Okei, ootte löytäny yksityisesti jostai isosta sivustosta sopivan perheen ja vaihtanu osotteita ja puhunu puhelimessa, mut mitäs sen jälkeen?
Kirjotattekste jonku sopimuksen vai miten te oikeen toimitte?
Kirjotattekste jonku sopimuksen vai miten te oikeen toimitte?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mulle perhe lähetti sopimuksen, joka oli jostain netistä kopsattu ja siihen vaan pantu kaikki tiedot. Ekaks sain sellasen raakaversion, ja lähetin sen niille takaisin(sain siis muuttaa jotain jos tarve)ja sit sain virallisen sopimuksen postissa, allekirjotin sen, yks mulle ja yks niille.
Eli kun mä löysin perheen, kävin tutustumassa siihen.. perhe makso lennot vaikka oisin päättänyt mitä. En uskaltas tehä sopimusta enää pelkästään suomesta käsin.. meinaan vaihdoin täällä paikan päällä myöhemmin perhettä ja kävin muutamassa perheessä ja todellakin kannattaa miettiä mitä on valmis tekemään ja listata mitä eroja perheitten välillä on mitä ne tarjoaa! (paikallislippu juna&baana, kielikurssi(t), kylppäri, oma yksityiselämä ja sopiva määrä töitä ilman pääasiallista silitystä tai siivousta)
Uskon että kemiat on ne mitkä ratkaisee millainen sun au pair vuodesta tulee.. Eli kaikki ei vaan voi viihtyä kaikkien kanssa.