SAIRASLOMA

ELI MITÄ TAPAHTUU JOS SAIRASLOMALLAAN, KUN EI OLE SÄNKYYNSIDOTTUNA KUOLEMANSAIRAANA, MATKUSTAA TAI SIIS MITEN TYÖNANTAJA SIIHEN SUHTAUTUU?
512138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

matkustaa tietenkin voi ! sairasloma on töistä poissaolon lupapaperi. ei liikkumis kielto ! Eikä se miksi olet sairaslomalla kuulu sun työnantajalle pätkääkään, se on yksityis asia.

Äänestä
  • niin, ettet pysty töissä olemaan, pystyt ehkä matkustamaan. Kannattaa tietysti miettiä pystytkö ylipäätänsä ollenkaan töihin.

    Äänestä

Mikäli työnantajasi tietoon tulee, että sairaslomasi aikana olet matkustanut on oletettavaa, että hän kiistää sairaslomasi aiheellisuuden ja seurauksena on sinulle vaikeuksia. Voit matkustaa jos kykenet kertomaan sen työnantajallesi ja hänellä ei ole mitään sitä vastaan huolimatta siitä, että olet poissa hänen töistään sairasloman takia.

Äänestä
  • Mutta kyllä se niin on että jos lääkäri antaa sairasomaa , niin sitä paperia ei tule kenenkään kyseinalaistaa . Ja sitäpaitsi sairauksia on monenlaisia ! Esim selkäkipu , silloin jopa kehotetaan liikkumaan, ei saa jäädä petiin makaamaan sit on vielä noi kaikki henkisen puolen lomat jne. Ja korostan vielä että työn antajalle ei kuulu se asia mistä olet sairaslomaa saanut !

    Äänestä

  • voi tietysti kirjoitti:

    Mutta kyllä se niin on että jos lääkäri antaa sairasomaa , niin sitä paperia ei tule kenenkään kyseinalaistaa . Ja sitäpaitsi sairauksia on monenlaisia ! Esim selkäkipu , silloin jopa kehotetaan liikkumaan, ei saa jäädä petiin makaamaan sit on vielä noi kaikki henkisen puolen lomat jne. Ja korostan vielä että työn antajalle ei kuulu se asia mistä olet sairaslomaa saanut !

    YlIlääkäri Kari Kaukinen neuvoo Elikeinoelämän Keskusliiton kotisivuilla,kuinka työnantaja voi teettää työtä sairausloman aikana.Ohje on nimetty viattomalta kuulostavasti"Saako sairausloman aikana tulla työhön ja olla työssä"?
    Kaukisen mukaan vain harvoin sairaus aiheuttaa "täyden"työkyvyttömyyden.Ylilääkäri muistuttaa edelleen että vaikka lääkärin kirjoittama sairausloma on riittävä palkanmaksun peruste,päätöksen etuuden maksamisesta tekee joko työnantaja tai vakuutusjärjestelmä.Todistus ei Kaukisen mukaan määrää palkan maksamista.
    Kaukisen mukaan työnantajalla on periaatteellinen oikeus edellyttää työntekijän työpaikalle tulemista ja sellaista lähinnä työsopimuksen mukaisten tehtävien tekemistä"joissa sairauden merkitys työkykyyn on vain rajallinen ja henkilö selvästi ja sairautta pahentamatta voi selviytyä muunlaisesta työstä, omaa varsinaista työtä lukuun ottamatta"
    Kaukinen neuvoo työnantajia olemaan yhteydessä työntekijää hoitavaan lääkäriin osittaisen työkyvyn määrittelemiseksi.

    Kuulostaa aika idiootimaiselta, tolta lekurita virka pois HETI

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


JA MATKUSTAMINEN kirjoitti:

ELI MITÄ TAPAHTUU JOS SAIRASLOMALLAAN, KUN EI OLE SÄNKYYNSIDOTTUNA KUOLEMANSAIRAANA, MATKUSTAA TAI SIIS MITEN TYÖNANTAJA SIIHEN SUHTAUTUU?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu