Rummut

Missä hintaluokassa rummut pyörivät? Onko netissä osoitetta missä myytäs rumpuja halvalla?
141407
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Mä en kyl oo mikään rumpalisti, mut musiikkiliikkeistä kannattaa aina mennä kysymään. Siel myyjät osaa asiansa ja voi neuvoa sua vähän nois rumpuostoissa. Netistä mä en sun kehota ostamaan mitään. Koskaan ei tiedä mitä saa käteen kuin on alunperin pyytänyt.

Äänestä

rumpusetin hintahan riippuu monesta tekijästä. ensinnäkin minkä kokoiset(mielestäni hyvät: 14" virveli,12" pikkutom,13"pikkutom,16"lattiatom ja 22" basari) ja kenen valmistamat, mitä peltejä tulee mukaan ja mitä muuta tulee mukaan(esim tuplapedaali yms.)
jos haluaa uudet, saa 2000mk:lla paskat new soundit ilman kunnon peltejä. tuossa kahden tonnin setissä saattaa olla jotku kattilankantta ääneltään muistuttavat lautaset joilla ei kannata edes soittaa.
jos haluaa paremmat kuin edellä mainitut, saa käytettynä myös hyviä rumpuja. esim. Taman Rockstarit saa käytettynä ehkä n.2,5-3 tmk. ilman peltejä. hinta saattaa tuntua kovalta mutta ei se ole. pelleistä voin sanoa että parasta laatua löytyy zildjianilta, mutta sabian myös hyvä. esim. Zildjianin ZBT Plus sarja on vähän paremmallekin rumpalille hyvä sarja. siihen kannattaa ostaa 14" haitsu n.1000mk. 16"crash n.800mk. 14"crash n.500mk. 12"splash n.500mk. ja 20"ride n.1200mk. hintaahan näille kertyy mutta jos ostaa hyvät rummut niin ei niihin kannata mitään paskoja paisteen peltejä laittaa. ehkä fiksuin ratkaisu on ostaa jotkut keskitason pearlit tai tamat joissa on jotkut pellit ja maksaa niistä n.4000mk. toivottavasti tästä oli hyötyä.

Äänestä
  • paisteen pelleistä suurin osa on iha meneviä paitsi 302&502 sarja... 802 alkaa olee sit ihan semi-pro sarja ja erittäin hyvä hinta/laatu-suhde..sit on 2002 joka on pro-sarjaa ja sen mukane on hintaki

    Äänestä

  • ihan tiedoksesi, että eivät kaikki paisteetkaan paskoja ole, esim. sarja 2002 tai alphat ja 802 formulat ovat laatu peltejä (sen verran niistä saa sitten pulittaakkin). paisteita käyttää muunmuassa Iron Maiden:in rumpali. New soundin pellit muistuttaa kyllä ihan oikeasti kattilankantta. sarja 302 kuitenkin kuulostaa
    sitten newsoundin ääneen verrattuna jopa kunnon pelliltä eikä hinta erokaan suurempi oikeastaan ole! muuten, kerroppa mullekkin mistä saat rockstarit alle 4-5 tuhannen markan käytettynäkään, täällä uusista saa maksaa 7-8 tmk!

    Äänestä

  • rumpali kirjoitti:

    ihan tiedoksesi, että eivät kaikki paisteetkaan paskoja ole, esim. sarja 2002 tai alphat ja 802 formulat ovat laatu peltejä (sen verran niistä saa sitten pulittaakkin). paisteita käyttää muunmuassa Iron Maiden:in rumpali. New soundin pellit muistuttaa kyllä ihan oikeasti kattilankantta. sarja 302 kuitenkin kuulostaa
    sitten newsoundin ääneen verrattuna jopa kunnon pelliltä eikä hinta erokaan suurempi oikeastaan ole! muuten, kerroppa mullekkin mistä saat rockstarit alle 4-5 tuhannen markan käytettynäkään, täällä uusista saa maksaa 7-8 tmk!

    kävin itse katsomassakin yhtä settiä josta hinguttiin 500€. siinä oli: 22" basari,14" virveli,10" pikkutomi ja 16" lattiatomi. peltejä oli vanha zildjianin haitsu saman sarjan 20" ride, joku sabianin vanhahko 16" crash ja sitten oisko ollu 8" headliner splash.
    ei miellyttänyt, en ostanut.

