Työkkäristä tuli joku työhonosoitus jonnekkin vitun koulunkäyntiavustajaksi. Ja vitut lähen sinne. Mokaan siinä haastattelussa niin pahasti , että varmaan eivät ota sinne. niin on perkele. kyllä jokaisella suomalaisella työttömällä on täysi oikein nauttia sosiaaliturvasta vailla mitään velvoillisuuksia valtiolle. työttömät, kantaväestöön kuuluvat tai ulkomailta tulleet, saavat täysin oikeutetusti maata sohvalla, juoda kaljaa ja hengailla steissillä, eikä heitä voi pakottaa töihin. työntekeminen sitä paitsi on rankkaa. kyllä laiskan tulee saada olla laiska, eikä ihmistä joka elää toisten kustannuksella tule syyllistää. annetaa nuorten työttömien juoda rauhassa kaljaa meidän rahoilla!
Ja vitut lähen töihin
Huz<
6937
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
...pystyt niin vähän syömään kuukauden aikana, muista kuluista puhumattakaan, että vielä pystyt kaljaakin kittaamaan, ihan vapaasti.
Kun somalit lähtivät aikoinaan sossun kustannuksella vaellusmatkoille Mekkaan, oli virtenä, että "sossurahoillaan saa kukin tehdä, mitä haluaa".
Mutta se, että suomalainen työtön tai köyhä joisi kaljaa, oluesta puhumattakaan, on hirveä soo-soo ja hyi-hyi -juttu.
saisi homma vaikka skarppaisit haastattelussa ja eihän se työhönosoituslappu takaa sitäkään että pääsisit haastatteluun.
palkka on surkee. käyttävät hyväkseen työttömiä kun ovat halpoja työntekijöitä. saavat yhdistlmä ym tukia ja sit on vielä osa-aikaista niin että tämä tuki kattaa palkan. Nyt on koulutettu pilvin pimein okiein koulunkäyntiavustajia ottaisivat näitä jotka tätä työtä haluavat tehdä ja maksaisivat heille ihan oikeata palkkaa.
"annetaa nuorten työttömien juoda rauhassa kaljaa meidän rahoilla!"
Mitä tarkoitat "meidän rahoilla"? Ethän sinä kuulu siihen ryhmään joka mitään maksaa vaan siihen jotka käyttää muiden rahoja.
Vai onko kyse sittenkin vaan provokaatiosta?
Peruspäivärahalla oleva työtön maksaa 20 prossaa tuloistaan veroja.
Ansioon suhteutetulla päivärahalla olevat maksavat vieläkin enemmän.
Paljollakos se työssäkäyvä osallistuu yhteisen kakun kasvattamiseen tulonhankkimisvähennyksineen, kilometrikorvauksineen ja kaikkine muine yhteiskunnan kustantamine etuisuuksineen?
Olen osittain samaa mieltä kanssasi. Jokaisella kansalaisella tulisi olla työ, jota hän vihaa vähiten eli mistä hän pitää eniten. Oikeaan työhön kuuluu oikea palkka, kohtuullisen lyhyt työmatka, oikea työaika ja tietenkin itse se työ.
Kaikki eivät tietenkään pidä mistään työstä, heille työn teko on pakkopullaa. Mutta jokaisen työikäisen ja työkykyisen on itse hankittava rahansa, tapahtuu se sitten enemmän tai vähemmän miellyttävästi. Meillä hallitus pakottaa osan kansalaisista olemaan työttömänä ja se myös yrittää saada kansalaisten työn hallintaansa, tällä hetkellä pakkotyölailla, joka on kaavailtu voimaan tulemaan ensivuoden alusta eli 1.1.2006.
Jos työttömyyttä ei olisi, suurimmalla osalla olisi mieluisin työ. Ehkä sinäkään et tykkää koulunkäyntiavustajan työstä, mutta voisit vaikka hitsailla runkopalkkeja.
Usein työn hyväksymiseen auttaa myös palkka. Jos palkka on 800 €/kk, niin ehkä joka kymmenes tekee koulunkäyntiavustajan mielellään. Jos palkka on 2 000 €/kk, ehkä puolet jo haluaa tehdä sitä. Jos palkka on 4 000 €/kk, 90 % ehkä haluaa koulunkäyntiavustajaksi. Jos palkka on 10 000 €/kk, 99 % haluaa koulunkäyntiavustajaksi.
Tästä huomaamme, että itse työ ei yksinään ole se tyytymättömyyden syy, vaan siihen liittyy palkka. Voidaan sanoa, että poistamalla maastamme työttömyys, palkkatyöstä saadut nettotulot kaksinkertaistuisivat ja työttömien osalta nousu olisi moninkertainen.
Jotta pääsemme tilanteeseen, jossa kaikilla on mahdollisimman oikea työ ja kohtuullinen palkka, meidän pitäisi poistaa työttömyys. Sen onnistuu kun aktivoimme itsemme ja kirjoittamme päättäjille. Meillähän ei olisi työttömyyttä eikä köyhyyttä jos hallitus ei sitä ylläpitäisi.
Ohjeen aktivoitumiseen löydät vaikka tuolta:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000021&posting=22000000010466094
Tuo on kirjoitettu alkoholiongelmien poistamiseen, mutta kun työttömyys aihettaa lähes kaikki maamme ongelmat, niin sama ohje pätee myös koulunkäyntiavustajan pakkotyön poistamiseen.