mäkiharjoittelu

juppase juu

Viime kesänä otin harjoituksiin mäkiharjoittelun. Huomasin ,että mäkiharjoittelu vie minulla pitkän matkan kestävyyttä. Eli syke nousee jostain syystä nopeammin pitkillä matkoilla. Ennen mäkiharjoituksien aloittamista syke pysyi kestävyys harjoituksen aikana 140 aika mukavasti. Vai voisiko tässä olla syynä rasittuminen.

4

2866

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pim-pim

      Mäkiharjoittelu on juoksijan voimatreeniä, jolla hankitaan parempaa voimaa kovavauhtiseen juoksuun. Mäkien ei pitäisi olla liian jyrkkiä, jos juoksija ei ole kokenut. Syy sykkeiden nousuun rauhallisessa juoksussa on luultavasti heikko aerobinen kunto, rasittunut elimistö tai muu vastaava. Harjoittelu anaerobisen kynnyksen yläpuolella laskee hieman peruskestävyyttä, mutta vaikutus on melko marginaalinen.

      • juppase juu

        Se voi olla että harjoitukset oli liian rankkoja. Sillä mäen kokonaispituus on noin 1km edes takaisin ja jyrkkyyttäkin siitä löytyy. Täytyy pikkasen ottaa lepoa harjoituksista ja jatkaa sitten kun tuntuu hyvältä :)


    • exjuoksija-valmentaja

      Mäkitreenit voidaan jakaa eri harjoitustarkoituksen perusteella useaan osa-alueeseen mm. a) ylämäkivedot / pikavoima harjoitteet (käsittäen lyhyet ylämäkivedot (pitkillä palautuksilla) n. 70-90m toistot, jotka eivät ole anaeroobisia harjoitteita) b) pitkäkestoinen voima eli pidemmät ylmäkivedot eli toistot, josta tulee anaerobinen harjoitus c) alamäkivetojen tarkoituksena on tiheämmän askelrytmin ajaminen aivoihin sekä askeleen liikkuvuuden ja pituuden lisääminen. Mutta väärin tehtynä alamäkivedoilla on päinvastainen merkitys liikkuvuuteen. Pitkiä alamäkivetoja en suosittele ja alamäen pitäisi olla loiva sekä normaalisti juostava kun niissä tehdään vetoharjoituksia. Alamäkivetoja on hyvä tehdä valmistavalla, kilpailukaudella ja kesäkaudella oikein mitoitettuna ja RENNOSTI. Muista myös lantiotyöskentely eli lantion asento HIEMAN korostetusti eteen työnnettynä juostessa alamäkivetoja. Alamäkivedoista ei ole järkeä tehdä pitkäkestoisia. Olen käyttänyt perusnopeusharjoitteissa alamäkivetoja kilpailukaudella yhdessä lyhyiden ylämäkivetojen kanssa. Tarkoitus on ollut voimaominaisuuksien ylläpitäminen myös kilpailukaudella.

      Esimerkkivetosarja, jota käytin (kun juoksin silloin 1.09.27 puolimaratonin) eli tein 6*ylämäkivetoja noin 85 m pitkiä rennosti juossen usean minutin palautuksella. Sitten noin 100 m alamäkivetoja 9 kertaa ylämäkivetojen päälle ja nekin alamäkivedot pitkillä palautuksilla. Mahdutin kyseisen harjoituksen noin 2 kpl 10 päivän hajoitusjaksoon. Kevään jälkeen aloitin vähäisemmistä vetomääristä. Eli jokaisen kannattaa sopeuttaa nämäkin harjoituksensa omaan tasoonsa sopiviksi.

      Joskus on ihan terveellistä "röörien" aukaisemiseksi tehdä sellainen harjoitus jossa juokset esim. 6 kertaa vaikka noin 300m pitkän ylämäen ylös ja hölkäten alas. Mutta pitkien ylämäkiharjotteiden käyttäminen harjoitteina on varsin moninainen asia enkä lähde kommentoimaan sen enempää.

      ps. Kannattaa muistaa, että mäkivetoihin kannattaa elimistö tai lihaksisto sopeuttaa pikkuhiljaa esim. lisäämällä asteittain määrää sekä laatua. Tarkoitan nyt lähinnä lyhytkestoisia mäkivetoja. Toinen kommentti, että yleensä nopeusharjoituksissa kestävyysjuoksijat eivät malta pitää tarpeeksi pitkiä palautustaukoja. Myös yksi virhe kestävyysjuoksijoiden nopeusharjoittelua leimaa, että he eivät tee tarpeeksi renotuttaen itseänsä juostessa, mikä varsinkin alamäkiharjoitteissa on varsin tärkeätä juosta rennosti.

      • exjuoksija-valmentaja

        Jos teet nopeusharjotteita mäkivetoina niin se ei syö kestävyystasoasi vaan päinvastoin. Aloittaessasi uudentyyppiset harjoittelut ne saattavat tuntua hieman oudoilta alkuksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      74
      3397
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      75
      3127
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      3002
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      66
      2671
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2182
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      61
      1739
    7. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      25
      1707
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1705
    9. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1679
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      60
      1628
    Aihe