    Äänestä

  • hckid kirjoitti:

    paisteen pelleistä suurin osa on iha meneviä paitsi 302&502 sarja... 802 alkaa olee sit ihan semi-pro sarja ja erittäin hyvä hinta/laatu-suhde..sit on 2002 joka on pro-sarjaa ja sen mukane on hintaki

    Itse asiassa 502-sarjan Paisteet ovat studiossa ihmeen hyvät ja muokattavat. Aivan loistava hinta/laatu -suhde.

    Äänestä

  • rokkari kirjoitti:

    kävin itse katsomassakin yhtä settiä josta hinguttiin 500€. siinä oli: 22" basari,14" virveli,10" pikkutomi ja 16" lattiatomi. peltejä oli vanha zildjianin haitsu saman sarjan 20" ride, joku sabianin vanhahko 16" crash ja sitten oisko ollu 8" headliner splash.
    ei miellyttänyt, en ostanut.

    puhut luultavasti rockstar setistä??
    kerrohan mistä moisen setin saat hintaan 500 €?

    Äänestä

  • rumpali 2. kirjoitti:

    puhut luultavasti rockstar setistä??
    kerrohan mistä moisen setin saat hintaan 500 €?

    sijaitsevat imatralla. olivat toki jo aika vanhat ja keikkaillut, eivät siis todellakaan uudet. mutta olihan niissä kuitenkin rockstarin laatu...

    Äänestä

keltasesta pörssistä kun katot hyvän 2000-3000 markan setin, niin niillä pätkii pari vuotta. Ja sitten kun olet tarpeeksi oppinut ja osaat kaikki perus asiat, nii sitte kannattaa harkita uuden setin ostoa. Jos olet aloittelija, niin sun on hyvä lähteä esim. bassari, tom-tom, virveli, haitsu yhdistelmästä. ei mee ees 2000 markaa siinä. Ja symbaalit ehtii myöhemminkin. kauppojen pulset sun muut new soundit voit unohtaa kokonaan, sillä ne on aloittelijallekin aivan ***** huonot...

Äänestä
  • crash pitää olla aloitteliankin setissä, jotta sen käytön oppii, ei se aloittelijalta heti käy! minä olen soittanut 6 vuotta rumpuja samalla käytetyllä (loppuunkuluneella, paskalla) centuryn perus- rumpusetillä olen nyt metalli rumpali, ja soitan edelleen niillä centuryillä. tosin uudet tulee hommatuksi varmaankin jossain vaiheessa, kun musiikkiopistoonkin pääsin. Meen soittokuntaan kun armeija koputtelee olkapäätä. semmoinen on ainakin meikäläisen tavoite! t. niQo korpSe

    Äänestä

Nimittäin melko iäkkäät, mutta suht´ siistit rummut. Merkki Maxwin (by Pearl), mustat, isotomi, pikkutomit(x2) ilman alakalvoja ja bassosta on etukalvo bort. Uudenveroinen Tama-virveli, Remon kalvot, Hi-Hat Paiste Alpha, Zildzian 16# crash (pikku vaurio), 20# komppipelti tellingit. Hinta about 450€ / tarjous. Sopii sekä treenivehkeiksi ynnä on niillä ihan keikkaakin heitetty!
Kannut Vantaalla.
E-mail: [email protected]

Äänestä
  • Jos oot aloittelija, osta jotku 3000mk rummut. Ei kannata yli 5 tonnin settiä ostaa jos et tiedä kasvaako ja säilyykö kiinnostus.
    Mutta et luultavasti ole aloittelija.

    Mulla on ollu alussa Pearlin 3000mk rummut, mitkä oli mainiot alkuvaiheessa. Sitten ku alko kalvot repeileen, soittotaidon parantuessa, vaihdoin Yamahat, mitkä maksoi 8500mk. Että hyvän hinnan sain maksaa, mutta vittu että saa olla tyytyväinen. Eipähän tarvi vähään aikaan vaihtaa.

    Joku 'Jussi 69', sano jossain lehessä, että keikalla on aivan sama mikä on lautasena; onko siellä monen tonnin Sabian vai peltikaton palanen. Voin sanoa että näin ei todellakaan ole. Älä siis osta ainakaan alle 300mk lautasia. Kannattaa vähän maksaa. Pitkäksi aikaa sitten iloa.

    Äänestä

  • eli pöntöt ovat jo uudella innokkaalla päristäjällä!

    Äänestä

Hei
Nro 9 rumpuja k tyyli myynti pakkolähdöt, kauppa,toivotSn antia

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minna kirjoitti:

Missä hintaluokassa rummut pyörivät? Onko netissä osoitetta missä myytäs rumpuja halvalla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu