Olen ulkopaikkakuntalaisena mutta entisenä torniolaisena seurannut ihmetellen tätä Ikea-huumaa joka on vallannut länsirajan asukkaat. Voiko olla totta, että yksi tavaratalo tuo ratkaisun kaikkiin ongelmiinne siellä rajalla? Suhteellisuuden taju on hämärtynyt. Onko torniolaisten itsetunto todella noin kuralla, että yhtä isoa kauppaa odotetaan kuin messiasta? Älkää olko naurettavia torniolaiset!
Odotetaanko Ikeaa kuin messiasta?
Ihmettelevä
5392
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ja varsinkin kun sen tekee tuossa sävyssä, niinkuin moni täällä, myös sinä, eli korottaa itsensä "fiksummaksi", kuin ne, jotka kyseisestä kauppaketjusta myönteisesti puhuvat. Itsetunnon kanssa asialla ei liene mitään tekemistä... Tai no ehkä sen verran, että tuon tyylin kirjoituksella kohottelet omaa itsetuntoasi.
Ja selvennyksenä sen verran, että minulle koko IKEA on täysin yhdentekevä.
Suomen pääkaupunki on vuonna 2020 Torniossa. Kyll jämpti o nii.
kyllä tuo ikea tuo omat hyvätkin puolet tänne mutta se että osataanko sitä hyödyntää...
vai meinaattakos että ikea ei olisi tavaramerkki joka ei myy? liikojahan ei kannata odottaa...
Aivan totta! Turhanpäiväistä vouhotusta!
Ihmettelen vaan, että eivät torniolaiset päättäjät osanneet neuvotella Ikeaa Tornioon? Tumput suorina katsottiin ja odotettiin H-rantalaisten sinnikkäitä neuvotteluja.
Kannattaisi torniolaisten "päättäjien" ottaa opikseen. Eivät ole saaneet tänne vuosikymmeniin yhtään mitään, hyvä ettei ole vallan tyhjentynyt koko kaupunki. Ostoksillakin on pitänyt Oulussa käydä, kun haluaa muutakin kuin yhden "tavaratalon" valinnanvaraa!
näinkin esittää