onko jousipyörästä talvikäyttöön? Mitä jouset tykkää pakkasista?
täysjousto
talveksi?
71275
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Oli sit etu tai keksijousi, talvella ne on jäykkiä kuin kyrpä häissä
ois voinu luulla et ne löystyy.. jos kaasu menee pienempään tilaan.
Niin, mitähän ainetta niissä onkaan siellä? Ilmaa ainakin takajousissa, entä edessä? Käytetänkö joissain jotain muutakin kuin ilmaa, esim jotain nestettä?
Talvikäytöstä vielä, että onko sillä vaimentimien kestoikään tms merkitystä jos niitä käyttää viileässä/kylmässä?
Kannattako talvella pitää ne säädettynä toisin kuin kesällä? Lukituksia minulla ei ole.
eli mull on sellane marvil madison WEMBLEY DH 26" Poikien 21Vaihetta .shimano TX 30vaihteet 339.- hintaa. hyvä pyörä on. yli 300sadan hinta laadukas täysjousitettu suomalainen pohojoismaalainen pyörä. mun mielest talvell voi ajjoo täysjousitetull koska viime talvenaki ajjoin sillä. laadukas,arvokas joustopyörä
t: pyöräilijä
Te kaikki olette nyt vähän hakuteillä. Jos puhutaan markettipyöristä niin sitten tuossa on ehkä jotain perää. Mutta jos on kyse laadukaista iskareista ja keuloista, niin ei niiden toiminta paljoa muutu, vaikka olisikin 20 astetta pakkasta. Itse ajoin koko viime talvenpyörällä, enkä huomannut eroa kesään. laadukkaissa takaiskareissa käytetään poikkeuksetta iskariöljyäöljyä, ja joissakin paluuvaimennus toimii ilmalla. Keuloissa sama juttu.
Viime talvena tuli pakkasen mukana noutaja ensin kuljettajalle ja sitten vasta iskareiile.
Hyvin toimii Foxin etu- sekä takapumput Trekin Liquidissa.
verran pakko sanoa että vaimennus ei varmasti toimi ilmalla missään, ilma toimii jousena...
Kalliimmissa pyörissä ei varmaan eroa tule mutta näissä halvemmissa saattaa ainakin etuhaarukka jähmettyä. Itselläni käynyt juuri näin bilteman täysjoustolla. Eipä sitä eroa kyllä tässä pyörässä huomaa kun on jouset muutenkin ihan paskat. =)