Kuuntelen melko monenmoista konemusaa, mutta pääasiassa Ambientia. Sitä teen itsekin. Omassa koneessani kuuluu usein Ambient verkko-radio. Haluaisin vaihtaa mielipiteitä, kuulla vinkkejä, kertoa niitä. Aloitetaan vaikkapa Ambient klassikosta Brian Enosta, tai sitten jostain muusta.
Ambientin dikkailijat hoi! Missä ootte?
welholainen
8660
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Täällä myös pyörii soittimessa kaiken muun musiikin joukossa ambient melko tiuhaan. Ambienttia (ja muutakin konemusaa) tulee myös tehtyä itse, ei tosin ihan viimeaikoina, mutta jospa se inspiraatio löytyisin syksyn kuluessa.
Oma ensikosketus ambienttiin tuli vuonna 1994 kun ostin Aphex Twin:in mainion Selected Ambient Works Vol.2-kokoelman. Samoihin aikoihin tuli tutustuttua myös Rising High-lafkan Chill Out Or Die kokoelmasarjaan.
Brian Enon tuotannosta oma suosikki on ehkä Ambient 4: On Land, tosin on myönnettävä, että tuntemukseni Enon suhteen on varsin rajallinen.
Sain uutta tietoa, kiitos. En ole tiennyt että Aphex Twiniltä löytyy tuotannostaan myös ambientia. Kaikkea muuta dancesta tosi outoihin elektronisiin kokeiluihin olen kyllä kuullut. Kun itse kuulin "Windowflicker" biisin meinasin pudota. Se kolahti niin kovaa, että heti nimesin sen mielessäni parhaaksi (ja oudoimmaksi) biisiksi vuosikymmeniin.
Tämä Aphex Twin kaveri; oikeaa nimeä en nyt juuri muista; on lukemani perusteella heppu, joka tekee ostamaansa elektroniikkaan,syntikoihin, samplereihin omia virityksiään ja siksi monet hänen biisinsä saavat minutkin; vanhan ketun ihmettelemään välillä, että miten tuo ja tuo soundi tai kuvio on tehty. Esimerkiksi "Bouncin ball" on niin virtualistin tekemä juttu, etten tänä päivänä tajua miten ja millä se on tehty.
Parasta aikaa minulla soi Welho laajakaistan kautta tuleva Ambientradio. Vahinko vain, eivät tietääkseni julkaise soittolistojaan. Muuten, jos joku tietää tästä asiasta jotain, niin kertokaa, mikä tämä Welhon radioambient on. Löytyykö kotisivuja tai soittolistoja.
Tuossa vierellä odottaa CD-levyllinen Orbitalia.
Brian Enosta muuten löytyy melko kattava tietopaketti osoitteesta:
music.hyperreal.org/artists/brian_eno/
Sieltä löytyy esimerkiksi melko kattava discografia ja sitä tutkiessa ei voi kuin ihmetellä, onko joku, jonka kanssa Eno ei olisi tehnyt yhteistyötä. Kaikki musiikki, jossa Enolla on ollut näppinsä pelissä ei ole ambientia, mutta sormenjäljen tuntee aina.
Täällä on kans yksi ambientin ystävä... Ite kuuntelen sellaisia artisteja kuten; Vir Unis, Vidna Obmana, Steve Roach, Klaus Schulze, Biosphere, muutamia mainitakseni
Täytyy vähän kommentoida, koska huomasin tietämättömyyteni. Olin yllättynyt kuullessani, että Aphex Twin olisi tehnyt Ambientia. Pikkuisen googlailtuani tietoa löytyi ja löytyi yli äyräiden. Kaverin oikea nimi on siis Richard D. James ja hän on esiintynyt hyvinkin monella taiteilijanimellä. Varsinainen tiedon aarreaitta löytyi Wikipediasta. Sen kahlaamiseen kaikkine alalinkkeineen veisi tosi paljon aikaa. Jos jotain kiinnostaa, niin tuossa linkki sinne.
http://en.wikipedia.org/wiki/Aphex_Twin
Aikani kuluksi tutkailin, mitä kuuluu mainiolle "Avaruusromua" ohjelmalle. Sitä kun on heitelty kuin vierasta sikaa taajuudelta toiselle. Kyllä se näyttää toimivan YLE1-puolella sunnuntai-iltaisin. Mikkolalla oli ainakin ennen omat avaruusromua-sivut, mutta niitä en enää löytänyt. Tuossa alla on kuitenkin jotain. Sivua kelailemalla löytyy linkkilista musiikin tekijöiden sivuille. Kaikki nämä ainakin etäisesti voisi mielestäni lukea ambientin tekijöiksi.
http://www.yleradio1.fi/musiikki/avaruusromua/
kuunnellut tuosta 90-luvun alusta, kun warp niminen levy-yhtiö sitä suolsi pihalle vähän väliä. Aphex twinilta mielestäni paras tuotanto on juuri tuota ambient osastoa ja kannatan tutustumaan saw i:n ja ii:n jos joku ei sitä ole vielä tehnyt. Toki nuo Brian Enot, Tangerine Dreamit yms:t 70-luvun konkarit kuulostaa edelleen hyvältä. Ja tuleehan suomestakin loistavaa ambientia, esimerkiksi Vladislav Delay on julkaissut paljon musiikkia ja löytyy ilmaiseksikin hänen kotisivuiltaan www.huumerecordings.com . Tämä artisti siis levyttää chain reaction levymerkillä, ei siis ole ihan mikä tahansa kaveri. Tuon chain reactionin lisäksi kehottaisin tutustumaan mm. mille plateauxiin, mitekiin, nettilabeliin thinneriin (www.thinnerism.com) ja nettilabeliin instabiliin (www.instabil.com). Niitä hyviä artisteja ja labeleita löytyy vaikka kuinka, mutta noi kannattaa tsekata!
Valitettavasti nuo Avaruusromun linkit ovat aika heikosti päivittyneet viime aikoina.
Ambientista kiinnostuneiden kannattaa tsekata yahoogroupeista esim. Beyond Em
Aes Dana - Aftermath
Biosphere - Substrata
Carbon Based Lifeforms - Hydroponic Garden
Coil - Time Machines
H.U.V.A. Network - Distances
Jääportit - Uumenissa
Robert Rich - A Troubled Resting Place
Robert Rich & Lustmord - Stalker
Steve Roach - Magnificent Void
The Future Sound Of London - Lifeforms
Vir Unis - The Drift Inside