mulla sellanen tilanne että.. Raskaudesta jäljellä ylimäärästä 13kg ja tuntuu tulevan lisää kokoajan, aika ei todellakaan riitä urheiluun eikä kuntokaan, asutaan tokassa kerroksessa ja oikeen pahaa tekee nousta rappuset ylös johtuen siitä että taidan polttaa hiukan liikaa.. mutta jos en polta menetän hermoni ja syön..ja syön..ja syön.. ruokailu tottumuksia yritin muuttaa mutta terveellistä ruokaa menee sit ihan järjettömästi ja tulee sellanen olo et kun mä nyt kerran söin terveellistä ruokaa ni voinhan mä jonkun namin vetästä jälkkärix.. Itsekuri on pyöreä nolla.. eli jos muita samas tilantees ni ois kiva kerätä joku porukka ja yrittää yhdessä.. :)
Yritetäänkö yhdessä?? :)
Satu...
5564
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
siis, sinähän poltat vain kaloreita,et suikaan tupakoita?????
lapses ei haluu polttaa"!!!!!!!! imetät ja kasvatat lapses omilleen, si t alat röökaan taas, niinhän????
Pistä se pieni vaunuihin ja käy lenkillä ja syö hiukan vähemmän.
Minäkin laihduti kaikki raskaus kaikki muut liiat kilot pois.
EI SAA olla itsekäs , jos on tehnyt penskan.
On sit myöhemmin aikaa tuhota itsens kun se on omillaan.
Ja PISTE fi
Poika ei ole enää pieni, enkä todellakaan polttanut imettäessäni,ja musta tuntuu että se sais loppu iäkseen naurut jos sitä vaunuihin vielä yrittäisin änkeä.. :)
Oletko nyt ihan varma ettei aikasi riitä liikuntaan, vai onko se vain tekosyy (kuten se ettet voi muka lopettaa tupakanpolttoa)?
Teet itse valinnat elämäsi suhteen. Jos oikeasti haluat laihtua ja kohottaa kuntoa, et voi tehdä sitä millään ihmeellä muuttamatta elintapojasi.
Nyt joko opettelet uusia elintapoja tai opettelet hyväksymään itsesi pulleana savukeuhkona.
voisit nipistää itsellesi aikaa liikuntaan ( = luovut jostain tunnin päivässä esim. TV:n katselemisesta tai muusta), jotta kuntosi kohoaisi ---> esim. juokset sinne toiseen kerrokseen. Jos talossasi muita kerroksia, niin ota tavaksi aamuin illoin kävellä/juosta raput ylimpään kerrokseen ja alas eli 2 x päivässä tämä.
Pikkuhiljaa kunnon kohotessa myös muu elämä kevenee. Lopeta tupakoini esim. jossain ryhmässä tai yksin tai vähennä ainakin minimiin. Kiinnitä myös huomiota ruokavalioosi - jos tekee mieli makeaa niin esim. vatsaystävllisempää on joku "kevyehkö" jugurtti (missä muutama sokeripala jo itsessään ja siksi kohottaa sitä verensokeria) kuin pussillinen karkkia. Juomaksi valitse vaan VETTÄ tai muu vähäkalorinen juoma.
Tällä pääset jo pitkälle - ei elefanttiakaan päivässä syödä. Vesilinja, terveellinen (vähä"sika"rasvainen/öljypohjainen/vähäsuolainen) ruokavalio, makeaa rajoitetusti ja mieluiten luonnonmakeaa esim. marjat/hedelmät. Tupakka pois/minimiin. RAPPUSJUOKSU päivittäin YLÖS/ALAS ym luontoliikunta.
Muutaman viikon/kuukauden kuluttua huomaat, että hermotkin pelaa jo paljon paremmin, kun valitset mielummin iltalenkin luonnossa kuin TVn.
Tsemppiä sinulle! Älä luovuta, jos repsahtelet vaan aloita asiat taas uudestaan ja uudestaan, niin kyllä se kroppa ja mieli sinut viimein palkitsee :)
Edellinen viesti oli varsin hyvä, mutta älä yritä kaikkea yhtäaikaa (laihdutus, tupakoimattomuus....). Pikku hiljaa pienin muutoksin kohti tavoitteita.