Maapähkinävoi?

kurre

Mitä mieltä olette, sopiiko karpin ruokavalioon? Tarkoitan lähinnä tuota Lidlissä myytävää sokeritonta maapähkinävoita.

10

1029

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Markkariini

      Mikä on karppi?

      • Anonyymi

        se on sellainen kala


    • Anonyymi

      Onpa hauskaa! Onko "karpit" eli karppaajia eli vähähiilarisia (vähähiilihydraattisia) ruokavalion noudattajia ollut jo 2005?!

      Maapaähkinävoista:

      Maapähkinävoinhan päällä lilluu iso öljykerros. Itse keksin tehdä niin, että sekoitan uuden maapähkinävoipurkillisen jollain välineellä, joka ylettyy purkin pohjaan asti, kunnes öljy on todella tasaisesti sekoittunut voihin. Sitten lykkään purkin heti kylmimpään paikkaan jääkaapissa. Koska voi jähmettyy nopeasti uudelleen, ei öljy enää kerkeä erottumaan uudelleen. Näin voi on valmista siveltäväksi, eikä sitä tarvitse koskaan enää sekoittaa uudestaan. Jääkaapissa voi ei myöskään härskiinny.

      Ainut huono puoli on se, että jähmeähköä maapähkinävoita on vaikea levittää esim. pehmeälle vaalealle leivälle, sillä leipä rikkoontuu helposti.

      Tämän ongelman hoidin niin, että teen maapähkinäleivät pakastetusta leivästä. Levitän siis jääkaappijähmeää maapähkinävoita umpijäiselle leipäviipaleelle ja odotan sitten hetken aikaa, kunnes ne ovat huoneenlämpöisiä eli syötäviä.

      Hyvin helppoa maapähkinävoileivän tekoa.

    • Anonyymi

      Toimii hyvin karppaajille. Mutta on syötävä koko purkki kerralla. Se isompi purnukka tietenkin. Päälle voi lusikoida hunajaa. Hyvin terveellistä.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      114
      10165
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      4970
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2161
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2038
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1874
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1551
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1382
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      961
    9. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      957
    10. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      932
    Aihe