moi! mä oon 12- votias ja innostuin juoksemisesta n. 2 viikkoo sitte. mä oon juossu nyt melkee viikon ajan n. 5 kertaa viikossa aamuisin ja iltaisin. aamuisin juoksen ehkä joku kilometrin verran ja illalla 3-4 km. onko se liikaa? juoksen aika kovaa ja välillä hidastan. teen myös runsaasti vastalihaksia ja punnerruksia. teen vatsalihakset kuitenkin tehokkaammin eli menen sängylle makaamaan, otan sängyn päädystä molemmin käsin kiinni ja nostelen jalkoja ylos alas... teen vatsoja n. 150 päivässä ja miesten punnerruksia joku 40 päivässä. onko tää liikaa varsiki ku mä syön vaa n. kaks kertaa päivässä? aamulla ja kunnollisen aterian milloin mihinkin aikaan. mun perheessä syödää vielä tosi terveellisesti ja mä käytän rasvattomia tuotteita tai vähärasvattomii. syön molemmilla keroila kuitenki hyvin runsaasti mutta ei mun päivittäinen kalorimäärä yllä yli 1500.
mitä pitäis tehä ku ahluun pysyy hoikkana urheilulla mut mä en haluu syyä hirveen paljoo enempää. pitäiskö vähentää liikkumista vai syyö enemmän, ku menkoistakaa ei oo ollu tietoo 3 kk...?????
toivottavasti te voitte antaa mulle jotai hyvii tehokkaita neuvoja
mitä pitäis tehä ku ahluun pysyy hoikkana urheilulla mut mä en haluu syyä hirveen paljoo enempää. pitäiskö vähentää liikkumista vai syyö enemmän, ku menkoistakaa ei oo ollu tietoo 3 kk...?????
toivottavasti te voitte antaa mulle jotai hyvii tehokkaita neuvoja
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos liikut vähemmän niin syö vähemmän.
Muista syödä raffinoimatonta ja kasviksia.
Jos syö vähän ja ravintoarvoltaan köyhää ruokaa
on ongelmia tiedossa.
Eli jätä kaikki valkaistu sokerit ja jauhot ym.
Kaikki mikä on niinsanotusti jalostettua.
Muista virne !
Hei! Tuosta sun kirjeestä sain kuvan että olet tyttö ja 12 v.? Siinä iässä sinä kasvat ja tarttet kyllä ihan varmaan enemmän kuin 1500 kcal päivä kun liikut. En kyllä ymmärrä kuka sinut on opettanut niitä kaloreita laskemaan, koska se on ihan turhaa hömppää varsinkin tuossa iässä. Syö kaikkee mitä tarjotaan, maito, rasvat, kasvikset ja muut tärkeät ruuat on tärkeitä ja nälissään ei tartte olla. Jos kuntoilet joka päivä ei tartte pelätä että tulet läskiks ja sinähän kasvat ja kehityt koko ajan. Karkin ja limsan voit pitää kohtuudessa. Tytöillä on tärkeää esim. lihan syönti hedelmällisyyden tähden ja ei kannata ruveta painoaan vaasta ja peilistä tuijottamaan. Kuntoilla saa mutta pitää myös muistaa levätä, eikä mikään saa muodostua väkinäiseksi tai liian raskaaks.
varmaan itsekin että jotain on vialla, jos kuukautisetkin ovat jääneet pois. saat (ja sinun täytyy) syödä enemmän kuin tuo 1500 kcal/päivä, koska olet vielä kasvuiässä. jos syöminen ja kuntoilu ovat koko ajan mielessä, silloin pitäisi varoituskellojen soida, alkaa nimittäin olla syömishäiriön oireita. sinuna menisin puhumaan vaikka koulun terveydenhoitajalle, sieltä saat asiallista neuvontaa ja tarvittaessa hän ohjaa sinut muualle apua saamaan.
selvä trolli, juoksijoita hölmötetään.
Meneppä terveydenhoitajalle tai lääkäriin ja kuuntele.
Uskokaa ny! Tosikot trikooukkelit, teitä on kusetettu.