mäkiharjoittelu

juppase juu

Viime kesänä otin harjoituksiin mäkiharjoittelun. Huomasin ,että mäkiharjoittelu vie minulla pitkän matkan kestävyyttä. Eli syke nousee jostain syystä nopeammin pitkillä matkoilla. Ennen mäkiharjoituksien aloittamista syke pysyi kestävyys harjoituksen aikana 140 aika mukavasti. Vai voisiko tässä olla syynä rasittuminen.

4

2852

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pim-pim

      Mäkiharjoittelu on juoksijan voimatreeniä, jolla hankitaan parempaa voimaa kovavauhtiseen juoksuun. Mäkien ei pitäisi olla liian jyrkkiä, jos juoksija ei ole kokenut. Syy sykkeiden nousuun rauhallisessa juoksussa on luultavasti heikko aerobinen kunto, rasittunut elimistö tai muu vastaava. Harjoittelu anaerobisen kynnyksen yläpuolella laskee hieman peruskestävyyttä, mutta vaikutus on melko marginaalinen.

      • juppase juu

        Se voi olla että harjoitukset oli liian rankkoja. Sillä mäen kokonaispituus on noin 1km edes takaisin ja jyrkkyyttäkin siitä löytyy. Täytyy pikkasen ottaa lepoa harjoituksista ja jatkaa sitten kun tuntuu hyvältä :)


    • exjuoksija-valmentaja

      Mäkitreenit voidaan jakaa eri harjoitustarkoituksen perusteella useaan osa-alueeseen mm. a) ylämäkivedot / pikavoima harjoitteet (käsittäen lyhyet ylämäkivedot (pitkillä palautuksilla) n. 70-90m toistot, jotka eivät ole anaeroobisia harjoitteita) b) pitkäkestoinen voima eli pidemmät ylmäkivedot eli toistot, josta tulee anaerobinen harjoitus c) alamäkivetojen tarkoituksena on tiheämmän askelrytmin ajaminen aivoihin sekä askeleen liikkuvuuden ja pituuden lisääminen. Mutta väärin tehtynä alamäkivedoilla on päinvastainen merkitys liikkuvuuteen. Pitkiä alamäkivetoja en suosittele ja alamäen pitäisi olla loiva sekä normaalisti juostava kun niissä tehdään vetoharjoituksia. Alamäkivetoja on hyvä tehdä valmistavalla, kilpailukaudella ja kesäkaudella oikein mitoitettuna ja RENNOSTI. Muista myös lantiotyöskentely eli lantion asento HIEMAN korostetusti eteen työnnettynä juostessa alamäkivetoja. Alamäkivedoista ei ole järkeä tehdä pitkäkestoisia. Olen käyttänyt perusnopeusharjoitteissa alamäkivetoja kilpailukaudella yhdessä lyhyiden ylämäkivetojen kanssa. Tarkoitus on ollut voimaominaisuuksien ylläpitäminen myös kilpailukaudella.

      Esimerkkivetosarja, jota käytin (kun juoksin silloin 1.09.27 puolimaratonin) eli tein 6*ylämäkivetoja noin 85 m pitkiä rennosti juossen usean minutin palautuksella. Sitten noin 100 m alamäkivetoja 9 kertaa ylämäkivetojen päälle ja nekin alamäkivedot pitkillä palautuksilla. Mahdutin kyseisen harjoituksen noin 2 kpl 10 päivän hajoitusjaksoon. Kevään jälkeen aloitin vähäisemmistä vetomääristä. Eli jokaisen kannattaa sopeuttaa nämäkin harjoituksensa omaan tasoonsa sopiviksi.

      Joskus on ihan terveellistä "röörien" aukaisemiseksi tehdä sellainen harjoitus jossa juokset esim. 6 kertaa vaikka noin 300m pitkän ylämäen ylös ja hölkäten alas. Mutta pitkien ylämäkiharjotteiden käyttäminen harjoitteina on varsin moninainen asia enkä lähde kommentoimaan sen enempää.

      ps. Kannattaa muistaa, että mäkivetoihin kannattaa elimistö tai lihaksisto sopeuttaa pikkuhiljaa esim. lisäämällä asteittain määrää sekä laatua. Tarkoitan nyt lähinnä lyhytkestoisia mäkivetoja. Toinen kommentti, että yleensä nopeusharjoituksissa kestävyysjuoksijat eivät malta pitää tarpeeksi pitkiä palautustaukoja. Myös yksi virhe kestävyysjuoksijoiden nopeusharjoittelua leimaa, että he eivät tee tarpeeksi renotuttaen itseänsä juostessa, mikä varsinkin alamäkiharjoitteissa on varsin tärkeätä juosta rennosti.

      • exjuoksija-valmentaja

        Jos teet nopeusharjotteita mäkivetoina niin se ei syö kestävyystasoasi vaan päinvastoin. Aloittaessasi uudentyyppiset harjoittelut ne saattavat tuntua hieman oudoilta alkuksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7433
    2. 80
      5018
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4849
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4258
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3048
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2679
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2576
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      48
      2229
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2211
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1840
    Aihe