sivu 47:Otto ja pojat olivat luvanneet,että levyautomaattia ei kannettaisi koskaan tästä ovesta sisään-karaokesta,ravintolakulttuurin perseherpeksestä tietysti puhumattakaan.
Reijo Mäki-Vares-Enkelit Kanssasi
AlfredJKwak
1065265
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 106
Vanhimmat
Vihdoin ja viimein saatiin vastaus kysymykseen joka on painanut mieltämme päivin ja öin. Menen heti hankkimaan kirjan ja luen sen.
Kiitos Alfred, kiitettävää toimintaa. Lisäsin sinut juuri kaverilistalleni.
...jätkä tuo kraaakku, täytyy sanoa. Mutta Apteekki-baari onkin suosikkipaikkojani.
Bannatkaa nyt saatana tää Kwaakku. Äijä ei ole kirjoittanut laudalle vielä yhtään asiallista viestiä. Millä tapaa tämäkin ketju oli avaamisen arvoinen, oi kerro se meille sinä kaikkitietävä guru-waakkumme!
lukea hieman tarkemminkin keskustelua jota käytiin aiemmin aloittamassani keskustelussa.Ja karaokestahan saan olla ihan juuri sitä mieltä mitä olen.Suomessa on edelleen mielipiteen- ja sananvapaus.Eläköön se.
..ovat juuri sitä varten että ne ovat KETJUJA, eli jos aloitat keskustelun, niin kirjoita sitten siihen liittyvät malatuksesi sinne, älä aloita uutta ketjua samasta aiheesta.
Helvetti sentään, nettietiketit haltuun.
siitä mitä kysyttiin viimeksi.Ja sinä pikkusielu voit olla ihan mitä mieltä tahansa,minä en välitä.
Tokihan jokainen saa olla mitä tahansa mieltä mistä tahansa asiasta. Näinhän asiat on, vai mitä? Ongelma on siinä, että tämä palsta on lähinnä suunnattu juuri tuon karaokekansan viihdykkeeksi. Toisekseen asenteesi ja yleistämisesi on väärin monia ihmisiä kohtaan. Kaikki karaoke harrastaja eivät laula nuotin vierestä. Se sinun on pakko tunnustaa. Myöskäään kaikki eivät laula nuotilleen.
Mutta ei niin olekaan tarkoitus että kaikki osaisivat laulaa. Näille ihmisille, jotka harrastavat karaokea, on musiikki enemmän kuin pelkkä CD levyllinen ykkösiä ja nollia, joita tulkitsemalla äänentoisto järjestelmä tuottaa ääntä. Ota joskus kourallinen huumoria mukaan ja mene siihen karaoke kuppilaan ja vietä hauska ilta. ja kokeile ihmeessä itsekin luritellä taustojen päälle mikki kädessä. ei se olekaan ihan niin helppoa. Itse asiassa karaoke on paljon vaikeampaa kuin elävän orkesterin säestyksellä laulaminen. karaoke levy ei anna mitään anteeksi. se vaan soi ja soi vaikka olisit kuinka myöhassä tekstista. bändin kanssa pystyy laulun kanssa olla rennosti. bändin mukailee sinua mutta karaoke levy ei. ja kokemus kertoo tämänkin.
OK karaoke on sinusta paskaa ja saa mun puolesta ollakin minä itse näen asiat tosella tavalla kuin sinä. Maailma on täynnä paskoja kitaristeja, mutta silti en mene siitä avautumaan millekään kitara palstalle. enkä varsinkaan yleistä asiaa että jokainen kitaristi on paska.
Niin vielä tämä.. ota kwaakku se pipo pois jo päästä, se on jäänyt jo pahasti pieneksi sinulle. anna se vaikka lapsillesi. ei ehkä kiristä heidän päätään niin paljon kun sinun. hyviä jatkoja ja käyhän kuuntelemässä muitakin karaoke paikkoja kuin paria hassua kulmakuppilaa. saatat jopa yllättyä.
???????????????
Missä kysyttiin ja mitä kysyttiin? Nämä ovat kohtuu oleellisia juttuja mitkä on syytä kertoa jos sinun on aivan pakko uusi ketju vanhasta aiheesta aloittaa.
Mitä on täsmä_tieto?
- Riku
Kun selaat noita aikaisempi viestejä läpi, niin ketjussa jonka otsikko on jotain sinnepäin kuin
"kwaak/kirjailija mäki)
Littlefolks kysyy seuraavaa:
"kuka on kirjailija Mäki ja missä kirjassa hän on sanonut Affun legendaariseksi muotoutuneet sanat "karaoke on ravintoloiden perskärpänen".
Voisin lukea koko kirjan jos vaikka edellinen lause ei olekaan kokonaisuus."
Mielestäni (vaikka en lähestulkoon aina olekaan samaa mieltä asioista kuin Alfred) oli erittäin hienoa että näinkin pitkän ajan kuluttua Alfred vastasi esitettyyn kysymykseen ja toi Littlefolksille sekä monelle muulle asiasta häiriintyneella mielenrauhan ja tiedon siitä että minka Mäen kirjan ottaa seuraavaksi luettavaksi.
"Kun selaat noita aikaisempi viestejä läpi, niin ketjussa jonka otsikko on jotain sinnepäin kuin
"kwaak/kirjailija mäki)"
Miksi et urpo sitten kirjoita näitä juttujasi SIIHEN ketjuun jossa asiaa kysytään?
Pelkäätkö ettei kukaan löydä älytöntä hölynpölyäsi vanhasta topikista joka on jo tippunut pari sivua taaksepäin?
mihin kirjoitan.
Nyt aikuiset miehet lopetatte tuon tappelemisen.
Ihan hyvä että Alfred aloitti uuden ketjus tästä asiasta koska itse en olisi edes muistanut että kyseistä asiaa on joskus kysytty tuolla aiemmassa ketjussa. Eiköhän täällä ole paljon muutakin, paljon turhempaa, josta on aloitettu vaikka kuinka monta keskustelu.
Taas täällä esittää.
kuinka monta uutta ystävää olet ärsyttävällä tyylilläsi hankkinut..
Taitaa olla ärsyttävä ainoastaan nille jotka eivät asioista juurikaan ymmärrä.
Voisitko tarkentaa: Siis mitä eivät ymmärrä, huumori/dekkarikirjailija Mäen kirjoja tai Alfredin huumorintajuttomuutta?
mitään tai ainakaan paljoa,mikäli vannovat karaoken nimeen.Ja mitä huumorintajuuni tulee niin et ole oikea henkilö sitä arvioimaan.
No kerropas mitä tarkoitat "musiikin ymmärtämisellä", miten se ilmenee ja mitä siitä pitää ymmärtää? Pitääkö olla sävelkorvaa jotta musiikkia voi ymmärtää? Pitääkö itse soittaa jotain instrumenttia jotta voi löytää musiikin ymmärtämisen syvimmän salaisuuden?
musiikin ymmärtämistä suunnattomasti.
Mutta hyvä Alfred, klassista musiikkia harrastava ystäväni ei ymmärrä ollenkaan soittamaani bluesia, hän sanoo että en ymmärrä oikeasta musiikista yhtään mitään. Itse kuitenkin luulin ymmärtäväni...Kerro, oi sinä karaokekapinallisten kuningas, miten opin ymmärtämään oikealla tavalla musiikkia?
ehkä sinunkin pitäisi oppia ymmärtämään sitä.
Suurin osa klassisesta musiikista menee musiikkimakuni yläpuolelta(?) ohi, mutta ymmärrän toki että siihen sisältyy paljon hienoa musiikkia. Mutta miksi soittamani blues ei uppoa tuohon klassista musiikkia kuuntelevaan (ja soittavaan) viulisti-ystävääni?
ehkä hän voi vastata.
Mutta Alfred, luulin sinun tietävän vastauksen kysymykseeni, olethan näillä palstoilla niin usein tuominnut monet tuohon musiikin ymmärtämättömyyden syvään kuiluun.
Alfred, onko sittenkin niin että lähes kaikki ymmärtävät musiikin aivan omalla tavallaan, ja musiikin perimmäinen tarkoitus onkin vain ihmisten viihdyttäminen?
vastaan vain omalta osaltani ja pysyn kannassni.
Alfred hyvä, et vastannut juuri mihinkään vaikka kysyin sinulta, Suomen karaokebaarien kauhukuvalta, monta kysymystä koskien musiikin ymmärtämistä...
ja enempää en vastaa koska tämä ei johda mihinkään.Tyhjän saa pyytämättäkin.Löpinät pois.
Keskustelut kanssasi harvoin jos koskaan johtavat mihinkään. Ja se johtuu siitä että et ymmärrä mitä sinulle yritetään sanoa (-:
vai mitä imbesilli.
Tämä on tuttua ja taattua Alfredia, hän vaipui jälleen lapsen tasolle. Kun älli ei enää riitä muuhun kuin nimittelyyn....
Ruahahhahhaahhaahhaaahhaaaaaaa....
AlfredJKwak on kyllä hauska tapaus, se ei ymmärrä lopettaa vaikka sitä viedään täällä kuin litran mittaa...Älä Kraakku enää kiusaa sitä (-;
kraakun tasolla.
lapsen tasolla.Ihan turha tuolla älyllä yrittää.Mitään järjellistä et kysynyt.Ja eihän minulle kuulu sinun ja kaverisi ongelmat tuon taivaallista.The end.
Olenko minäkin "ihan imbesilli", Alfred ei leiki meidän kanssa enää, nyyh!
AlfredKwaakku ei taaskaan tajunnut että sille vaan kettuiltiin.
...tämä RIITELYPALSTA?
sekoittanut monen ihmisen elämän! Tulin juuri kaukaa ja täällähän käy oikea myräkkä.
Luen tuon kirjan heti kun ehdin.
niin käyppäs kuuntelemassa tuosta "vinkki karaokelaulajille"-ketjusta Sebastin esitykset. Olivat aika huvittavat ja tykkäsin vähän samaa kun tuo Guinnessin käyttäjäkin (vitsi) niistä.
Olisi kiva kuulla mitä tykkäsit.
P.S. Ei vieläkään aikaa Mäelle! Sorry!
joka osoittaa karaokeharrastajien järjen tason.Ei hyvältä näytä.
karaokeidiootti.Ei tajua.Eihän.Kun ne aivot ovat marinoituneet karaokekastikkeessa eiks je.
Hyvä Alfred! Taidamme perustaa yhdistyksen nimeltä "Karaokeidiootit ry". Helvetin hyvä nimi. Ja lauletaan niin hitosti Easy livingiä aivojen lopulliseen marinoitumiseen saakka, kuollaan hymy huulilla.
HUH-HUH mitä tämä oikein on ?
Täällähän on kaikki ihan "pöllyssä".
Ei yhtään järkevää tällä osastolla, onko tämä jokin suljettu yksityisosasto vai miksi en ymmärrä mitään ?
sitä tulet tarvitsemaan.
niinkuin nuo jotkut näkyvät tekevän.
ajattelin itsekin äsken informoida Neiti Lokkia siitä että tämä onkin, ei alemmalla, vaan paljon korkeammalla tasolla kuin moni ymmärtää!
It´s nice to be nasty!
Mutta minullahan on ollut onnea rutkasti kun saan nauttia täällä Alfredin kaltaisen musiikkineron alynväläysten paisteesta...Karaokeidiootit ry kiittää!
mikäli omaa itseironiaa niin se on ihan fantsua.Sen sijaan typeryys ei tukkaa päässä pidä.Eikä vara venettä veistä.Vahinkokaan ei tule tuoppi kädessä.Sen sijaan hölmöys massoissa tiivistyy.Etsi siitä itsellesi sopiva.
taas näissä älykkäissä keskusteluissaan!
stupido.
... ketjuun tarjota hiekkaämpäreitä ja lapioita, voisi sitten edes tapella oikeista asioista, eikä makuasioista.
Valitettavasti tästä tulee juuri sellainen maku kun lukee tätä ketjua.
Ei kai ole tarkoitus että on pakko puollustautua jonkun mielipidettä vastaan niskavillat pystyssä ja kynnet ojossa. Ajatelkoon kukin mitä haluaa, ei se kehenkään satu jos välillä laukoo ääneen.
Mutta jalustalle nostoa voisi tietty välttää ;o)
huonommin musiikkia ymmärtävien käyttämä oljenkorsi.Makuja on hyviä ja huonoja.Niinkuin musiikkiakin ja yleensä muuta.Huono vaan on huono ei sitä pysty "makuasioilla" muuttamaan.
Oletko kännissä?
en ollenkaan.
Sepä ikävää...
että sekavaa tilaa olisi voinut käyttää edes vähän selityksenä ;o)
paljon enemmän selityksiä.Vaikka ei kai sitä aivokuolleilta voi vaatia.
Tunnut viihtyvän aivokuolleiden seurassa....
vaan ihan koen asiakseni yrittää parantaa maailmaa sairaudesta nimeltä Karaoke.
Sittenhän meitä on kaksi. Pitäisi parantaa toi eduskuntakin, kun niilläkin oma oma karaokekerhonsa.
Kansan valtisema eduskunta.Taistelemmekohan tuulimyllyjä vastaan? Sulla tuntuu ainakin "virtaa" riitävän, mulla ei taida?
"Jammu"
olet surkeasti epäonnistunut tehtävässäsi...Samoin näyttää olevan tuon hevimetal musiikin kanssa. Mitä jos siirtyisit tuonne "Väsymys ja masennus"-palsatlle.
mikäs vittu luulet olevas mua komentelemaan.Lähe tasaselle niin katotaan.
Kärsit vielä vainoharhoistakin? Onko sinulla usein sellainen olo että muut komentelevat sinua? Agression hallinnassakin olisi parantamista.
Todellakin Alfred, tarvitset hoitoa...
mene sinä kotiin kasvamaan.Hoidon tarpeessa ovat juuri tuollaiset egovammaiset kuten sinä.
http://kuvake.net/photos.php?username=AlfredJKwak&folder_id=9122
käytössä.Ei se mua haittaa.Tuo on vaan paljon nuorempi kuin minä,tai sitten jos muuta yrität vaittää niin olen hyvin säilynyt,heh heh.Vai mitäs sanot,syntynyt 1958.Heh Heh heh,metsään meni sulla pönttö.
Fyysinen nimittäin. Henkinen ikä ja kypsyys sen sijaan määrittelee ihmisen todellisen sijainnin "vanhuuden aikajanalla". Sillä janalla sinä arvon Alfred putoat melkolailla sinne esikoululaisten sekaan.
- Riku
Kiitti Riku, sinä sen sanoit hyvin.
Kerrottakoon esimerkkinä: Tapasin tänään miehen hän vaikutti oikeesti (aikuisten) mukavalta kaverilta, mutta mustasukkaisuus ja omistamisen halu pelottavat kaikki...
En tunne Alfredia, mutta luulen, että tämä kaveri tipahti alapuolelle.....
henkistä kypsyyttäni.Kannattaisi ensin arvioittaa omasi,ennekuin käyt heittämään harhojen vallassa sinulle ominaista tekstiä,joka ei perustu faktoihin vaan kuvitelmiin.
ihan turhaa jupinaa.Kasvakaa molemmat.Sekä Diivil ja Tiina1962.Jaa,mutta ei teissä taida olla kasvun varaa,kun kapasiteetti on jo noinkin typerillä arvailuilla ylitetty.
Kerro vain milloin mennään.. ettei vain menisi sulla luppakorva kaniineja pakaroiden väliin =D
ihan rupee naurattamaan.
Tunnen sut...ja noi poikasen kuvat ovat just sun kuvia, kuten "lapsen" ajatusmaailmaan sopiikin eli sun ajatusmaailmaas...mutta kiva "häirikkö" oot...saat aikuisetkin ,kuten mut...no antaas olla. Sun lelus on lasten leluja...
Vastaa tähänkin "vittuilemaala" niin tuun kotoos ja saat oikein kunnon pohajalaasta piiskaa persuuksille!
Jammu
hehe hehe.Siinähän taas nähdään miten idiootti jengiä karaoke aasit ovat.Olit kutinana isäs pusseissa silloin kun me kavereitten kanssa käytiin konvissa 70-luvun alussa.Jotta älä tule mulle päätäs aukoon tai tirpasen sua nokkaan poika.
Olen samaa mieltä SKK:n kanssa.
Pitäisköhän teidän poikain perustaa uusi palsta, jossa voitte sitten näin virtuaalisesti mätkiä toisianne oikein olan takaa?
Eikös tämä keskustelupalsta ole karaokea varten?
turpa kiinni.
ja Hali hali!
sillä kahvit on nyt sitten pitkin naamaa ja hampurilaisen sisäkalut rinnuksia myöten housuilla! Ja tarvitsisi kai siivota tuo lattiakin.
hukkaan.Sellaista elämä on.
Syystä minä kirjoitin tuon viestin sinulle! ihan vain kun sinä tuon uhoamisen aloitit =) hahaaa.. voi kun olisit nähnyt ja kuullut sen naurun joka siitä repesi! on muuten vieläkin vatsalihakset kipeänä..
asiaan..
varaanko kehän mille päivälle?? :P
oletko huomannut muuten että haukut täällä kaikkia mahdollisimman lapsellisella tavalla ja muutenkin juttusi on vähän sitä ja tätä. vastaat mollaamalla jos päässäsi lyö tyhjää mitä se suurimmaksi osaksi tekee ainakin siitä ajasta jonka vietät kirjoittaen tälle palstalle. ei pahalla mutta alitat riman jopa alempaa kuin minä ja se on jo tosi kova saavutus. luulin joskus ettei minustä tyhmempää enään ole mutta se siitä guinesin ennätysten kirjaan pääsemisestä. paikka on teidän =)
miehet joutuvat melkein aina kärsimään naisten takia? Tässäkin tapauksessa kustannukset olivat ilman odotusaikoja Macissa melkein 6 (KUUSI!) ecua. Pesuaineet varmaan ecun. Tuntematon nainen tuli todella kalliiksi. Nokkelilta naisilta pitäisi vitsit kieltää.
Toisaalta, mitäpä mies ei kärsisi naisten takia kuten niin monasti on nähty. On ne kuitenkin niin kivoja silloin kun sille päälle sattuu.
P.S. En usko että ko. nainen ottaa itseensä tästä.
Kuuleppas poika! En oo koskaan laulanu karaokea. Sitävastoin musisoinut ja laulanut elävästi kohta kolkytvuotta eli kukahan se noissa pusseissa on oikein ollut...
Tai jos sinä et oo ollutkaan vaan oot noita pakastespermasta tehtyjä, sillä pystyt olemaan tyhmempi kuin minä tai joku muu...sillä sun alkuperästä ei tietoa...hieho!
Että tasaselle vaan tällaisen 100 kiloisen painiharrastajan kanssa!
Jammu
minähän suorastaan tykkään teistä ;o)) koltiaiset.
Kuka muuten käskee syödä hampurilaista tässä foorumissa?
seurauksena siirryinkin kuivamuonaan jossa suurin riski on murustaminen ja neste tulee suoraan letkusta....
jos olet itseesi ottanut niin kannataisiko miettiä mitä olet itse täällä laukonut.Niin metsä vastaa kuin sinne huutaa.Jälleen väiitteetä tyhjänlyömisestä päässä mitä ei minulla kuitenkaan tapahdu.Ja väitteitä siitä että olisin tyhmä.katso peiliin ja mieti omia tekemisiäsi ja jos sinulla on kykyä kehittyä ihmisenä niin käytä sitä kapasiteettia.Opettele huomioimaan kanssaihmiset niin hekin huomioivat sinut.Sitäpaitsi se on Guinnesin ei guinesin.
P.S. Kehitä vatsalihaksia niin eivät kipeydy.
jep.
Vai korjailee Kraakku toisten oikeinkirjoitusta, vaikka onnistuu tekemään yhdessä kommentissa noin 10 kielioppi/kirjoitusvirhettä.
Luiskaotsalla riittää liukupintaa....
virheeni.Jos et sitä tajunnut niin ei sulla paljoa toivoa ole.Sitäpaitsi aletaanko täälläkin jo häiriköidä kertakäyttönimimerkeillä?Sulla ei taida riittää mitään.Vittu mikä pösilö.
Okei, yhden korjasit mutta yhdeksän jäi jäljelle.
Ja asiattomaan kielenkäyttöön en viitsi edes puuttua...
turhaan juputat.
Tuntuu silti riittävän "asiaa", uudestaan ja uudestaan, ja tähänkin taas jotakin "flänkötät"...Katotaan pystytkö olemaan vastaamatta...Tuskin.
Voin puolestani lopettaa jankkaamisen Kwaakun kanssa tähän.
Ensinnäkään.. en jaksa tuhlata sinuun niin paljon aikaa että alkaisin mieliksesi korjailemaan muutamaa hassua kiritus viretä.
Asia ei niin paljon kiinnosta mutta se, että et ole kertonut missä on tarpeeksi tasaista, häiritsee. Ei mun tarvitse varmaankaan paljon vatsalihaksia kehitellä. ne on ihan tarpeeksi hyvät muutenkin ja olen tässä kasvatellut hieman pehmikettä niiden päälle jottein herra krääkyn kätösiin sattuisi niin paljon. Olen ollut ennenkin kehässä. ei sinun pienet pelotteesi hetkauta. Mennään vaikka kisahalliin kokeilemaan. voittaja saa pitää lippu tuotot. veikkaan että katsojia kyllä riittää vaikka lipun hinta oli 20€!
no kerro aika koska meinaat tulla paikan päälle. se kehä täytyy varata ennenkuin sinne pääsee.
Sinä olet vain sellainen kaveri joka uhoaa ja uhoaa minkä jaksaa mutta mitään et saa koskaan aikaan. haukut vain toisia ja pidät itseäsi jonain ylijumalana. odotan muuten kovasti vieläkin vastausta lauseke kysymykseen. ARVAUKSESI OLI VÄÄRIN! Kerron sulle sitten oikean vastauksen kun ollaan käyty "tasaisella". oliko yllätys ettei netistä löytynyt vastausta tuohon vaikka kuinka googletit.
No se siitä. lopetan tän paskan jauhamisen tähän ja jään osottelemaan vastausta siihen milloin herralla on aikaa näyttää ettei puhu pelkkää paskaa ja lupaile olemattoimia =)
Tuo nimimerkin väärentäminen onkaan =)
En ole edes ollut tuohon aikaan hereillä.
heh. ikinä en menisi sanomaan noin rakkaalle tiinalle =)
Pusut ja halit takas tiina!!
Kokonaisuudessaan tukee sitä että meidän herrä krääkky sen on tehnyt. ensin tunkee mun suuhun sanoja ja sitten alkaa marmattamaan mun käytöksestä tuolla ylenpänä. itsellään olisi varaa parantaa hommissa varmasti paljon enemmän kuin mulla vaikka itsekään en ole varmasti mikään puhdas pulmunen.
Olisit edes yrittänyt kohdistaa tuon lausahduksen johonkin muuhun ihmiseen kuin mun hyvään kaveriin =)
paska säkä alfi!!
On ollut kunnia tuntea toi "Sorsan" isä...jos olis tällä palstalla vaikuttamassa, häpeäis poikaansa.
Ei Kwaakku vastannut mullekkaan enää, kun hoksas kuka mä oon...eli mulla 100 kiloa elämän iloa ja sillai. Eikä yhtään läskiä...tiukkaa lihasta kaikki, jotka kannan kunnialla!
Eipä taida mun kanssa Kawaakku tulla tasaselle, enkä kyllä kehtais tollaiseen plääsyyn käsisäni sotkeakkaan!
Mun kantani on, että hyvää kiusottelua ollut häneltä, mutta nyt menee jo yli hilseen...hei" SHERIFFI!
-Jammu-
etkä tule tuntemaan.Älä jauha tuota tolkutonta paskaasi muitten kuullen.Mene ottamaan lääkityksesi jos haluat eroon noista harhoista.Syntymävuoteni on 1958 että silleen.Ei minulla muuta.Ja näiden aivottomien juttuja en enää täällä rupea oikomaan enkä niihin vastailemaan.On minulla parempaakin tekemistä.Tiedätte ketä tarkoitan.Aion silti kirjoitella tällä palstalla.Eroon ette minusta pääse.
kannattaa. Silloin ei muut voi esiintyä sinuna.
sellainen näkyy aina kun minä kirjoitan.Siis turha yritää jou jou.
Pois se minusta. minulla ei ole aihetta rekisteröityä tälle sivustolle. mitä siitä hyödyn?? en mitään.
En ole oikeasti niin tyhmä kuin nyt luulet kwaakku rakas! oletko aivan varma että Suomi24.fi sivusto tunnistaa sinut henkilökohtaisesti aina kun lataat sivuston näkyviin. ja vieläpä jokaiselta koneelta jolla sen mahdollisesti pystyt tehdä. oma koneesi, kirjaston koneet, kavereiden koneet tai mikä tahansa muu kone joka on netissä kiinni. tälläiseen sivustoon en ole vielä törmännyt jossa rekisteröity käyttäjä ei voisi kirjoittaa rekisteröitymättömänä käyttäjänä. toki nyt jätetään pois laskuista ne sivustot joissa vielailija ei voi kirjoittaa mitään! se on totta että minä en voi käyttää sinun nickiäsi mutta kuka tahansa pystyy käyttämään mun nickiä =)
niin kuin siinä kappaleessakin sanotaan (joka muuten on karaokessaki ollut jo pitkään) "Niin väliäkös sillä sitten on." jos joku haluaa kirjoittaa mun nickillä niin antaa palaa. sen takia tuskin juuri minun IP osoite estetään. toisekseen nykypäivänä saa enään harvemmin kiinteää IP osoitetta. tällä vaikeutetaan esim omien palvelimien pystytystä (nähtävästi), mutta myöskään yhden määrätyn koneen sulkeminen pois sivustolta IP osoitteen mukaan tulee jokseenkin mahdottomaksi. ihan vapaasti vaan kirjoitetaan kaikki nimimerkillä JOu JOu
kirjoittanut noin kymmenen vuotta vain ulkomaisiin portaaleihin ilman minkäänlaisia ongelmia ja runsas kuukausi sitten täällä Suomessa joku pönttö käytti rekisteröimätöntä nickiäni. Tulin silloin siihen tulokseen että Suomessä on enemmän pönttöjä kuin ulkomailla yhteensä. En vieläkään ole keksinyt liittyykö se karaokeen vai suomalaiseen pönttöyteen yleensä. Joka tapauksessa toisen nimellä tai nimimerkillä esiintyminen, oli se sitten rekisteröity tai rekisteröimätön, on aina rikos.
Selvitimme tuon aikaisemman jutun mutten viitsinyt ryhtyä toimenpiteisiin koska tänne uskalsi rekisteröityä anonyyminä ilman että tiedot menevät asiattomiin käsiin.
Jokaisella on oikeus omaan mielipiteeseensä jos se on asiallinen ja edes jotenkin perusteltu.
Toisen nimimerkillä kirjoitteleminen ei ole todellakaan aina rikos. Ikävää se kuitenkin on....
Paska toi Kwak, kun jonku alottaa niin sitte nukkuu, kuten nykkin.
Alottas uuen riian aiheen, niin ois jotain karaokepaskoihin "maustetta"
Jammu
no comments.
itekkin karaokee.. vai oliks joku veli tai sisko...
Se ei vaan itse halua tuoda sitä julki. Mun jakeluun ei vaan mene se että mitä se voittaa tolla skeidanjauhannalla. Ehkäpä kaverilla on pipo liian kireällä ja se yrittää tällä tavoin purkaa paineita. Melkoisen naurettavaa toimintaa kun kerran tiedetään että kuka Jammu todellisuudessa on. Turha miehen on yrittää selittää siskoista, veljistä, vävypojista ja kummin kaiman serkuista mitään. Usean tällä palstalla esiintyvän nimimerkin takana on yksi ja sama henkilö.
ihan kiltisti.