Mikä tekee bluesista "rytmibluesia". Kokeilin muutamia nopeita rytmikkäitä rock 'n' roll vaikutteisia swing-biisejä hidastaa aika rajustikin ja aivan oikeaa rytmibluesiahan se sitten oli. Kaikki swingit ja rollit eivät varmaan näin käyttäydy!?
Mutta... mikä on se rytmirakenne joka tekee musiikista rytmibluesia. Nopeushan on noin 120 iskua minuutissa ja soittotapa tietysti ratkaisee ja biisin yleinen svengi ja syke. Perusrytmihän on neljä iskua tahti, mutta mitä tapahtuu perusiskujen välillä.
Mutta... mikä on se rytmirakenne joka tekee musiikista rytmibluesia. Nopeushan on noin 120 iskua minuutissa ja soittotapa tietysti ratkaisee ja biisin yleinen svengi ja syke. Perusrytmihän on neljä iskua tahti, mutta mitä tapahtuu perusiskujen välillä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
en kykene oikein vastaamaan. Mutta jos sallit: R&B ei ole lainkaan välttämättä bluesia vaan kaikenlaista (mielestäni aina hyvää) tavaraa, ja eri tempoissa. "Blues" on 12 tahdin jonomainen rakenne jossa on tiettyjä toisistaan poikkeavia sointustruktuureja. Sitä voidaan soittaa missä tahansa tempossa. "Rhythm" korostanee kovaa backbeatia aivan kuin hardbopissa.
R&B:stä keskusteltaessa lienee tärkeää sana AND, joka siis antaa tilaa muullekin kuin 12 tahdin jonomaiselle.
R&B oli monen jazzarin alkuperäinen lähtökohta, etenkin fonistien. Esimerkkeinä Dex Gordon, Leo Parker, John Coltrane. Se kuuluu heidän tuotannossaan mainiosti, fraseerauksessa ja tonaliteetissa.
Jatsi on yhtä vittua, elä selittele. Blues on blues, ei sitä tarte ruveta tohtoroimaan.
Eikös rhytm'n blues ollut alun perin jonkun amerikkalaisen mustien radioaseman levynsoittajan keksimä nimitys mustien rock'n-roll'ille. No, tokihan musakin oli vähän erilaista kuin valkoinen 50-luvun rokki, joka oli saanut puolestaan vaikutteita mustien rytmimusiikista...
Semmoista usein vähän soulahtavaa shuffle-ränttätänttäähän se on. Mutta ei ainakaan alunperin kovinkaan rajaava tietty rytmi, ainakaan laajemmassa merkityksessä, vaikka joihinkin (koti)kiippareitten rytmikoneeseen senkin niminen rytmi on keksitty. Onhan keksitty sen niminen tanssikin...;-)
-Pena
ja siitä vääntyi valkoinen R&R.