Minua on alkanut vaivata sellainen asia että kun olen alkanut kuunella taas pitkän tauon jälkeen Goatrancea minä olen alkanut nähdä kummallisia unia. Eräässä olin silmin näkijänä kun joku mies raiskasi ja tukehdutti vaimonsa. En ole edes koskaan ajatellut tuollaista. Muutakin kummaaa tosin vähemmän ahdistavaa on tullut viime öinä nähtyä. Sitten ne yöt jolloin en ole kuunnellut kyseistä musiikkia ovat menneet ihan normaalisti.
Onko muilla saman kaltaisia kokemuksia.
Onko muilla saman kaltaisia kokemuksia.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Minä kuuntelen goa-humppaa ja uneni ovat jotain sellaista mistä ei voisi edes uneksia.
Humppaan kumpparit jalassa katsastuasemalla ja tungen villahousujani naapurin Irmelin emättimeen ja samalla huudan yöhön.
tässä on se ettei psyke vaikuta samalla tavoin kuin goa. Taitaa goa olla paljon voimakkaampaa musiikkia kuin olen kuvitellut.
Tää iskee hermoon, vähän ainetta vereen niin jo jytää.
se on jotain sanoinkuvaamatonta kun goa toimii
Se on jotain kaunista kamalaa yhtäaikaa. Jotain kummaa...
"olin silmin näkijänä kun joku mies raiskasi ja tukehdutti vaimonsa. En ole edes koskaan ajatellut tuollaista."
Mitäköhän Freud tähän sanoisi?
goatseen?
..auttaa,meehän iltalenkille,niin ehkäpä nukut paremmin,ja heität pois mielestä nuo jonninjoutavat kouhotukset.
En voi sanoa että olisi samoja kokemuksia, kun en Goaa kuuntele. Pidän silti mahdollisena, että jos tietyllä tavalla herkkä ihminen kuuntelee tietynlaista musaa, siitä voi olla niin sanotusti "huonot vibat". On aika naivia edes väittää ettei musiikilla ole vaikutuksia ihmiseen; totta kai sillä on! Jopa alueella, jossa ne hipit aloittivat tuon Goa -touhun, on kyse juuri oudoista viboista ja tietynlaisesta joukkohysteriasta. Ja vielä päälle tripit, napit ja LSD -matkat, niin titityy. Ei siis mikään ihme, että unet voivat olla väkivaltaisia.
Mutu -tuntumalla olet saattanut kokea jonkun etiäisen, tai musiikki on saanut sussa tietyt ahdistukset liikkeelle. Suosittelen mukavampaa musaa. Maailmassa on niin tarpeeksi kaikenlaista paskaa, ettei niitä tarvitse turhaan uniinsa rahdata.
"...Vaikka Michael ei koskaan ollut opiskellut hindulaisuutta eikä hänellä ollut mitään yhteyksiä hinduihin - kysyin häneltä erityisesti tätä - hänen näkemyksensä Jumalasta, maailmasta ja ihmisen olemassaolosta olivat täsmälleen samat kuin omani minun ollessani joogi. Minusta oli hämmästyttävää havaita, että huumekokemukset olivat valloittaneet hänet hindufilosofialle!
Aloin pohtia asiaa ja rukoilla vakavasti saadakseni selvyyden. Hyvin monilla huumeiden käyttäjillä - joskaan ei toki kaikilla - oli samoja kokemuksia kuin joogeilla; minkä toinen saavutti huumeita käyttämällä, sen toinen saavutti itämaisen mietiskelyn avulla. Opin, että huumeet aiheuttivat tajunnanmuutoksia, jotka olivat samankaltaisia kuin meditaation aiheuttamat. Ne tekivät demoneille mahdolliseksi manipuloida aivojen neuroneja ja luoda kaikenlaisia näennäisesti todellisia kokemuksia, jotka oikeastaan olivat petollisia harhoja.
Samat pahat henget, jotka olivat johtaneet minut yhä syvempään mietiskelyyn saadakseen minusta yliotteen, olivat ilmeisesti huumeliikkeen takana, ja samasta saatanallisesta syystä. Aloin nähdä, että huumeiden, meditaation, vapaan seksen ja nuorisokapinallisuuden takana oli sama pirullinen strategia. Se sai ilmaisunsa hippiliikkeessä, joka juuri niihin aikoihin oli alkamassa, ja ruumiillistui tietyssä musiikissa, esimerkiksi Beatlesien ja Rolling Stonesien. Muistan Rolling Stonesien konsertin, johon kokoontui noin 250 000 kuulijaa Hyde Parkiin juuri sen jälkeen kun Bryan Jones oli kuollut huumeiden yliannostukseen. Kuulijat olivat yhtä huumaantuneita musiikista kuin hasiksesta ja LSD:stä."
Rabindranath R. Maharaj: Gurun kuolema (suomalainen kustantaja Karas-sana), s.162.
no jopas on sulla ongelma. siirrähän sen jytkeen kuunteleminen vaikka päivään/aamuun ja keksi illalle jotain muuta tekemistä. illalla pitäisi nimenomaan rauhoittua, ja goan kuunteleminen ei varmasti ainakaan edesauta sitä. valitse sinne soittimeen jotain muuta musaa ja juo illansuussa vaikka kuppi hyvää teetä niin eiköhän se siitä. ja katsele tv:tä mieluummin. tai lue jotain. tai harrasta seksiä. mutta voiko tästäkään mennä takuuseen, sillä unet riippuvat paljolti myös siitä, mitä asioita ajattelet ennen nukkumaanmenoa..hmmm.. no toivotaan sulle hyviä unia ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