palkkakuitti puuttui

kesän jälkeen alkoi pätkätyöt ja unohdin liittää muutaman tunnin palkkakuitin, ihmettelin missä työmarkkinatuki viipyy. Soitin, oli lähetetty toiselle paikkakunnalle, puuttui se kuitti.

Alkukuun päivien kuittihan tulis normaalisti vasta silloinkuin palkkakin, mutta nää tarvii aina sit kinuta etukäteen, arvatkaa haluuko ne välttämättä niitä kirjoitella.

Mun velkakierre senkun kasvaa ja sillä työmarkkinatuella sitten niitä makselen, mul ei ole mitään
6534
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tuo kuittiruljanssi aiheuttaa sen ettei kannata pikku tunti ja päivän hommia tehdä kun viivästyy korvausrahat.

Olet oikeassa ei työpaikoilla mielellään kirjoitella pätkien palkkatodistuksia, vaikka ovat kuinka tarpeen korvaushaussa. Pienillä työpaikoilla ei tule ajoissa ja evät aina edes ole oikein nuo tarvittavat laput.

Kannustavaa siis nämä pikku pätkätyöt kun useinmiten korvaus viipyy ja kuluja aiheutuu pelkistä kyselyistä ym. juksuista toimistoissa.

Äänestä
  • monet vuodet. ensin sain ansiosidonnaista ja sitten putosin työmarkkinatuelle ja yritän sinnitellä edes jossain kiinni näillä pätkillä, mutta byrokratia tekee elämän yhä vaikeammaks.

    Äänestä

  • pätkätöitä kirjoitti:

    monet vuodet. ensin sain ansiosidonnaista ja sitten putosin työmarkkinatuelle ja yritän sinnitellä edes jossain kiinni näillä pätkillä, mutta byrokratia tekee elämän yhä vaikeammaks.

    kun tietää tuon systeemin niin siihen osaa aina varautua. Ensimmäisellä kertaa tietysti voi vähän yllätyksenä tulla jollekulle rahojen viivästyminen. Siinä nyt kuitenkaan ei ole niin pitkästä ajasta kyse, etteikö siihen voisi varautua etukäteen. Vaikka tietenkin aina voi vähän vaihdellakin. Itsellä nyt ei koskaan ole yli 2-3 viikkoa mennyt tuossa viivästymisessä.

    Työnteon nyt kuitenkin katson aina kannattavan, vaikka tällaisia pieniä kiemuroita asiassa onkin. Jotenkin en itse koskaan viitsi etukäteen pyydellä papereita, kun kuitenkin näin pienestä asiasta on kysymys.

    Äänestä

Juuri tästä asiastahan toi hallitusnikkari koko ajan kirjoittaa ja yrittää saada jotain muutosta käytäntöön.

Äänestä
  • ole varaa odotella mitään rahoja, kun vuokranmaksupäivä kiitää ohi niin se kiitää.., samoin kaikki muutkin kun kaikki menee, mitään ei jää ja velkaa kertyy, jos haluaa ostaa pyykkipulveria.. ei ole enää mitään jäänyt, työhakemuksia oon lähetellyt, mutta ei käy, joten ei jaksais millään

    Äänestä

  • yksinkertaisesti kirjoitti:

    ole varaa odotella mitään rahoja, kun vuokranmaksupäivä kiitää ohi niin se kiitää.., samoin kaikki muutkin kun kaikki menee, mitään ei jää ja velkaa kertyy, jos haluaa ostaa pyykkipulveria.. ei ole enää mitään jäänyt, työhakemuksia oon lähetellyt, mutta ei käy, joten ei jaksais millään

    maksun odottajille siitä, että maksusi tulee myöhästymään. Monesti voi saada lisää korotonta maksuaikaa, kun ilmoittaa asiasta hyvissä ajoin etukäteen.

    Toivotan sinulle jaksamista. Usko vaan kyllä se aurinko paistaa vielä sinullekin, kun pääset pahimman yli.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei ruokarahaa kirjoitti:

kesän jälkeen alkoi pätkätyöt ja unohdin liittää muutaman tunnin palkkakuitin, ihmettelin missä työmarkkinatuki viipyy. Soitin, oli lähetetty toiselle paikkakunnalle, puuttui se kuitti.

Alkukuun päivien kuittihan tulis normaalisti vasta silloinkuin palkkakin, mutta nää tarvii aina sit kinuta etukäteen, arvatkaa haluuko ne välttämättä niitä kirjoitella.

Mun velkakierre senkun kasvaa ja sillä työmarkkinatuella sitten niitä makselen, mul ei ole mitään

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu