Näyttää siltä, että monilta tänne palstalle kirjoittavilta puuttuu elämänkokemusta ja tänne kirjoitetaan lähinnä mutu - pohjalta näkemyksiä, jotka lähinnä perustuvat viidakkorummun ja median luomiin stereotypioihin.
Tässä tulee tarpeelliseksi kertoa, mikä on ammattiliiton jäsenyyden merkitys.
- Ilman ammattiliittoja ei 8h työpäivä, 40 h työviikko, 5 pv viikossa töihin olisi mahdollsita.
- Ammattiliitot kattojärjestöjensä kautta yhdessä työnantajien ja Hallituksen kanssa tekevät TUPO:n, jossa sovitaan seuraavana vuonna toteutettavista vähimmäispalkankorotuksista valtakunnallisesti.
- Ilman ammattiliittojen olemassaoloa, sinunkin palkkasi voisi olla vaikka 1.5 € / tunti - monet työnantajat eivät maksaisi liiton suosittelemaa vähimmäispalkkaa, mikäli liitto ei tätä valvoisi.
- Liiton jäsenyydellä mahdollistat oikeusturvasi työelämässä, nimenomaan liiton jäsenilleen tarjoamien lakipalveluiden kautta on mahdollista toteuttaa työntekijän oikeusturvan toteutuminen työpaikalla.
Siinä monelle miettimistä - Ensinmäisen ansiosidonnaisen saatuasi tai vääryyttä kokiessasi saamasi ammattineuvo maksavat moninkertaisesti liitolle maksamasi jäsenmaksut takaisin.
Liittoon kuulumattomat työntekijät ovat tavallaan loisia, he ratsastavat toisten järjestämillä eduilla ja vielä kaiken lisäksi herjoillaan pilkkaavat sitä, mikä on heidänkin eteensä tehty.
Tässä tulee tarpeelliseksi kertoa, mikä on ammattiliiton jäsenyyden merkitys.
- Ilman ammattiliittoja ei 8h työpäivä, 40 h työviikko, 5 pv viikossa töihin olisi mahdollsita.
- Ammattiliitot kattojärjestöjensä kautta yhdessä työnantajien ja Hallituksen kanssa tekevät TUPO:n, jossa sovitaan seuraavana vuonna toteutettavista vähimmäispalkankorotuksista valtakunnallisesti.
- Ilman ammattiliittojen olemassaoloa, sinunkin palkkasi voisi olla vaikka 1.5 € / tunti - monet työnantajat eivät maksaisi liiton suosittelemaa vähimmäispalkkaa, mikäli liitto ei tätä valvoisi.
- Liiton jäsenyydellä mahdollistat oikeusturvasi työelämässä, nimenomaan liiton jäsenilleen tarjoamien lakipalveluiden kautta on mahdollista toteuttaa työntekijän oikeusturvan toteutuminen työpaikalla.
Siinä monelle miettimistä - Ensinmäisen ansiosidonnaisen saatuasi tai vääryyttä kokiessasi saamasi ammattineuvo maksavat moninkertaisesti liitolle maksamasi jäsenmaksut takaisin.
Liittoon kuulumattomat työntekijät ovat tavallaan loisia, he ratsastavat toisten järjestämillä eduilla ja vielä kaiken lisäksi herjoillaan pilkkaavat sitä, mikä on heidänkin eteensä tehty.
Vastaukset 73
Vanhimmat
- On jo antiikkia, olisi tullut muutenkin.
- Tekevät millasen tupon, sellasen kun annetaan ja jos SDP hallituksessa niin ei ryppyillä vastaan rahoitetaan vaaleja !
- Monelle maksetaankin, kuten rakennuksilla, pätkä töissä ,,,,, meillähän on myös aikaansaatu työssäkäyvä köyhyysrajan alapuoleinen väestö ja harmaa talous syö veroja, mikä pitäs olla juuri liittojen tonttia valvoa ?!
- Ei paina paljon koska jokainen voidaan irtisanoa jos ta haluaa, hinta katotaan oikeudessa mutta entäs sitten ? Onko kuinka käytössä liiton tuomarit kun esim. taloudellisilla perusteilla irtisanotaan vaikka saldo reippaasti plussaa ja väki sikana tekee yltsää ?!
On vielä paljon ryhdistymistä liitoilla , sen näkee kun katsotaan väen lähtemistä niistä muualle joku syy on, veikkaan että tyytymättömyys toimintaan ei oo kaukana siitä.
jees porukkaa ja sivusta katsomista vaan sano minä
".. on jo antiikkia, olis tullut muutenkin" hellantuutelis, missä näitä kasvaa!
Mihin on koululaitos mennyt, jos historiantuntemus on tuota?
Suomessakin ihmisiä aikoinaan ammuttiin hiekkakuopan reunalle, kun lähtivät peräämään työolojensa parantamista.
Turhaan kuolivat, kun muutama sukupolvi eteenpäin tällaiset umpiluiset luulevat, että kiltit sedät antaa nannaa, kun nätisti pyydetään.
Tällainen sokeana syntynyt luulee, että maailmassa ei kukaan kuole nälkään, sodat käydään kaukana ja äiti tuo kaupasta leipää.
Ajatuksenpoikasta kyllä on idulla, kun näkee, että jotain on pielessä. En "Propaa taas" -kirjoittajan lopputekstistä käsittänyt puoliakaan. On kai liian korkeelentoista. :)
Kyllä näin on, kuten puheenvuoron käyttänyt kirjoittaa. Mutta onko ammattiyhdistysliike pudonnut kehityksen kelkasta ja unohtanut ketkä nämä asiat ovat saaneet aikaan.
NE OVAT NE JÄSENET MITÄ ILMAN EI OLISI OLEMASSA AMMATTIYHDISTYKSIÄ, LIITTOJA EIKÄ SITÄ MYÖTEN SAK:TA.
Ammattiliitot eivät ole saaneet mitään näitä edellämainituja asioita aikaan sen ovat tehneet meidän vanhemmat jotka ovat olleet niitä ay-liikkeen jäseniä jotka ovat olleet lakossa ja saaneet työtaistelulla aikaan nämä asiat. Ja näin ollen rakentaneet Suomalaisen hyvinvointi yhteiskunnan.
AMMATTILIITOT EIVÄT OLE TYÖTAISTELUSSA VAAN AMMATTILIITON JÄSENET.
Eli me olemme se asia minkätakia ay-liike on olemassa ilman mietä jäseniä ei ole ay-liikettä.
Eli koittakaapa muistaa siellä liitossa kuka teidän palkan maksaa.
Suomessa olleen kahdeksan tunnin työpäivän vuodesta 1917 tai 1918. Ay-liikkeen sana ei niinä vuosina paljon painanut. Saatan olla väärässäkin.
Noihin juttuihisi kommari?
Vai 1,5e/h.
Hyväsät työntekijästä pidetään kiinni ihan ilman AY liikettäkin. Huonoista AY liike on tehnyt mahdottomaksi päästä eroon, joten PÄTKÄTYÖT vain lisääntyvät.
Ja sinä varmaan luulet, että ne huonot sossurahat ovat kommarien juonia, niistähän päätettiin kommarien ollessa vallassa. Sen takia kannattaa äänestää KOKOOMUSTA, koska ei ne duunarit mitään isoista rahoista tiedä.
Varmaankin sokeasta näyttää, että me muutkin olemme aivan sokeita, emmekä tajua mistään mitään.
Ei todellakaan ole tuollaiseen 8 tunnin päiviin tai 40 tunnin viikkohommiin varaa takertua. Joskus tehdään 15 ja joskus taas 5 tuntia. Aivan sopimuksen mukaan. Siis työntekijän ja työnantajan sopimusten mukaan. Noh, liitto sekottaisi tuonkin sopivan joustamisen varan.
No joo, palkkani saattaisi olla vaikka se tessin mukainen 8,9 euroa tunnissa, mutta se nyt vaan sattuukin olevan about 3 kertaa sen vitun tessin mukainen. Toivon todellakin, että ette tule mun liksoja valvomaan millään tavalla.
Mieti sinä punikki sitä, kun jäseniesi maksuilla reissailet ympäri maailmaa. Mäkin pääsin samalle reissulle 20€ maksamalla kuin sun orjasi.
Kerohan sä komukka, miten mä sun siivelläsi ratsastan? Todennäköisesti maksan veroa enemmän kuin sä koskaan bruttona tienaat.
Mun mielestä tuollaiset poliittiset työpaikkaloiset ovat juurikin niitä pahimpia paskiaisia, jotka eivät osaamisellaan koskaan pärjää, vaan pitää jokin liitto ottaa avuksi.
shame on u
Älykyytesi suoraan sanoen loistaa edellä olevassa kirjoituksessa.
8,9 € lähtö palkka / h, taitaa olla kyseessä jokin siivous ala. Ei ammatti ihminen tuollaisella palkalla mitään tee.
Ja kolminkertainen palkka paskapyttyjen putsaamisesta, niin jokaisella on oikeus hinnoitella työnsä niin kuin haluaa sillä alakohtainen TES on vain se perälauta minkä alle ei mennä.
40 tuntinen työviikko tarkoittaa, että sen ylittävältä osalta maksetaan erillis korvausta.
Kukaan ei estä tekemästä lyhempää päivää tai pitempää tarpeen vaatiessa tai tilaajan.
Sitäpaitsi minä en oikein ymmärrä näitä anti ay-ihmisiä, sillä Suomi on vapaa maa ja jokainen Suomen kansalainen voi alkaa yksityisyrittäjäksi ja myydä työpanoksensa sen ostajalle siihen hintaan kuin saa tai pystyy.
Te muut jotka vikisette täällä te olette pelkkiä pummeja keräämässä sitä hedelmää minkä me ay-liikkeen jäsenet olemme kovalla työllä tehneet.
"No joo, palkkani saattaisi olla vaikka se tessin mukainen 8,9 euroa tunnissa, mutta se nyt vaan sattuukin olevan about 3 kertaa sen vitun tessin mukainen."
Liitto ei estä maksamasta enempää, eikä TES, se näillä sanellaan minimi.
"Mieti sinä punikki sitä, kun jäseniesi maksuilla reissailet ympäri maailmaa. Mäkin pääsin samalle reissulle 20€ maksamalla kuin sun orjasi"
Maksan reissuni Visalla, omat reissut omalla ja firman reissut firman Visalla.
"Kerohan sä komukka, miten mä sun siivelläsi ratsastan? Todennäköisesti maksan veroa enemmän kuin sä koskaan bruttona tienaat."
Tuossa sanassa verot se tuleekin. Veroillani maksan sen peruskoulutuksen ja kouluruoan jota siellä koulun ruokalassa nautit. Mitä tulee sinun tuloihisi sitten aikuisena, niin voin sanoa vain todennäköisesti. En ole ennustaja, mutta kun tekstejäsi lukee, niin en usko oikein tuohon.
"Mun mielestä tuollaiset poliittiset työpaikkaloiset ovat juurikin niitä pahimpia paskiaisia, jotka eivät osaamisellaan koskaan pärjää, vaan pitää jokin liitto ottaa avuksi."
Kyllä vielä maailma opettaa sinuakin. Käy koulusi rauhassa, tule sitten työelämään
"Tuossa sanassa verot se tuleekin. Veroillani maksan sen peruskoulutuksen ja kouluruoan jota siellä koulun ruokalassa nautit."
Olet paskanpuhuja, ethän sinä mitään veroja Suomeen maksa.
Se jolle noin vastasit maksaa taatusti enemmän veroja tänne kuin sinä.
voi olla väärässä ! kyllä näinä aikoina jos liitot olisivat todella asioiden hoitajia eikä vain SDP:n jees lafka virta olisi toisin päin.
Teot ratkaisevat eikä paskan jauhanta !
Minkä puolueen jäseniä olet itse ajatellut, älä vaan sano, että Kokoomus tai Keskusta.
Kyllä käytännössä AY aktiivit on joko SDP:n tai Vasemmistoliiton jäseniä, työväenpuolue XD
Se on vähintään tuhat kertaa tälläkin palstalla sanottu, että pohjoismaat on nykyään lähes ainoat maailman maat joissa ay-liikkeellä on suurta valtaa - onko se nyt niin, että kaikissa muissa maissa duunarit painaa 7 päivää viikossa töitä, 1.5€/h? Jos ei ole, niin miksi jauhatte tuota sontaa?
Suosittelen sinullekin ihan historian kirjojen avaamista, aikaan jolloin AMMATTIYHDISTYSLIIKE euroopan maissa perustettiin.
Niiden perustamishetkellä ei näitä kahdeksan tunnin työpäivää, viittä työpäivää per viikko ollut. Työaika oli yleensä 12 tuntia, teit kuusi päivää viikossa, suhteellinen ansiotasokin on tuntuvasti noussut. Ammattiyhdistyksen ansiosta työntekijällä on varaa parempaan elämään.
Voisitte vaihteeksi lopettaa tuon pikkupoikamaisen kinaamisen ja palata keskustelun aiheeseen.
Minua ei kiinnosta kuka sanoi kelle...
Oikeassa olet Kent.
Monilta tuntuu puuttuvan elämänkokemusta.Palstaa käytetään ennemmin lapselliseen nahisteluun kuin asian puhumiseen.Monet uskovat juhlapyhienkin olleen aina vapaapäiviä.Historian tuntemus ay liikkeen osalta on onnetonta.
Et tunnu tietävän, että muutamilla aloilla:
- ei tunneta käsitettä 40 h työviikko
- ammattiliitolla ei ole todellista vaikutusvaltaa TUPOon tai muuhunkaan
- vähimmäispalkkaa ei tunneta
- lakipalvelut my ass.
Siinä sinulle miettimistä. Kerro vielä miksi pitäisi kuulua liittoon.
Esimerkkiliittona Tekniikan akateemiset.
- kerropa yksikin kokonainen ala(ei ammattiryhmä) johon työaikalakia ei sovelleta.
- eivät ammattiliitot olekaan TUPO-neuvotteluissa vaan keskusjärjestöt.
- minimipalkkasääntö on olemassa.Se on 40*peruspäiväraha, eli tänä vuonna 929,60€/kk kokopäivätyössä.
- suunnittelu- ja konsulttialalla sovelletaan käytännössä täysin olemattomasti
- AKAVA on yhtä munaton pulju kuin esim. TEK, ja kai ammattiliiton sentään omaan keskusjärjestöönsä yrittää vaikuttaa
- vajaa tonni dippainssille lämmittääkin mieltä, voi kiitos ay-liike
Katipa se on AKAVA: laisten ongelma, kun ollaan olevinaan ensin niin porvaria ja ajatellaan työnantajan etua, kaitpa viisaat akateemiset osaavat hakea valtionapua työnantajalleen, ettei firman tarvi palkkaa maksaa, työnantajan tarvitsee vain sanoa,että meillä ei ole varaa, kilpailukykymme kärsii, optiomme pienenee. Näin se menee ja kieli ruskeana vyötä kiristämme ja kiitämme.
Tällainen oli ensimmäisen viestin ilosanoma: "Tässä tulee tarpeelliseksi kertoa, mikä on ammattiliiton jäsenyyden merkitys. " Käsittääkseni AKAVAlaisetkin liitot on ammattiliittoja.
Porvari tai ei: itse olen työehtoni neuvotellut. Ei tarvinnut ammattiliiton apuja tai minimipalkkasuosituksia.
Haluampa kysyä vaan, että tarvitseeko muutaman alan takia koko Suomen polvistua. Onko muutaman alan takia niin, että loput 99 % joutuisi nostamaan kätensä pystyyn ja sanomaan voi voi...
Eiköhän ole niin, että järjestäydytte, järkkäätte omistanne vähän särmemmät tyypit AJAMAAN niitä asioita, eikä mitään nöyristelyä. Selvä reilu peli ne edut tuovat.
Yksi asia vielä sinulle. Ammattiliittojen olemassaolo tuo markkinoille yleissitovuutta. Ilman niitä ei sinullakaan olisi mitään viitekehystä, mihin palkkatoiveesi vetoaisit.
Väitätkö todellakin, että AKAVA ei sanoisi, jos saisit 1.5 Euroa tunti, tekisit 100 tuntista työviikkoa, vähintään 12 tuntista työpäivää, ilman lomia, irtisanomissuojaa ei olisi, pomo sanoisi, että lähdes kävelemään siitä.
Kannattaisi hiukan historiaa lukea.
1900 luvun alussa 12 tuntinen työpäivä, 6 päivää viikossa oli arkipäivää.
Työntekijöiden keskuudessa kirput, loiset, täit kurjat asumisolot olivat todellista totta.
Luuletko todellakin, että tämän kaiken ovat työnantajat pelkkää hyvää hyvyyttään antaneet.
Nau nau naukuna jatkuu. Niinkuin kirjoitin: itse tein esitykseni työehdoiksi nykyiseen työpaikkaan tullessani. Ilmeisesti en ollut kohtuuton, koska työnantaja oli valmis parempaankin. Huomaa: ei käytetty viitekehyksiä, ei ammattiliittoja, vaan käytettiin tätä demari-tasapäistäjien kauhua eli paikallista sopimista. Mielestäni nykyiset työehdot on sopivat molempien kannalta. Enkä puhu pelkästään palkasta.
AKAVA ei sano yhtään mitään mihinkään vaikka saisin 0,5 euroa tunti 200 tunnin työviikosta.
Kirppuihin totean vain että kukin laittaa kotinsa mieleisekseen. Tuskin työnantaja sentään on velvollinen saunottamaan työntekijät ja siivoamaan kodit.
Ja vaikkei se asiaan liity, niin minä kyllä kuulun tuohon munattomien asiamiesten valtaamaan TEKkiin. Ei siitä vain tähän päivään mennessä ole mitään hyötyä ollut. Tai no tuleehan T&T joka torstai, joten siltä osin hyötyäkin on ollut. Muuta hyötyä ei.
Ja taas ollaan kun pikkupojat hiekkalaatikolla. Jos sulla ei ole niinkuin suurimalla osalla, niin kaikki lopetettavaks vaan
Lennät kuin haaska valmiin saaliin ääreen, ja muka "neuvottelet" sopimuksen mikä sopii molemmille.
Ha-hah-hah-haa.
Oletetaan, että alamme kaikki neuvotella omia sopimuksia, sehän se vasta mannaa olisi työnantajalle:
Voisi sopia työajaksi 12 tuntia/ 6pv viikossa.
Voisi neuvotella kesälomaa lyhennettäväksi neljällä viikolla.
Voisi sopia tuntiliksaksi 3 euroa.
Voisi sopia, ettei olisi sairausajan palkkaa.
Voisi neuvotella, että irtisanomisaikaa ei olisi.
Aina löytyisi välistävetäjiä ja puolihulluja, jotka hyvissä tuumin suostuisivat näihin ehtoihin.
Se on kato komeeta, kun voi sopia noin luottamuksellisesti.
Voi kuvitella olevansa tärkeekin herra.
Käsittääkseni en kirjoittanut että kaikki pitäis lopettaa. Ja mikä kaikki: kirjoittaminen tänne, ammattiliitot, työntekijät?
Kirjoitin vain että toistaiseksi minulle ei ole ollut mitään hyötyä ammattiliittoon kuulumisesta, lukuunottamatta lehtietua. Ammattiliittoni vaikutusvalta on mielestäni yhtä kúin nolla. Onko se niin vaikea ymmärtää?
Ihme asenne sulla. Fakta nyt kuitenkin on, että itse ehtoni neuvottelin, joilla siirryin työnantajalta toiselle. Ja mistä päättelet että olen herra?
Sinun tekemäsi sopimukset eivät kuulu minulle. Sovi mitä haluat.
Sinun logiikallasi vaalitkin pitäisi lopettaa kun aina löytyy välistävetäjiä ja puolihulluja jotka äänestää miten sattuu eikä miten kansan etua ajattelevat puoluetoimitsijat haluavat. Vasurimenininkiä pahimmillaan.
Taidanpa neuvotella ohitsesi työnantajan kannalta edullisemman sopimuksen.
Siinähän saat sovitella uudet sovitukset.
Jos ei ole etujärjestöjä, niin villin viidakon säännöt alkavat liipata siihen suuntaan, että työlainsäädäntöä ryhdyttäisiin sovittelemaan ja lopulta purettaisiin. Siinä kykittäisiin sinun periaatteesi mukaisesti.
Kyllä valtapoliitiikan vastapainona oppositiota tarvitaan, oli kyse puhtaasta politiikasta tai työnantajien ja työntekijöiden etujärjestöistä.
Se on sitä kauhun tasapainoa!
Ihme asennehan mulla on, vastavirtaankulkijalla. En päättele, että olisit herra, mutta luulen sinun haluavan olla sellainen, niin kuin herra: "oman elämän sankari".
Ensin sinun pitäisi tietää mitä olen sopinut. Ja toiseksi: jos hyvän ja halvan haluaa niin pitää hankkia kaksi. Halpa meidän firmasta puuttuukin, hyvä kun on jo. Niin että sovittele rauhassa, ei liikuta mua mitenkään.
Oppositio, valtapolitiikka, lainsäädäntö?? Kyse oli ay-liikkeestä eikä parlamentaarisista päätöksistä. Lainsäädäntö ei liene ay-liikkeen tai minkään muunkaan kultapossukerhon hallinnassa, ay-liikkeen pyrkimyksistä huolimatta? Joten älä höpötä turhia.
Kenen muun sankari sitä voi yleensä olla kuin oman elämänsä?
Ja kävikö mielessä että miksi rouva haluaisi olla herra? Vai lienenkö rouva ensinkään? Tai herra? Älä sotke tätäkään asiaa ay-liikkeeseen.
AY-liike loi maan
-keksi antibiootin
-polttomoottorin
-rahan
-demokratian
-sähkölampun
...
Mihin me sitä Jumalaa enää tarvitaan?
Jos halvalla ei kerran saada hyvää, niin miksi yritykset siirtyvät halvan työvoiman maihin?
Mutta sinähän olet ylivertainen, asemasi on vankkumattoman varma, sitä ei tarvitse yleisillä sopimuksilla suojata?
Puhut lait itsellesi, koska olet oman elämäsi sankari.
Itseluottamuksesi on todella vahva.
Upeaa!
Mistä on nykyisenlainen, suhteellisen nuori työlainsäädäntö saanut alkunsa? Se on vähin erin luotu, eikä se ole annettu hyvää hyvyyttään kuin Manupojalle illallinen.
Katsopas "tammikuun kihlaus". Siinä tuskin kyse puhtaasta parlamentaarisesta päätöksestä alkuaan.
Ja jos ei olisi oppositiota, ja jos ei olisi yhteiskunnassa sallittua ja hallittua polarisaatiota, jota edustaa sekä työnantajien että työntekijöiden etujärjestöt... näitähän ei totalitaristisessa järjestelmässä suvaita. Niin mikäpä mahtaisi olla seuraus siinä tapauksessa?
Siksipä Kiinaan on helppo mennä yrittämään.
Toivot kai tänne samanlaista systeemiä?
Voin kuvitella sinut siinä tapauksesssa neuvottelemassa omaa sopimustasi. :)
Miten sen sopimuksesi ay-vapaassa Kiinassa järkkäisit?
Onko vaikea vastata?
No ei tässä ny koko ajan ehdi päivystämään kun pitää tehdä niitä veromarkkojakin välillä.
Kiinassa kai on tällainen työväestön diktatuuri, joka lienee äärivasurien ihannetilanne. Kysy niiltä. Kiinassa minun voisi olla vaikea järkätä kun en osaa tuota kiinan kieltä. Ay-vapaassa Suomessa sen sijaan onnistuisi luultavasti yhtä hyvin, kun ei ay-liikettä siihen ole tähänkään mennessä tarvittu.
Kiinan palkkataso ei varmaankaan ole ay-liikkeen tai sen puuttumisen ansiota. Mikä on Kiinan hintataso, my darling? Ei palkkatasolla ole mitään merkitystä vaan mitä sillä saa. Suomessa palkat(ja hinnat) on paljon korkeampia kuin Kiinassa, joten totta kai Kiinasta kannattaa ostaa työtä (ja tavaraa).
Kiinalaisia vaatteita ja leluja on muuten nämä ay-kiihkoilijat muiden mukana ostaneet maailman sivu halpamarketeista kun ovat niin halpoja. Eivät vaan ole ajatelleet että ulkoistivat samalla niiden tuotannon Kiinaan. Ei niitä silti ole julkisesti toreilla ruoskittu.
Puhuttelet minua kuin olisin kommari tai heidän suosijansa. Erehdyt!
No just noin on kuin puhut.
Kiinassa ei ole demokratiaa.
Siksi työnantajien ja työntekijöiden etujärjestöt kuuluvat demokraattiseen yhteiskuntajärjestelmään kuin veitsi voihin.
Tämä demokratia on niin suopea, että antaa sinun ohittaa/vetää välistä, kun neuvottelet työsopimuksiasi.
Ja pakkohan täällä on kiinalaista ostaa kaikkien, kun muuta ei kohta myydä. Olet ilmeisesti tilastoinut ay-kiihkoilijoiden ostokäyttäytymisen,kun tiedät kertoa tuollaisen faktana.
Logiikkasi mukaan ay-ihmiset siirsivät tuotannon Kiinaan, koska palkkataso on täällä niin huikea. No, sitten olet itse mukana sitä siirtämässä, koska sain käsityksen, että palkkasi on verraten mainio.
Kiinan hinta/palkkataso verrattuna Suomen vastaavaan, siihen en viitsi ottaa kantaa,koska nuo ovat itsestäänselvyyksiä, jonka jokainen tietää.
So what?
Puhuttelin lähinnä kehottamalla kysymään äärivasureilta. Kummallinen tulkinta.
Muuta ei myydä? Hehheh. Meneppä kauppaan katsomaan.
Minun palkka on mielestäni lähinnä kohtuullinen. Tarkoitin lähinnä sitä, että voisi miettiä onko kiinalaisen palkan ja kiinalaisten tuotteiden hintatason suhde täysin eri kuin suomalaisen palkan ja suomalaisten tuotteiden. Jos ei, niin missä vika? Tilanne on kuitenkin se, että suomalaisen palkalla saa paljon kiinalaisia tuotteita, joita ihmiset ostaa. Ja siinä, että suomalaisen palkalla saa paljon kiinalaisia työntekijöitä, joita yritykset 'ostaa'. Sieltä marketista ne ay-ihmiset ostaa kiinalaista halpaa kamaa muiden mukana. Ihmiset ei vaan tiedosta sitä että sen halvan kiinalaisen kaman ostaminen on sama asia kuin tuotannon siirtäminen kiinaan. Ay-liikkeen mielestä vaan on niin trendikästä syyttää yrityksiä Kiinaan siirtymisestä eikä kehottaa suosimaan Suomessa tehtyjä tuotteita. Sillähän saattaisi joku yrittäjä-lahtari rikastua.
Demokratia antaisi varmaan suopeasti neuvotella vaikkei olisi ay-liikettäkään. Niinkuin totesin jo aiemmin, niin ay-liike ei määrittele lakeja eikä varsinkaan valtiomuotoa.
Työntekijä- kuin myös työantajajärjestöt eivät ole erillinen saareke yhteiskunnassa, etteikö vaikutusta olisi, niinkin yksinkertaisella tavalla kuin työehtosopimuslakien noudattamisen valvominen.
Laki kuin laki.
Elämme EU:ssa, joten suomalaisen tuotteen suosittamista mediassa ei hyvällä katsota.
Kiinalaisista tuotteista sanoin muistaakseni: "kohta ei muuta myydä". Siis, tulevaisuudessa.
Mistä tiedät, että demokratia pysyisi, jos etujärjestöjen (myös työnantajien) tuoma asioiden hallittavuus purettaisiin? Kyllä nämä ko. järjestöt pitävät sisällään laajojakin argumentteja ja kytkentöjä jopa rohkeasti sanottuna valtiomuodon toteutumiseen. Hallitusti. Järjestäytyneesti. Vuoropuheluin, ei asein.
Historia todistaa väitteeni, kun katsotaan viime vuosisadan alkuun ja torppareiden aikaan.
Eli mennään nyt Kiinasta torpparikapinaan tai Mäntsälän miehiin 30-luvulla :)
Täällä sitä valitetaan ettei ay-liike tee sitä eikä tätä, tai on niin sosujen halussa että voi voi.
Mitä jos ottaisi itseään niskasta kiinni ja menisi sen oman ammattiosaston syyskokoukseen ja ottaisi kaverit mukaan, niin äkiäkö sitä ollaan vaikuttamassa asioihin.
Vuosi eteenpäin ja lisää samanlailla ajattelevia kehiin, niin eipä aikaakaan kun on osasto hallussa ja sossut nuolee haavojaan omissa kissanristiäisissä.
Sen jälkeen niitä uusia yhteyksiä luomaan ja ottamaan liittotasolla valta haltuun. Niin ja TEKEMÄÄN SIITTÄ AMMATTILIITOSTA SELLAINEN EDUNVALVOJA KUIN PARHAALTA TUNTUU.
Teille muille pummeille kuten ei-ay, kuolkaa nälkään kuka teitä tarvitsee, ei ainakaan valveutunut työnantaja.
Juuri niin. Valittajat voisivat kanssa aluksi kuulua siihen ay-liikkeeseen ja ottaa kantaa omaan osastoonsa. Juuri niin, teemme ay:sta oman edunvalvojamme :)
Eipä taida olla pahasti tunkua amm.osastojen toimintaan.
Kun pyydetään kokouksiin mukaan suunnittelemaan, päättämään, ja valitsemaan, niin ei käy, ei ole aikaa, eikä huvita.
Ne on pahimmat valittajat ja purnaajat, jotka ei viitsi yhteisten asioiden vuoksi tehdä yhtään mitään.
Ja tyhmyyden tiivistymät ovat tällaiset tyypit, jotka muka ei etujärjestöjä tarvitse.
Menevät ja kuorivat kermat päältä, kun toiset ovat neuvotelleet valmiit raamit ja edut.
Ja besserwisseritkin voisivat kuulua ay-liikkeeseen, mikä ei ilmeisesti koske sinua. Itse oletkin nähnyt parhaaksi kuoria kermat päältä ja siirtyä parhaassa työiässä ulkomaille. Eräät sentään maksavat veronsa Suomeen. Turhaa naukua ulkomailta, kuinka täällä pitäisi asiat järjestää.
Eipä ole tunkua. Ne on ne vanhat vallanhimoiset kommunistit jotka siellä ammattiosastoissa häärää. Kuka hullu niiden kanssa haluaa olla tekemisissä yhtään enempää kuin on pakko. Ja pieni tarkennus: ne ay-komut on todellakin niitä pahimpia valittajia ja purnaajia.
Perehdy joskus muidenkin liittojen kuin SAK:n tekemiin sopimuksiin niin saatat hämmästyä 'eduista' ja 'raameista'.
Ay-komut on vähemmistöinä liitoissa.
Ja paljonko heillä valtaa eduskunnassa?
Heidät on vaarattomiksi tehty.
Sen puoleen voit elellä ihan rauhassa.
Äärikapitalismi rehottaa niskan päällä talouselämässä, niin että loivemman linjan kapitaalia itseeänkin huima meno hirvittää.
sitten kaikki jotka kuuluu liittoon, sun mielestä kommunisteja ?
Siis kaikki lääkärit. jotka kuuluvat lääkäriliittoon, opettajat, jotka ovat opettajien liitossa, insinöörit kuuluvat omiin liittoihinsa, puhumattakaan niistä työnantajista jotka kuuluvat työnantajaliittoon ?
Niputatko nyt suuressa viisaudessasi heidät kaikki kommareiksi ?
Vai etkö vain uskalla puhua asioista niiden oikeilla nimillä ?
Myönnä pois, että tarkoitit ainoastaan vastuunsa tuntevaa työväestöä, joka ei halua elää samanlaista aikaa, jota elivät työläiset ennen AY-liikettä.
Vai olemmeko mielestäsi kommunisteja ammattiin katsomatta ?
Tämä taas liittyy aiheeseen?
odotan edelleen vastaustasi......
No herttinen sentään sanoo Mummo Ankka. Plikka veti herneen nenään.
Lueppa nyt viestejä vähän aiempaakin ketjusta. Tässä vastausta:
- oli kyse ammattiosastojen toiminnasta, ei liiton jäsenyydestä.
- miten niin "heidät"? Mm. itse olen insinööri,ja kuulun vielä liittoonkin. Enkä edes ole kommunisti.
- keskustelualue on "Ammattiliitot", ei suinkaan työnantajaliitot, jalkapalloliitot, lastensuojeluliitot tai muut. Tällöin kenties kyse oli ammattiliittoihin kuulumisesta, eikä esim. työnantajaliittoihin.
- minä uskallan puhua mistä vain niiden oikeilla nimillä.
Esimerkiksi näin: "teemme ay:sta oman edunvalvojamme" vaahtoaa mies joka ei edes kuulu ammattiliittoon.
"Eipä ole tunkua. Ne on ne vanhat vallanhimoiset kommunistit jotka siellä ammattiosastoissa häärää. Kuka hullu niiden kanssa haluaa olla tekemisissä yhtään enempää kuin on pakko"
No sen verran tuossa on totta, että ammattiyhdistysliike ja työväenliike on samaa juurta.
Tosin ilman niitä kommunisteja moni asia olisi kylläkin huonommin.
Tunnetko sitten niitä kommunisteja, kun tiedät sanoa noinkin jyrkästi.
Käsittäkseni hän on kuulunut ammattiliittoon ollessaan suomessa. Ehkä hän kuuluu ammattiliittoon Irlannissa. Veroista ja naukumisesta itse kirjoitat, etkä ammattiliitoista. Vastaappa siis kysymykseeni.
kuljet laput silmillä, kun noin pystyt yleistämään ammattiosastojen ihmisten puoluekannat.
Esim. osastoa johon kuulun, johtaa kolmekymppinen nainen, enkä häntä mitenkään kommarina pidä.
Luin kyllä viestit ketjusta ja huomioni kiinnittyi omahyväiseen tapaasi kohdella tavallisia työntekijöitä. Oletat, että insinöörin on kunniakasta kuulua liittoon, mutta työläinen muuttuu kommariksi välittömästi jos on liiton toiminnassa mukana. Enkä tosiaankaan ole maininnut mitään jalkapallo- tms. liitoista, taisit haluta vain kärjistää.
Usko pois, että ne ammattiosastojen toimihenkilöt ovat ihan tavallisia ihmisiä, kirjo on samanlainen kuin työelämässäkin ja puhun kokemuksen syvällä rintaäänellä.
Oletko ehkä ajatellut kansainvälisen solidaarisuuden mahdollisuutta, jotkut saattaa olla maailmalla elvyttämässä sitä uudelleen, mitä jotkut Suomessa ovat kovaa vauhtia romuttamassa.
"Kent-UK" täällä arvostelee suomalaisia työmiehiä ja kehuu jo maksavansa verojakin, joilla elättää meitä täällä Suomessa. Samanlainen naukuja on tuo "HCD", ei ole kauan ollut edes työelämässä, mutta potkuja on ehtinyt jo omilla töppöilyllään hankkia. Kuitenkin pitää itseään työelämän asiantuntijana ja neuvoo miten oikeasti töissä pitäisi mennä. Luulee kai työmarkkinoiden muokkautuvan hänen muottinsa mukaan, jolloin hän itse saisi ohjata meitä tyhmiä työläisiä ja vielä tyhmempää työnantajaansa. Uskon kuitenkin, ettei sillä asenteella missään työpaikassa kauan pysy. Mutta silloinkin on hänen mielestään vika muualla, muu maailma ei vain ole vielä huomannut hänen nerokkuuttaan.
Ahaa. Aiemmin vääristelit kommenttini tähän tyyliin: "onko sitten kaikki jotka kuuluu liittoon, sun mielestä kommunisteja ". Nyt kuitenkin huomasit mitä tarkoitin.
Mä mitään oleta. Mitä tarkoittaa tavallinen työntekijä. Sellainen joka käy töissä ja saa palkaa? Täällä ollaan.
Ay-toimihenkilöiden kirjo on kyllä tasan varmasti vasemmalle kallellaan eikä mitenkään samanlainen kuin työelämässä. Rintaäänessäsi on sivuääni.
Minä ajattelen lähinnä suomalaisen solidaarisuuden mahdollisuutta maksamalla veroja TÄNNE niin maan perusteellisesti, enkä lähtemällä ulkomaille saatuani yhteiskunnalta mm. lähes ilmaiset päivähoidon, koulutuksen, terveydenhoidon ym. ym.
Ja mitä elvyttämistä sellainen on että ei kuulu edes liittoon, edes uudessa kotimaassaan? Tekopyhää narinaa.
Tunnen todellakin kommunisteja, enemmän kuin uskotkaan.
Vaan käsittääkseni ei muuten kuulu. Ainakaan ei siltä sellaista vastausta saa että kuuluisi. Välttelee aina kysymystä, kun ei kehtaa myöntää sekaantuvansa asioihin jotka eivät koske itseään.
työntekijällä tarkoitan juuri sitä kuin sanoitkin eli henkilöä joka käy töissä ja saa palkkaa.
Mutta juuri niistä henkilöistä koostuu se AY_toimihenkilöiden joukko eli juuri ne puheenjohtajat, sihteerit ja rahastonhoitajat ovat ihan tavallisia työtä tekeviä ihmisiä. Ei se ammattiyhdistys ketään elätä ja maksa palkkaa.
Jos näitä talkoohenkisiä puurtajia halveksit etkä halua olla heidän kanssaan missään tekemisissä, kuten sanoit, niin kyllä se sun omahyväinen yleistyksesi osuu aikas harhaan. Vai tarkoitatko pienessä mielessäsi kenties sitä, ettei toisten eteen voi työtä tehdä kuin kommunisti....?
Ei ammattiyhdistys tosiaankaan elätä. Tarkemmin ajatellen, taitaa työnantaja elättää nekin. Työajallahan niitä asioita tunnutaan hoitelevan? Mitä talkootyötä se sellainen on jota työajalla tehdään?
Ja ammattiliitto taas elättää ja maksaa palkkaa vallan kauhialle määrälle kaikenmaailman toimitsijoita. Ja katsoppa vaan kunnallisvaaleissa minkä puolueen listoilla näitä toimitsijoita vilisee... ei ainakaan kokoomuksen. :)
Olet tehnyt itsestäsi tänään aivan täyden aasin noilla kirjoituksillasi. Etkö älyä edes hävetä?
ihan kiinnostamaan, että missä työpaikassa ammattiyhdistysasioita työajalla hoidellaan ?
Meillä ainakin on kokoukset sunnuntai-iltaisin ja muut tapahtumat aina työajan ulkopuolella. Mutta sä taidatkin olla poliitikko, kun et taaskaan vastannut kysymykseen, vaan teit uuden väittämän.
Ole nyt jo mies ja myönnä, että ne muita kohtaan solidaariset ihmiset siellä ammattiosastoissa, ovat TALKOOTYÖSSÄÄN ihan vaan porukkahengen nimissä.
Sinä, niinkuin muutkin omaan napaansa tuijottajat, minäitse mielipiteineen, haluavat vain nujertaa tämän porukkahengen....
Ja vielä, se jäsenmaksu kertymä, minkä ammattiosasto saa, tulee kyllä sen työntekijän kukkarosta, eikä työnantajan, niinkuin epäilit...
Ja minullekin korostit puhuvasi ammattiosastojen toimihenkilöistä, niin miksi sitten syyttävä sormesi sojottaakin ammattiliittoihin päin ?
sen verran, että kyllä tämä ingerjööri on oikeessa.
Ei tosiaankaan kokoomuslaiset toisten asiaa aja, ainoastaan omaa etuaan tavoittelevat. Jos työpaikalla on kapitalistisen ajattelusuunnan omaava henkilö, on se tasan johtoryhmää. Eikä ne duunarin etua aja vaikka itsekin olisivat duunareita.
Nämä insinöörit antavat piutpaut jonkun tehdastyöntekijän tai siivoojan ponnisteluille ammattiosaston kautta saada parempia työoloja.
Kiinnostaisi tietää, kun niin aktiivisesti osllistut keskusteluun ja vauhkoat. Olisko niin, että itse kirjoitat "mutu-pohjalta"?
Suomessa ollessani olin aluksi Teknisten ja Erikoisammattien liiton jäsen, joka sulautui osaksi PAM: ia.
En sano, että kehtitys oli välttämättä hyvä, mutta olen oikeasti hyötynyt, mm. juridisina neuvoina. Jokainen hyöty on maksanut minulle jäsenmaksuni takaisin.
Juuri se, että kuulutaan johonkin takaa sen mahdollisuuden mihin suuntaan asiat kehittyvät.
Jos ammattiliittoja syytetään ajan kehityksessä mukana pysymättömyydestä, onko se ammattiliittojen vai siellä olevien jäsenten vika. Mielestäni silloin tarvitaan jäseniin uusia aktiiveja, jotta kehitys on taattu.
Kuulutko nyt johonkin liittoon?
Nykyisessä kotimaassani ei ole pohjoismaiden kaltaista kolmikantaa. Se on saanut työnantajan sanelemaan ehdot ja eroja työnantajien väliltä löytyy.
Parhaat ovat niitä, joissa ehdot ovat samankaltaisia, kun Suomessakin ja heikoimmat ovat niin ala-arvoisia, että niistä ei edes kannata puhua. Kuitenkin joidenkin paikallisten on pakko tyytyä niihin.
Suomessa on monta asiaa paremmin, kun näissä maissa, joissa ei enää liitoilla ole voimaa.
Voit sitten aloittaa siellä tekemään sitä ay-toimintaa, jota edelliset sukupolvet Suomessakin tekivät. Täällä palstoilla te ay-hihhulit puolustatte ay:n nykyistä saamattomuutta ja kehutte liittojen saavutuksia, jotka kuitenkin on tehty jo aikoja sitten. Nykyiset ay-pamput vain elävät komeasti jäsenmaksuilla, mutta jäsenistön eteen ei viitsitä mitään tehdä. Vaaditte jäseniä toimimaan saadakseen muutoksia aikaiseksi, mutta itse olette surkeita paskahousuja ja vielä enemmän kyykyssä kuin arvostelemanne ihmiset. Nythän sulla olisi siellä tilaisuus näyttää miten pitäisi toimia, eli pistämällä itsesi likoon kuten ay:n perustajat. Mutta ethän sinä niin tee, elvistelet vain täällä ja kerrot muille, miten pitäisi toimia.
Ei noista sun vastauksistasi saa tolkkua, et ole vieläkään vastannut yksinkertaiseen kysymykseen. Kyllä kai sielläkin jotain yhdistyksiä on, joissa voisit vaikuttaa. Mutta käytät tuota besserwisser-asennetta: tehkää niin kuin minä sanon, ei niin kuin minä teen.
Hieno homma. Siellähän on suorastaan sosiaalinen tilaus ay-liikkeelle, koska se pelastaa maailman ja kirkastaa auringon. Ei muuta kuin perustamaan.
Lähdit kuitenkin sitten muualle vaikka kaikki on täällä niin hyvin?
Nyt tämän keskustelun taso kaipaisi lisää aikuisia.
Nykyinen keskustelun taso alkaa huolestuttavasti vaikuttaa Beavis & Butthead -tyylin omaavilta amisviiksien omaavien teinien jauhannalta, joilla ilmeisesti ei ole parempaakaan tekemistä.
Sinähän täällä puhut aivan lapsellisia juttuja, kehut maksavasi niin paljon veroja, että maksat niillä jonkun toimeentulon, vaikka ymmärtääkseni et maksa Suomeen veroja lainkaan. Samoin arvostelet muita asenteestaan liittoihin, etkä kuitenkaan itse niihin kuulu. Jospa siirtyisit sinne paikallisille keskustelupalstoille, siellä sitä työsarkaakin riittäisi noin aktiiviselle vouhottajalle. Sen jälkeen voitkinpalata tänne Suomeen ja pistää asiat täälläkin kuntoon, vai mitä?
Nyt on varmaan aika laittaa tappi tähän keskusteluun.
Teen oman summa summariumin :
- Ammattiliitot ovat ja ovat olleet työntekijöiden etujärjestöjä
- Tästä huolimatta, että jotkin työntekijät ovat onnistuneet neuvottelemaan itselleen huomattavasti paremmat edut, liitot kuitenkin yleissitovuudella luovat pohjan ja viitekehyksen, mistä edes lähdetään keskustelemaan kun rahasta puhutaan
- Monet nykyajan standardit ovat vanhempien sukupolvien työn tulosta, he ovat järjestäytymisellään ja omalla työllään saavuttaneet kaiken sen, minkä nykyään kuvitellaan tulevan, kun manulle illallinen
Keskustelu alkaa mennä liiaksi henkilökohtaisuuksiin, puolin ja toisin, siis aika laittaa keskustelun lopetus.
Kiitos kaikille osallistujille.
Jos keskustelu ei menekään mieleiseesi suuntaan, niin päätät sitten lopettaa sen. Sinä se olet aito ay-mies. Demokratiaa ja sananvapautta on siihen asti sopivasti, kunnes joku onkin sinun kanssasi eri mieltä. Ei muuten tullut vielä selväksi se, että kuulutko liittoon.