Eikö palkan pitäisi olla tilillä sen päivän aamuna jolloin se on sovittu maksettavaksi? Tänää piti tulla palkka, mut eipä oo viel tullu, vituttaa!! Ja ei oo eka kerta ku palkanmaksu tökkii. Eiks palkanmaksu oo työnantajan tärkein velvoite työntekijää kohtaa? Kohta minäkin voin soveltaa työsopimusta ottamalla "omaa" lomaa ja jättää työt tekemättä!
palkan maksaminen
mie
3763
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eikä pelkästään sen päivän aamuna, vaan sinä päivänä kun se vuorokausi tuoksi sovituksi palkkapäiväksi vaihtuu, sun tilillä pitää näkyä suoritus on klo tasan keskiyöllä. Tämä tarkoittaa sitä, että palkanmaksajan on pitänyt laittaa rahat tulemaan jo muutamia päiviä tuota aikaisemmin.
Mikäli se palkka ei ole työsopimuksessa (toivottavasti kirjallisessa sellaisessa) sovittuna päivänä sinun käytettävissäsi, sulle kuuluu maksaa viivästykorkoa normaalin viivästyskoron verran jokaisesta myöhästyneestä päivästä. Ei kuulu palkanmaksajan saada korkoetuutta siitä, että sinun palkkarahasi makaavat hänen tilillään. Lisäksi viivästyskoron vaatiminen luulis aika nopeasti alkavan saamaan hieman vauhtia tuohon palkanmaksuun. Ainakin itse muistan jostain muinaisesta työpaikastani, kun pomo valitteli, ettei olisi oikein likviditeettiä palkkaa maksamaan, johon totesin vaan, että ei se viivästyminen haittaa sikäli, sillä viivästykorko juoksee myöhästymineestä saatavasta koko ajan. Pomo kait teki jotain laskelmia itekseen, koska palkka tuli sittemmin ajanllaan.
Ei siitä ole mitään lakia, että palkan pitää olla vuorokauden vaihteessa tilillä. Kunhan se on tilillä sen palkkapäivän aikana, niin on ihan oikein maksettu.
irisanouduin töistä, mutta palkan piti tulla normaalisti sovittuna päivänä. nyt on mennyt jo pari viikkoa eikä ole tullut rahaa. en tiedä mistä kautta
pääsisin kyselemään rahoja kun mihinkään firman puhelinnumeroihin ei saa yhteyttä. neuvoja?