olenko pinnallinen?

Niin, eli kysyisin ihan muiden mielipidettä että olenko pinnallinen ihminen, sillä en haluaisi itselleni lihavaa/ylipainoista naista. Ja tällä tarkoitan siis sitä, että ylipainoinen on ihminen jonka BMI-arvo on yli 26. Naisen ei todellakaan tarvitse olla mikään missi vartaloltaan, vaan normaali vartalo on paras. Mielestäni ylipaino kertoo ihmisestä että hän syö liikaa eikä liiku tarpeeksi, tai sitten häntä ei vain kiinnosta miltä hän näyttää. Sairaudesta tai vastaavasta johtuva ylipaino on aivan toinen asia, niillehän ihminen ei mitään mahda. Joka tapauksessa ylipaino ei mielestäni ole kaunista. Tästä en tietenkään kenellekkään millään tavalla huomauttele tai huutele, kukin olkoon minkäkokoinen haluaa. En vain voisi kuvitella seurustelevani lihavan naisen kanssa. Luonnehan ihmisessä ratkaisee enemmän kuin ulkonäkö, mutta mielestäni lihava=laiska. Ja itse kun tykkään liikkua ja huolehtia kunnostani niin ei kiitos. Pinnallinen olenko?
121203
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

koska makuja on monia. Ei kenenkään ole pakko tykätä lihavista naisista, eikä laihoistakaan sen puoleen. Enhän mäkään huoli lyhythiuksista miestä, enkä silti kysele täällä olenko kenties jonkun mielestä pinnallinen. Ainoastaan pitkähiuksiset miehet saa mut syttymään, minkäs mä sille voin.

Joten pysy vaan itsenäsi.

Äänestä
  • Mä en taas huoli kouluttamatonta, sillä mun mielestä kouluttamaton on = laiska. Menee sieltä, mistä aita on matalin. Sorry.

    Äänestä

  • nainen vaan kirjoitti:

    Mä en taas huoli kouluttamatonta, sillä mun mielestä kouluttamaton on = laiska. Menee sieltä, mistä aita on matalin. Sorry.

    Miten tuo liittyi nyt mihinkään? Sulkeeko hoikkuus jotenkin kouluttamattomuuden pois? Ainakin yliopistolla pyörii enemmän normaalipainoisia kuin lihavia naisia. Jaksaa lukea paremmin kun on hyvässä kunnossa?

    Äänestä

juttuja jotka on ihmisen mieltymyksiä. Asennetta voit kyllä muuttaa sen suhteen, että lihava=laiska ei pidä paikkaansa. Hänellä voi myös olla vain vääränlainen ruokavalio. Katsos kun suomalaisilla on paljon insuliiniresistenssiä, jolloin haima toimii erittäen liikaa insuliinia= ylipaino. Siis he syövät nykyisten ravitsemusoppien mukaan laihtumatta silti. Eli heille ei ole kukaan kunnolla kertonut, että hiilihydraatteja menee nyt liikaa.

Äänestä

Itse etsin naista myös harrastusten perustella. Olen aika liikunnallista sorttia, joten aika vähän yhteistä mulla on kovasti ylipainoisen naisen kanssa. Jos lihava nainen haluaa mut, niin sillä on aina mahdollisuus laihduttaa ja alkaa liikkumaan. Lihavuus ei yleensä terveellä ihmisellä ole kroonista, vaan laihtuminen on kiinni omasta viitsimisestä ja itsekurista.

Äänestä

Jokainen saa toivoa mitä tahtoo toiselta. Ei se ole pinnallisuutta. Kieltäydyn pitämästä itseäni pinnallisena, vaikka pidän vain ja ainoastaan lihaksikkaista miehistä. Esimerkiksi jotkut aivan ylibodatut vapaapainijat ovat mielestäni hyvännäköisiä. Enkä pane pahakseni edes läskiä jos kuitenkin on myös lihasta. Se on makuasia, minkäs teet.

Äänestä
  • Eihän tuolla perusteella voi sanoa kenenkään olevan pinnallinen, ite esim en tykkää bodareista enkä urheilijoista, vaan rokkijätkät vetoo muhun...

    ja kuten joku tossa sanokin, sitä asennetta että lihava=laiska vois kyllä vähän miettiä, ärsyttää välillä tollanen ajattelu..

    luonteesta se kuitenkin on enimmäkseen kiinni, paitsi pitäähän siinä ihmisen ulkoisessa olemuksessa olla jotain itseään viehättävää että kiinnostuu toisesta..

    joskus sitä kiinnostuu jonkun luonteesta, joskus ulkonäöstä...

    Äänestä

Että mainitse se sairaus, jossa ihmiselle sallitaan ylipaino. Itse sairastuis nuorena vaikeasti, lihoin vajaassa 3kk 15 kiloa, kun jouduin lopettamaan urheilun. Sain 10 kiloa pois....... Ai niin....painoindeksini on 23, enkä silti ole tyytyväinen ulkoiseen olemukseeni.

Äänestä

Mietin hetken tuota sun lihavuusnegatiivisuutta ja ajattelin omalle kohdalleni mahdollisuutta, että seurustelisin ylipainoisen miehen kanssa. Mikäs siinä, jos mies tykkäisi lähteä painostaan huolimatta 10 km juoksulenkille spontaanisti su aamuna :o)

Toisaalta ehkä sellainen tyyppi, joka nauttii liikunnasta ja huolehtii että syö terveellisesti ja kohtuumääriä ei yksinkertaisesti voisi olla ylipainoinen (ellei kysymyksessä ole sairaus).

Sanoisin, että et ole laisinkaan pinnallinen, ehkä normaalipainoisuus/hoikkuus viestivät sinulle muutakin kuin ulkonäöllisiä asioita, esim. energisyyttä, itsestään huolta pitämistä, liikunnallisuutta, eli asioita, jotka ehkä ovat itsellesi tärkeitä.

Mitäs sitten, kun itse olen korkeasti koulutettu, urhelullinen ja musikaalinen tyyppi... Mistäs sitten löydän vastaavan ja vapaan miehen? En varmastikaan mistään, eli joissain asioissa täytyy joustaa :o)

Äänestä
  • Itse käyn puntilla 3xvko, siihen lajireenit 4xvko päälle ja vielä 2-3xvko joku spontaani aerobinen harjoitus. En ihan oikeasti ymmärrä, miten voisin lihoa tai edes kasvattaa älyttömästi lihasmassaa tuolla tahdilla. Mutta kun oma harrastus vaatii voimaa, lajireenit on niin kivoja ja tahdon tehdä vielä kestävyys- ja venyvyysharjoitteita niin siinä se äkkiä tulee...

    Ruokaa kuluu.

    Äänestä

siis jos saisin naisen, jos ja kun joku mut huolisi niin...


ensiksi ittestäni..
mies 23 vuotta on ikää..

mä käyn juoksemassa 4kertaa viikos sellaisia tunnin- kahden lenkkiä, ja kuntonyrkkeily päälle mä nautin niistä lenkeistä suunnattomasti... mä olen 180cm varmaan "nipin napin" ja painan 83 kiloa eli olen vähän ylipainoinenkin..

mun mittari on että kuntourheilu on parasta, mitä tiedän ja että housujen nappi menee kiinni.. ja pystyy istumaan normaalisti..

ihanne kumppanini on mun mielestä ollut pitkänaikaa sellainen hoikka/normaali nainen, mutta ne hoikat on menny jo aikoja sitten näille "paremmille ihmisille", joten nyt ei ole väliä mikä tulee... kunhan se huolii mut vain..

Äänestä

En minäkään haluaisi ylipainoista miestä. Ja jos totta puhutaan, myös ylipainoiset naiset yököttää mua. En ymmärrä miten kukaan mies voisi seurustella (tai haluta seksiä) lihavan naisen kanssa. Joten ymmärrän sua hyvin. Läski ei vain ole esteettistä. Ja kertoo huonosta itsekurista ja itsearvostuksen puutteesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pinnalinen? kirjoitti:

Niin, eli kysyisin ihan muiden mielipidettä että olenko pinnallinen ihminen, sillä en haluaisi itselleni lihavaa/ylipainoista naista. Ja tällä tarkoitan siis sitä, että ylipainoinen on ihminen jonka BMI-arvo on yli 26. Naisen ei todellakaan tarvitse olla mikään missi vartaloltaan, vaan normaali vartalo on paras. Mielestäni ylipaino kertoo ihmisestä että hän syö liikaa eikä liiku tarpeeksi, tai sitten häntä ei vain kiinnosta miltä hän näyttää. Sairaudesta tai vastaavasta johtuva ylipaino on aivan toinen asia, niillehän ihminen ei mitään mahda. Joka tapauksessa ylipaino ei mielestäni ole kaunista. Tästä en tietenkään kenellekkään millään tavalla huomauttele tai huutele, kukin olkoon minkäkokoinen haluaa. En vain voisi kuvitella seurustelevani lihavan naisen kanssa. Luonnehan ihmisessä ratkaisee enemmän kuin ulkonäkö, mutta mielestäni lihava=laiska. Ja itse kun tykkään liikkua ja huolehtia kunnostani niin ei kiitos. Pinnallinen olenko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu