Kun minäkin saan 12 miljoonaa

Olen valmis työhön kuin työhön. Mutta tälläisillä palkiolla ei viitsi edes aamulla nousta, saatikka lähtä tekemään toiselle ilmaista työtä.
Voihan olla että minun eläkkeeni nousee 6 euroa sitten vuosien päästä, ja eläkkeistä päättäjät nostavat etunsa palkkansa 50 miljoonaan!
Emmehän ole köyhät katkeria, ihmettelemme vaan mihin noin paljon rahaa saa kulumaan, meillä kun sitä pulmaa ei ole.
2213
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Eihän sitä saakaan, yksi ihminen, ja siinä se rikkaan tragedia piileekin.
Niin paljon ei voi suustaan sisäänsä ahtaa ja toisesta päästä pursottaa ulos, että rahasumma paljon kuluisi. Ei vaikka mitä hanhenmaksapalleroa sinne tunkisi.
Ja vaikka kultaan ja hopeaan itsensä käärisi, niin raja tulee yhdellä ihmisellä vastaan.
Vaate kuin vaate, alastoman kehon suojaamisen tarkoitus tulee halpahallin räteilläkin täytettyä.
Ja vaikka kuinka upean limousiinin pohatta ostaisi ja hänen päätään alkaisi särkeä, niin sitä särkisi.
Samat Buranat elimistöönsä nakkelee Ranta-Reiskakin.
Hienot kulissit eivät kamalasti auta. Upea ei ajan myötä upealta tunnu.
Lähiön vaatimaton keittiö menettelee, kun siihen tottuu.
So what, vaikka marmorisessa porealtaassa rikas lojuisi, niin ei hänen tuntoaisti sen kummempi ole kuin minun, joka kellun yleisen uimahallin vaatimattomassa altaassa.
Nahka kuin nahka, tunto kuin tunto.
Onneksi pohatot ovat elämän ja kuoleman lakien alla niin kuin me työttömätkin.
Ja sekös rikkaita suututtaa, kun rahalla ei voi kuolemaa lahjoa.

Äänestä

Mönkäre sanoi kakkosella eilen, että suurin voittaja on valtio. Valtio saa yli puolet verotuloina. Niillä rahoilla valtio makselee sosiaaliturva, parantaa työttömyytää jne.

Jees!

Minä haluan vilpittömästi toimia Suomen Kansan parhaaksi. Hyvä SDP:n Valtionvarainministeri Heinäluoma: antakaa minullekin optiota ... no tota .. vaikka aluksi viiskyt miljuunia! Maksan veroja sitten taulukon mukaan - heittäkää taulukoksi vaikka se kaikista jyrkin - ei oo väliä. Ja taas valtio nettoaa rutosti.

Lisäksi lupaan törsätä suuren osa alkosta (ei Tallinnasta) ostettuun viinaa ja muuhun kerskakulutukseen.

Se on sitä SDP:n hyvää taloudenhoitoa.

Ja ettei hyvät ohjeet loppuisi kesken: kylmällä ilmalla kannattaa kusta housuihin - tulee heti lämmin eikä vilu kapaja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


palkkaa ja etuja kirjoitti:

Olen valmis työhön kuin työhön. Mutta tälläisillä palkiolla ei viitsi edes aamulla nousta, saatikka lähtä tekemään toiselle ilmaista työtä.
Voihan olla että minun eläkkeeni nousee 6 euroa sitten vuosien päästä, ja eläkkeistä päättäjät nostavat etunsa palkkansa 50 miljoonaan!
Emmehän ole köyhät katkeria, ihmettelemme vaan mihin noin paljon rahaa saa kulumaan, meillä kun sitä pulmaa ei ole.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu