kumpi vai kampi?

Olen tässä miettinyt, että kumpikohan on laihtumista ajatellen parempi ratkaisu, pitää kerran viikossa herkkupäivä jolloin vedetään iso annos herkkuja vai syödä herkkuja vähän kerrassaan pitkin viikkoa kun tekee mieli? Siis jos ajatellaan, että herkkujen kokonaismäärä olisi kuitenkin sama.

Nyt kenenkään neropatin ei tarvitse vastata, että jätä herkut kokonaan pois. Tiedän, että se olisi paras vaihtoehto...
3339
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Pitää joka päivä herkku päivä vetää kaikkea mutta paitsi rasvasta tai makiaa. niin paljonko napa vetää.

et sinä kuitestaan liho, ja jos lihotkin niin ei se minua haittaa :)

Äänestä

Molemmat. Siis ei yhtä aikaa ja aina. Jos vaihtaisit sanan "laihduttaminen" elämäntapojen muutokseen, niin se olisi paras. Ja sehän tarkoittaa käytännössä, että joskus sinulla on hillittömät pirskeet kaikkine herkkuineen tiedossa viikonloppuna, ja silloin voit jättää arkiherkut pois, ja joskus taas voit syödä pieniä herkkuja arjen piristeeksi.

Ja herkkujakin kannattaa OSITTAIN yrittää vaihtaa. Jäätelöauton suklaanmakuinen pyjamabanaani-puikko vie hyvin suklaanhimon ja kaloreita siinä on alle 40kcal/kpl jos en ihan pieleen muista. Kotitekoiset ranskikset on minulle usein "krapulapäivän herkku", vaikkakaan noita päiviä ei onneksi paljon ole. Auttaa suolaisen ja rasvaisen himoon pienemmällä haitalla kuin sipsipussillinen.

Mutta jos ajatellaan että valitisisit vaihtoehdostaisi jomman kumman, niin sitten en kyllä tiedä. Se riippuu... en tiedä. Joku fiksumpi saa vastata =)

Äänestä
  • Kiitos. Olipa erittäin hyviä vinkkejä... Ehdottomasti yritän kyllä muuttaa elämäntapojani, mutta kaikki ei käy kädenkäänteessä. Ehkä voisin aloittaa vaihtamalla herkkuja aina vähän kerrassaan kevyempiin vaihtoehtoihin ja jättää vähitellen poiskin. Kertarysäyksellä se ei vaan tunnu onnistuvan.

    Mutta en oikeastaan vieläkään saanut vastausta kysymyksen kumpi olisi parempi: herkkupäivä kerran viikossa vai vähän herkkuja joka päivä? Ehkäpä kenties sopivassa suhteessa molempia. :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hippu kirjoitti:

Olen tässä miettinyt, että kumpikohan on laihtumista ajatellen parempi ratkaisu, pitää kerran viikossa herkkupäivä jolloin vedetään iso annos herkkuja vai syödä herkkuja vähän kerrassaan pitkin viikkoa kun tekee mieli? Siis jos ajatellaan, että herkkujen kokonaismäärä olisi kuitenkin sama.

Nyt kenenkään neropatin ei tarvitse vastata, että jätä herkut kokonaan pois. Tiedän, että se olisi paras vaihtoehto...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu