Olen neljän viikon ajan syönyt terveellisesti vähärasvaista ruokaa, ja yhden päivän kalori määrä on ollut n. 1200 kaloria. Tämän lisäksi olen lenkkeillyt noin kolmesti viikossa. Painoni on kuitenkin tippunut vain n. kilon. Kovin turhauttavaa ja epäkannustavaa! Mistä tämä johtuu? Lenkkeilyn ei luulisi kasvattavan lihasmassaa niin, että sen takia vaa'assa ei näy muutoksia. Olen myös syonyt noin kerran viikossa vähän enemmän, eli n. 2000-2500 kaloria, jotta elimistö ei menisi säästöliekille. Kokemuksia? Neuvoja?
Miksi paino junnaa?
jippis
91297
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
tuttua on, liikunnan vaikutusta liioitellaan. itse harrastan rivakkaa sauvakävelyä ja pyöräilyä
6-8 tuntia viikossa, painoon se ei vaikuta mitään ei ainakaan alentavasti. mitä vanhempi on, sitä tiukemmassa läskit istuu. käytän reductilia ja en syö rasvaa enkä sokeria. mitään ei tapahdu. näillä konsteilla paino pysyy samassa eli en liho enkä laihdu. kokeiltu on painonvartijat joka rupesi ällöttämään rahastusmeiningillään, samat temput voi tehdä itse kotonakin ilman rahastusta. on kiinni vaan sisusta. heti kun lopetti pisteiden laskemisen niin lihoin takas laihtumani 10 kg. pisteiden lasku on luonnotonta ja rajoittavaa.
jos laihtuminen loppuu vaikka dietti on ok, kyse on siitä että syöt LIIAN VÄHÄN niin että aineenvaihdunta hidastuu, kokeile esim. joka toinen päivä syödä enemmän, se vauhdittaa laihtumista. monet tekee sen virheen,. että ei syö tarpeeksi ja elimistö menee säästöliekille ja pidättää viimeisetkin rasvat sisällään kun luulee että nälänhätä on tullut. ainakin 1500 kcal pv, välillä yli ja ali.
kun et kerro mitä on sulle terveellinen vähärasvainen ruoka? Kiinnitä huomio hiilihydraattien määrään, sieltä yleensä löytyy apu laihtumiseen.
Olen kuullut hyviä kokemuksia vähähiilihydraattisesta ruokavaliosta, mutta kun en ole vuosiin syönyt punaista lihaa, enkä kanastakaan kauheasti pidä, tuntuu sellainen ruokavalio vähän huonolta vaihtoehdolta minulle. Olen kylläkin yrittänyt välttää turhaa hiilihydraattien syömistä eli esim. pastaa ja perunaa en ole ylenmäärin syönyt. Ruokavalioni on lähiaikoina koostunut mm. seuraavista ruoka-aineista:
-kaurapuuro
-ruispuuro
-salaatit
-vihannekset
-ruisleipä
-maustamaton joghurtti
-heldelmät
-marjat
-kasvisruoat
-kala
Kaloreita olen laskenut tämän sivuston : http://ffp.uku.fi/cgi-bin/energynet03/energyintake.pl laskurilla, joten en usko että olen siinä mielessä syönyt enemmän kuin olen kuvitellut
Puurot, vihannekset, eritoten potut ja porkkana, leivät ja teolliset rasvat. Hän kyllä suosittelee Sinulle punaista lihaa ja kantarelleja(yhdellä T.llä)
pois. Samoin proteiinit ja rasvat.
Melkein kuusi kuukautta olen laihduttanut, tai siis noudattanut uutta elämäntapaani, mutta vieläkään en ymmärrä kehoani tai painoni vaihtelua. Kolmisen viikkoa junnattiin 90 kilossa, sitten lähes yhdessä yössä vaaka kääntyi näyttämään 88 kg. Eikä taustalla ole paastopäivää, oksennustautia tms. vaan ihan sitä samaa mitä aina.
Omituinen on ihmiskeho. Mutta älä luovuta!
Kärsivällisyyttä!
Ihmiskroppa on ihmeellinen kapistus, eikä se toimi
jokaisella samalla tavalla.
Kaverini laihdutti myös pitkään ja vastaavia "tasankoalueita"
oli hänelläkin. Kyllä se taas kohta lähtee laskuun.
En tiedä kuinka paljon sinulla on ylipainoa, mutta
huomioi myös se miten peilikuva muuttuu. Paino ei
kerro kaikkea. Omasta mielestäni saisin painaa vaikka
200kg jos kropan muodot ovat kohdallaan :)
Tseppiä joka tapauksessa!
Oon 174cm/74kg, joten ei mulla hirveesi ylipainoa ole. Siitä, ja lukuisista aikaisemmista laihdutuskokemuksista voi tietenkin johtua se, ettei paino nyt laske (kun eilimistöä rasitettu). Yleensä kuitenkin pitäis alussa lähteä edes nesteet eli pari kiloa vaa'an mukaan, mutta eipä ole tainnut lähteä edes ne. En myöskään ole huomannut ainakaan itse peilikuvassa eroa, kuten en vaatteidenkaan istuvuudessa. Henkisesti on kuitenkin ollut huomattavasti parempi fiilis, kun ei ole mässäily masentanut, ja itsekurin pitäminen tuntuu tosi hyvältä. Eipä siis tämä neljä viikkoa ole aivan hukkaan mennyt. Enkä kyllä vielä aio luovuttaa :)
Tuo on ihan normaali ilmiö minkä takia monet ovat laihduttamisen lopettaneet...kyllä se liikunta vaikuttaa vaikka olisi kyse lenkkeilystä niin lihas massan kiinteyteen,voi olla hyvinkin niin että menee lähemmäksi kaksikin kuukautta että paino tippuu,oletko käyttänyt mittanauhaa esim.reisiin.Ihminen voi pitää painonsa mutta reidet ohenee liikunnasta jotan se nyt käyttöön! Äläkä missään nimessä jätä hiilihydraatteja tai proteiineja pois koska kuitenkin lenkkeilet. jos hiilihydraatteja jätät pois,elimistö alkaa syömään lihaksista hiilihydraatti varastoja ja silloin kuntosi romahtaa huimasti...eli jatka ihmeessä maltilla.tsemppiä