Tykkään tosi kovasti uikkarista, jossa on toppi ja housut erikseen. Nyt en siis tarkoita mitään bikineihin viittaavaa. Nykyinen uikkarini alkaa valitettavasti olla kulunut, joten osaako joku kertoa mistä Suomessa saisi ko. mallisen uikkarin? Aiemman tilasin Ellokselta joskus vuosia sitten. Urheilukaupoissa en ole törmäillyt juuri kaksiosaisiin.
Kaksiosainen uimapuku naisille
6
2335
Vastaukset
- tuolla
Essenuoton sivuilla on jotain bikiniuikkareita.
- Äksy Ämmä
uimapukuja, kahta eri merkkiä vieläpä. Valikoimista löytyy kaksiosaisiakin. Nämä urheiluasustevalmistajan tekemät kaksiosaiset puvut pysyvät yllä uidessakin, toisin kuin muotiliikkeiden myymät usein pelkästään rantakäyttöön sopivat bikinit.
Urheilukaupoista kannattaa tiedustella näitä malleja: ehkä kauppias ottaa niitä valikoimiin, jos kysyntää riittää.
Monet uintia ja etenkin hyppyjä harrastavat suhtautuvat epäluuloisesti bikineihin, arvellevat niitten putoavan tai valuvan pois paikoiltaan uidessa/hypätessä. Olen testannut yhtä kaksiosaista kilpauimarin pukua, ja kyllä se kohtuullisesti kestää yllä hypätessänikin.- ammattilainen
omistan yhdet kaksiosaset kilpauintiin tarkoitetut uikkarit. olin aluksi erittäin epäluuloinen niiden päälläpysyvyydestä, mutta kyllä vaan taitaa sittenkin päällä jotenkin pysyä.. ;) mutta omani siis ostin intersportista. suuremmista kaupungeista pitäisi ainakin löytyä. alessa oli jotain 40 euroa että aika halvalla lähti. reippaasti vaan urheiluliikkeisiin pyydystämään!
- pettynyt
Itse ostin kesällä adidaksen uikkarit ja petyin kun olimme märskyssä mieheni kanssa hän vihjasi että noista näkyy läpi.Uikkarit ovat siniset ja kun ne kastuvat karvoitus näkyy SELKEÄSTI läpi ja kun toisella kertaa ajelin karvat niin näkyvyys vain parani, huomasin myös miesten katseista.Todella pettynyt en suosi muillekaan!
- etsin myös
Itellä oli noin 10 vuotta käytössä myös tuollaiset ja olen yrittänyt etsiä uusia. Ei ole kovin helppo homma, jos ei satu asumaan jossain helsingissä tms. isossa paikassa ja sielläkin vaikeaa. Netistä varmaan löytyisi, täytyy katsoa tuo essenuotio.
Mutta siis ovat paljon paremmat kuin yksiosainen uikkari, niin paljon helpompi panna päälle, pysyvät hyvin ja jotenkin on vapaanpi tunnekin. Noh, jos on tosi isot rinnat, niin sitten ei ehkä toimi. Suomalaisia uimapukujen ja -tarvikkeiden verkkokauppoja:
http://www.essenuoto.fi/ (Essenuoto, liike Hki/Mäkelänrinne)
http://www.speedoshop.fi/ (Speedo, vähän sekava)
http://www.swimshop.fi/ (useita merkkejä, tosin http://www.swimshop.co.uk/ lienee paremmin varusteltu)
http://www.tyr.fi/ (TYR, muistaakseni sähköpostitilaus, liike Vantaalla)
http://www.uintikauppa.fi/ (Arena muita merkkejä?, liikkeet Hki ja Lahti)
Tietysti uimapukuja voi löytyä myös paikallisista urheiluliikkeistä, ja mikäli jostain löytyy palvelua, heillä todennäköisesti on edustamiensa merkkien kuvastot ja voivat tilata, mikäli koko on tiedossa. (Yleensä löytyy Speedo, mahdollisesti Arena.) Verkkokaupoissa poikkeuksetta käytössä on tuumakoko valmistajan kokotaulukko, jonka avulla koko voidaan yhdistää vastaaviin vartalonmittoihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun694801KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1883745- 1823395
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?763175Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo502899- 251984
- 241921
- 1791724
- 301676
- 431385