ostin keväällä Crescent etc 500:n sen suurempia miettimättä. Pyöräilykärpänen iski kuitenkin lujaa ja nyttemin on pyörä osoittautunut hyvinkin alamitoitetuksi. Eniten päänvaivaa tuottaa Aceran etuvaihtaja jonka jatkuva säätäminen saa rauhaa rakastava cyklistin raivon partaalla. Aceran takavaihtaja tuntuu kuitenkin toimivan hyvin niin olisiko järkevää vaihtaa etuvaihtaja esim Deoreksi? Toimivatko tällaiset yhdistelmät ja jos näin pitääkö jotakin muuta vaihtaa myös?
etuvaihtajan vaihto
elin otsassa
2606
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Aceran etuvaihtaja toimii ihan yhtä hyvin kuin takavaihtaja, jos kun perussäädöt ovat asiantuntevasti säädetty. Deore ei ole toiminnaltaan sen kummoisempi, että siihen kannattaa alkaa vaihtamaan !
Eli kärrään fillarin taas korjaajalle, omat taidot kun eivät enää riitä. Etuvaihtaja siirtää pienimmällä rattaalle aina joskus kun sitä sattuu huvittamaan.
Minkäköhän tasoisesta vaihdesarjasta puhutaan jos haluaisin sen pitävän säädöt pidempään kuin kuukauden kerrallaan? Lenkkiä tulee n. 1,5 h päivässä työ- ja kauppamatkat.