Tykkään tosi kovasti uikkarista, jossa on toppi ja housut erikseen. Nyt en siis tarkoita mitään bikineihin viittaavaa. Nykyinen uikkarini alkaa valitettavasti olla kulunut, joten osaako joku kertoa mistä Suomessa saisi ko. mallisen uikkarin? Aiemman tilasin Ellokselta joskus vuosia sitten. Urheilukaupoissa en ole törmäillyt juuri kaksiosaisiin.
Kaksiosainen uimapuku naisille
6
2377
Vastaukset
- tuolla
Essenuoton sivuilla on jotain bikiniuikkareita.
- Äksy Ämmä
uimapukuja, kahta eri merkkiä vieläpä. Valikoimista löytyy kaksiosaisiakin. Nämä urheiluasustevalmistajan tekemät kaksiosaiset puvut pysyvät yllä uidessakin, toisin kuin muotiliikkeiden myymät usein pelkästään rantakäyttöön sopivat bikinit.
Urheilukaupoista kannattaa tiedustella näitä malleja: ehkä kauppias ottaa niitä valikoimiin, jos kysyntää riittää.
Monet uintia ja etenkin hyppyjä harrastavat suhtautuvat epäluuloisesti bikineihin, arvellevat niitten putoavan tai valuvan pois paikoiltaan uidessa/hypätessä. Olen testannut yhtä kaksiosaista kilpauimarin pukua, ja kyllä se kohtuullisesti kestää yllä hypätessänikin.- ammattilainen
omistan yhdet kaksiosaset kilpauintiin tarkoitetut uikkarit. olin aluksi erittäin epäluuloinen niiden päälläpysyvyydestä, mutta kyllä vaan taitaa sittenkin päällä jotenkin pysyä.. ;) mutta omani siis ostin intersportista. suuremmista kaupungeista pitäisi ainakin löytyä. alessa oli jotain 40 euroa että aika halvalla lähti. reippaasti vaan urheiluliikkeisiin pyydystämään!
- pettynyt
Itse ostin kesällä adidaksen uikkarit ja petyin kun olimme märskyssä mieheni kanssa hän vihjasi että noista näkyy läpi.Uikkarit ovat siniset ja kun ne kastuvat karvoitus näkyy SELKEÄSTI läpi ja kun toisella kertaa ajelin karvat niin näkyvyys vain parani, huomasin myös miesten katseista.Todella pettynyt en suosi muillekaan!
- etsin myös
Itellä oli noin 10 vuotta käytössä myös tuollaiset ja olen yrittänyt etsiä uusia. Ei ole kovin helppo homma, jos ei satu asumaan jossain helsingissä tms. isossa paikassa ja sielläkin vaikeaa. Netistä varmaan löytyisi, täytyy katsoa tuo essenuotio.
Mutta siis ovat paljon paremmat kuin yksiosainen uikkari, niin paljon helpompi panna päälle, pysyvät hyvin ja jotenkin on vapaanpi tunnekin. Noh, jos on tosi isot rinnat, niin sitten ei ehkä toimi. Suomalaisia uimapukujen ja -tarvikkeiden verkkokauppoja:
http://www.essenuoto.fi/ (Essenuoto, liike Hki/Mäkelänrinne)
http://www.speedoshop.fi/ (Speedo, vähän sekava)
http://www.swimshop.fi/ (useita merkkejä, tosin http://www.swimshop.co.uk/ lienee paremmin varusteltu)
http://www.tyr.fi/ (TYR, muistaakseni sähköpostitilaus, liike Vantaalla)
http://www.uintikauppa.fi/ (Arena muita merkkejä?, liikkeet Hki ja Lahti)
Tietysti uimapukuja voi löytyä myös paikallisista urheiluliikkeistä, ja mikäli jostain löytyy palvelua, heillä todennäköisesti on edustamiensa merkkien kuvastot ja voivat tilata, mikäli koko on tiedossa. (Yleensä löytyy Speedo, mahdollisesti Arena.) Verkkokaupoissa poikkeuksetta käytössä on tuumakoko valmistajan kokotaulukko, jonka avulla koko voidaan yhdistää vastaaviin vartalonmittoihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain687594Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1253022- 1531864
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha671704Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1241536Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1721482- 1321202
- 78879
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko48822- 53784