Kannattanee kuitenkin aloitella matalassa, etteit tule isompia ongelmia, kun ensi kerran pärskäyttelet sieltä pintaan.
Täällä tuntuu olevan aika asiattomia vastauksia, asiallisempia löytyy www.snorkkeli.net foorumilta.- sivuilla käynyt
Että kehtaat mainostaa moista foorumia just joo siellähän melskaa juuri sun kaltaiset "ammattilaiset" hah hah puhetta kyllä riittää mutta kun on toi teoria ja käytännön kokemus jäänyt jostain syystä väliin.....häpee!!
- Paavo pesusieni
sivuilla käynyt kirjoitti:
Että kehtaat mainostaa moista foorumia just joo siellähän melskaa juuri sun kaltaiset "ammattilaiset" hah hah puhetta kyllä riittää mutta kun on toi teoria ja käytännön kokemus jäänyt jostain syystä väliin.....häpee!!
Tämähän oli taas asiallinen kommentti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1361240
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34791Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46577- 14570
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä23512Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott29506Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad21465Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .14462Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver14461- 21447