APUA KIILTÄVÄÄN IHOON???

Nyt on ihon punaisuus kutakuinkin hallinnassa Jane Iredale-meikin ansiosta, mutta yksi ongelma tässä moniongelmaisessa naamassani vielä on; kiiltely. Tuntuu, että puuteria saisi lisäillä suurinpiirtein puolen tunnin välein ja se rassaa. Onko kellään todella TOIMIVAA konstia tähän ongelmaan? En siis tarvi meikkivoide -vinkkejä, koska olen hyvän sellaisen jo löytänyt.
71175
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kun olet tehnyt pohjustuksen hyvin (meikkivoide), niin laita sen päälle kunnon kerros irtopuuteria, pari, kolmekin. Sillä pysyy mattana jo muutaman tunnin. Keskipäivällä, kun iho alkaa kiiltää, niin painele (älä hankaa) iholta liiat rasvat vaiks wc-paperiin, ja lisää sitten jälleen irtopuuteria, pariki kerrosta, jos tarpeen. Ja taas pysyy pitkään mattana.

Irtopuuteri imee kiiltoa itseensä paljon paremmin kuin kivipuuteri. Ja sitä voi tosiaan tupsutella iholle useita kerroksia kerralla, eikä tule liian paklattu - ja sitten tosiaan toistaa päivän aikana kerran, pari.

Lisätehoa tuo mattavoiteet. Itselläni on Almayn skin stays clean -mattavoide, joka on ollut hyvä. Mutta ikävä kyllä, kyseistä sarjaa ei ilmeisesti enää tuoda Suomeen. Osaako joku muu suositella jotain mattavoidetta, jota olisi saatavilla ja joka olisi hyvä? Mutta ei ne mattavoiteetkaan yksin ihmeitä tee, irtopuuteri parantaa niidenkin vaikutusta.

Äänestä

.. onko tämä sinun löytämäsi hyvä meikkivoide juuri Jane Iredale-merkkiä? Olen kuullut kehuja siitä, ja olisinkin kiinnostunut kuulemaan tarkemmin kyseisen tuotteen hinnasta, mistä saa yms. Tai itse asiassa olen lukenut jostakin peitevoiteen olevan hyvä, mutta luulisi ihan meikkivoiteidekin olevan laadukkaita. Mukava jos viitsit vastailla!

Äänestä
  • Ostin ihan kosmetologilta jane iredale peitevoiteen ja puristepohjan (=meikkivoide ja puuteri samassa). AIVAN LOISTAVAA! Tarvii laittaa todella vähän ja tulos on mahtava.. peittää hyvin (siis paljon paremmin kuin mitkää kaupan meikkivoiteet), mutta näyttää silti jopa luonnollisemmalta kuin kaupasta ostetut meikkivoiteet. Sitä siis tarvii TODELLA VÄHÄN.. tulos on helposti liian vahanukkemainen, jos laittaa liikaa. Peitevoiteen levitän ihan sormin ja puristepohjan puuterihuiskulla. Etsi lähin kosmetologi, joka myy tuotetta. Osoitteesta www.estelina.com pitäisi löytyä tietoa myyjistä.

    Hinta peitevoiteella noin 35e (sellainen silmävoidepurkin kokoinen) ja puristepohja noin 68e (tavallisen puuteripurkin kokoinen).

    Äänestä

  • henna kirjoitti:

    Ostin ihan kosmetologilta jane iredale peitevoiteen ja puristepohjan (=meikkivoide ja puuteri samassa). AIVAN LOISTAVAA! Tarvii laittaa todella vähän ja tulos on mahtava.. peittää hyvin (siis paljon paremmin kuin mitkää kaupan meikkivoiteet), mutta näyttää silti jopa luonnollisemmalta kuin kaupasta ostetut meikkivoiteet. Sitä siis tarvii TODELLA VÄHÄN.. tulos on helposti liian vahanukkemainen, jos laittaa liikaa. Peitevoiteen levitän ihan sormin ja puristepohjan puuterihuiskulla. Etsi lähin kosmetologi, joka myy tuotetta. Osoitteesta www.estelina.com pitäisi löytyä tietoa myyjistä.

    Hinta peitevoiteella noin 35e (sellainen silmävoidepurkin kokoinen) ja puristepohja noin 68e (tavallisen puuteripurkin kokoinen).

    Kiitos valaisusta! Kiinnostuin kovasti, vaikka hinta onkin mitä on.. mutta onhan tässä ennenkin tuhlattu suuria summia tähän tarkoitukseen.. Minäpä otan selvää jälleenmyyjistä ja ehkäpä tutustun itsekin kehumiisi tuotteisiin. Kiitos! :)

    Äänestä

nii mullaki kiiltää iho hirveesti ja punottaa et tiiätkö jotain voidetta joka auttais punotukseen??

Äänestä
  • Olen käyttänyt Arbutin -nimistä voidetta couperosa ihoon, mutta ei se ihmeitä tee. Tämä Jane iredale on ihan meikki, jolla saa piiloon punaisuuden. keskustelussa on lisää tuotteesta.

    Saa kertoa, jos keksii jonku muun "lääkkeen" punaisuuteen. Minä olen keksinyt vain peiton.

    Äänestä

puuteripaperit ovat hyviä! imevät rasvan itseensä ja jättämät mattapinnan. ei tarvii lisätä puuterikerroksia joka välissä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Henna kirjoitti:

Nyt on ihon punaisuus kutakuinkin hallinnassa Jane Iredale-meikin ansiosta, mutta yksi ongelma tässä moniongelmaisessa naamassani vielä on; kiiltely. Tuntuu, että puuteria saisi lisäillä suurinpiirtein puolen tunnin välein ja se rassaa. Onko kellään todella TOIMIVAA konstia tähän ongelmaan? En siis tarvi meikkivoide -vinkkejä, koska olen hyvän sellaisen jo löytänyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu