Tilanne tämä:
Aviopuolisot A ja B omistavat yhdessä velattoman yhteisenä asuntona käytetyn asunto-osakkeen, jonka arvo 300000. Molemmilla puolisoilla muuten suunilleen saman arvoinen omaisuus (autot, irtaimisto jne), mutta puoliso A:lla on merkittävä osake-omaisuus arvoltaan 600000, joka saatu jo ennen avioliittoa. Ei avioehtosopimusta.
Puoliso B haluaa jäädä vanhaan asuntoon, ja ostaa A:n ulos maksamalla puolet asunnon arvosta eli 150000, tätä varten B joutuu ottamaan pesän ulkopuolisen lainan. Jos molempien omaisuus olisi ollut samanarvoinen, joutuisi B maksamaan varainsiirtoveron 1,6%, eli 2400.
B:lle kuitenkin kuuluisi avio-oikeuden perusteella tasinkoa A:n osakeomaisuudesta 300000, joten periaatteessa osituksessa B voisi saada tasinkona sekä asunnon itselleen, että myös 150000 vielä päälle. Pesän ulkopuolisia varoja ei siten tarvitsisi käyttää.
Jos B kuitenkin luopuu "sovinnon ja reilun pelin" hengessä avio-oikeudestaan A:n ennen avioliittoa hankkimaan osakeomaisuuteen, miten varainsiirtoverolakia olisi nyt tulkittava?
Joutuuko B sittenkin maksamaan varainsiirtoveron?
Aviopuolisot A ja B omistavat yhdessä velattoman yhteisenä asuntona käytetyn asunto-osakkeen, jonka arvo 300000. Molemmilla puolisoilla muuten suunilleen saman arvoinen omaisuus (autot, irtaimisto jne), mutta puoliso A:lla on merkittävä osake-omaisuus arvoltaan 600000, joka saatu jo ennen avioliittoa. Ei avioehtosopimusta.
Puoliso B haluaa jäädä vanhaan asuntoon, ja ostaa A:n ulos maksamalla puolet asunnon arvosta eli 150000, tätä varten B joutuu ottamaan pesän ulkopuolisen lainan. Jos molempien omaisuus olisi ollut samanarvoinen, joutuisi B maksamaan varainsiirtoveron 1,6%, eli 2400.
B:lle kuitenkin kuuluisi avio-oikeuden perusteella tasinkoa A:n osakeomaisuudesta 300000, joten periaatteessa osituksessa B voisi saada tasinkona sekä asunnon itselleen, että myös 150000 vielä päälle. Pesän ulkopuolisia varoja ei siten tarvitsisi käyttää.
Jos B kuitenkin luopuu "sovinnon ja reilun pelin" hengessä avio-oikeudestaan A:n ennen avioliittoa hankkimaan osakeomaisuuteen, miten varainsiirtoverolakia olisi nyt tulkittava?
Joutuuko B sittenkin maksamaan varainsiirtoveron?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Mikäli kyseessä 600000, miksi ihmeessä keskityt tuollaiseen parintonnin pikku seikaan?
Et taida nähdä metsää puilta!?
Ei verottaja hempeilyjä hyväksy. Jos varat tulevat pesän ulkopuolelta, on vero maksettava.
Itse aion tehdä sellaisen oharin, että lunastaessani isä-vainajani maatilaa itselleni, kierrätän rahat kuolinpesän tilin kautta. Kyseessä on niin pienet summat, että onnistuu helposti.
Kupletin juoni on nimenomaan pesän ulkopuolisissa varoissa. Kuten kirjoititkin, jos toinen ottaa velkaa saadakseen "tasajaossa" puolison ulos (eikä pesällä esim. kesämökkiä millä sen voisi tasata) niin vero menee siltä ostetulta osuudelta.
Osituksessa voi ja saa luopua omaisuudestaan, jotkut niin tekevät esim. kuitatakseen elarit, tai kuuvamastasi syystä. Eikä silloinkaan mene varainsiirtoveroa.
Tarkkana kannattaa silti olla, koska ositusta ei saa tehdä veronkierroksi (mitä kuvaamasi tilanne ei ole) ... mutta otetaanpa valaiseva esimerkki:
A ja B eroavat, koko talo B:lle (ei veroa). B ja X avioituvat ja eroavat, talo X:lle (ei veroa). A:lla ja B:llä on lapsi C. Nyt sitten X ja C avioituvat, eivätkä eroa. Samoin A ja B menevät uusiin naimisiin keskenään, eivät eroa. Mitäs tässä tapahtuikaan ... A ja B siirsivät talonsa lapselleen ja tämän puolisolle ilman varainsiirto- tai perintöveroa !
Noh, verottaja olisi herännyt varmaan jo tuossa toisessa osituksessa (ai mistä saa tiedon, no kun lainhuudot uusitaan niin innokas notaari saattaa kysellä verovirastosta "mites tällasen kanssa").
Eli, jos ositus poikkeaa tasajaosta kannattaa ositussopimus tehdä todella huolella ja juristin kanssa.
Luulenpa, että tuossa tapauksessa joutuu maksaman varainsiirtoveron, kun ei ole kyse ns. pakkoraosta. Muutenhan järjestelmä olisi kohtuuton, koska kuolinpesän lunastuksessa pesän ulkopuolelta tulevista rahoista joutuu veron maksamaan. Systeemillä voisi tehdä pientä bisnestäkin.
Meidän osituksemme oli kaikkea muuta kuin tasajako, mutta notaari vain naurahti ositussopimusta lukiessaan. Lainhuuto tuli ilman mitään ongelmia. Sisällön tasapuolisuus ei häntä kiinnosta.
Kiinteistöverosyistä laitoin yhden kappaleen ositussopimuksestamme veroilmoitukseni mukana verottajalle. Itsehän tuon sopimuksen olin laatinut. Ex luetti sen juristilla, ja tämä teetti liturgiaan vähäisen muutoksen.
Niin, saatteeksi verottajalle laitoin sähköpostikirjeenvaihtoa verottajan juristien kanssa, ja maininnan, että turhaa työtä teette jos yritätte lahjaveroa tyrkyttää. Valituksessa kaatuu. Eivät yrittäneet.
Jos on jokin verotettava kiinteistö jaossa mukana, kannattaa ositussopimuksia tehdä saman tien neljä kappaletta: yksi kummallekin osapuolelle, yksi lainhuutoa varten ja yksi verotoimistoa varten. Pitäähän verottajallakin olla paperit kunnossa veronkannon muutosta tehdessään.
Luulosi veroista siis liittyy minun esimerkkiini (aivan varmasti joutuisi) vai alkuperäisen kysymykseen?
Edelleen, ositusta ei ole pakko tehdä tasajakona, eikä siitä poikkeavasta järjestelystä kuulu tulla veroseuraamuksia.
Logiikka tällehän on siinä, että mikään ei estäisi aviopuolisoida tekemästä niin että koko talo ja kaikki velat toisen nimiin heti "aluksi"... siis kun onni kukoistaa eikä ero edes mielessä (eikä avioehtoa). Ja vaikka mies hoitaisi perheen kaikki muut kulut ... velka on tullut maksetuksi ... ja voih, ero tulee. Mies tahtookin ettei vaadi pesästä mitään (eli, tässä mallissa ei vaadi tasinkoa mikä hänelle kuuluisi)... tietenkään varainsiirtoveroa ei mene, tai lahjaveroa. Miksi samaa valintaa ei voisi veroseuraamuksitta tehdä a.p. tapauksessa.
... tai ei meillä ainakaan.
Alkuperäistä ositussopimusta pankki kaipasi lainhuutoihin (ja laiskana annoin heidän sen hakea puolestani) ja palauttivat sopparin aikanaan, ja sitten verovirastosta pyydettiin ositussopimusta kiineistäveroja varten ... kopio riitti.
Toisaalta, samapa niitä on raapia kasaan samalla vaikka viisi kappaletta :-))
Ei tarvitse sitten todistuttaa kopioita oikeaksi yms.. Kaikki tarvittava hoituu parissa minuutissa.
Lainhuudossa ollut ositussopimus on osa lainhuutoasiakirjaa. Katsohan tarkemmin.
Tuo pesän ulkopuolelta tuleva raha on jujuna. Kuten minä ohariaikeessani kerroin, veroa ei mene, jos kierrätän rahani perikunnan pankkitilin kautta. Toki sen saa lailliseksi touhuksi sanomalla, että maksan perikunnan varoista maksetut perintöveroni takaisin.
Eli, kun maksan pesän pienosakkaita pois pesän omilla rahoilla, siitä ei mene varainsiirtoveroa. Niistä varoistahan on jo perintövero maksettu, eli kyseessä on perinnönjako. Jos maksaisin omasta pussistani noille osakkaille, joutuisin veron maksamaan.
Minulle aivan sama onko pankkini todistuttanut jotakin oikeaksi vai ei ... annoin alkuperäisen heille, ja sain sen takaisin kun lainhuudot oli hoidettu. Puoleltani homma sujui 5 sekunnissa :-)
... on aihe jota en välttämättä ryhtyisi määräänsä enepää vatvomaan tällä palstalla... vaikka osin samoja keinoja voikin käyttää... kun usein osallisiakin hieman enemmn kuin avioeroissa.
Mutta noinhan asioita voi kuolinpesän osalta viilata.
Pääsääntöisesti on niin, että jos mukaan tulee rahaa pesän ulkopuolelta, pitää siitä maksaa varainsiirtovero.
Ositus ja perinnönjako ovat yllättävän samankaltaisia juttuja. Sattuivat minulle lähes samaan aikaan. Suurin ero, osallisten määrän lisäksi, on se, että perinnönjaossa puree lahjaverolaki.
Meillä ydinvoimaloiden paljon vartijoilla on joillakin yllättävän pieni palkka. Minulla on joutilasta aikaa toisinaan paljon, kun hommat sujuvat, ja voin käyttää sitä tuollaisiin, rahaa säästäviin juttuihin.
... kyllä, paljolti hyvin samat periaatteet, mm. tasingon osalta ... silti, monelle täällä ihan vain kahdenkin ihmisen ositus ja pesänjako riittävän haastava, säästäisin perinnönjaot Laki keskusteluun.
Mutta tämä ihan positiivisellä mielellä kirjoitettu kommentti, mahtuuhan ääntä maailmaan :-))
... meinaan palkkaisuudestani, vaan valtavasta velasta josta pankit kilpailivat ja tarjosivat palveluitaan ... "maksutta", kuten tätä :-)
Kaikki lukijat eivät osaa kysymystään sanoiksi pukea, joten sujautin tuonkin verokytkennän tähän mukaan.
Monet eivät tule edes ajatelleeksi koko asiaa.