Onko kukaan ollut tänä vuonna kyseisissä (valtakunnallinen karaokekilpailun) karsinnoissa tai viime vuonna? Mikä on kilpailun taso? Miten mahtaa pieneltä paikkakunnalta päästä jatkoon? Mihin tuomarit kiinnittävät huomiota lauluäänen lisäksi? Kuinka paljon vaikuttaa esiintymistaito, laulajan imago, sanojen ulkoa osaaminen, yleisön mukaan ottaminen ynnä muu? Onko kukaan tietoinen löytyykö biisilistoja netistä, mistä voisi valita ja treenata ennakkooon kaksi laulua jotka esittäisi kyseisissä kilpailuissa? (osaan laulaa, mutta ainahan voi käydä niin ettei omat vakiobiisit ole mukana listoilla). Kaikki vinkit tähtityttöselle, joka yrittää nyt ensimmäistä kertaa lyödä itsensä läpi karsinnasta semifinaaleihin, otetaan nöyrästi vastaan. Ja vinkkejä myös mikä laulu olisi niin kaunis ja koskettava tai vetävä ja upea että se jäisi tuomariston mieliin?
Karaokelegenda2006
Tähtityttönen2006
6720
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
aika tasotonta tuo kisa. ulkonäöllä pääsee jatkoon vaikka ei laulaa osaakaan
Mielenkiintoinen pointti..
Ten Dollars Saloonissa oli tänään yksi osakilpailu moisesta Legenda turneesta. Jatkoo pääsi yllätyksellisesti 6 henkilöä joista yksi ilmoitti jo heti kilpailun jälkeen ettei matkaa semeihin liian pitkän matkan vuoksi.
Mitä itse kilpailun tasoon tuli kuuntelin yhden täyden kierroksen kolmesta ja ainakin itse kyllä erotin hyvät laulajat huonoista vaikken suoranaisesti ollutkaan tuomaristossa. Luulen että tuon shut tasaväkisyyden nimissä useampi pääsi jatkoon ihan senkin vuoksi ettei kuitenkaan kaikki jatkopaikan saaneet aina välttämättä vaivaidu jatkokisoihin sitten ollenkaan.
Itse pongasin 2 hyvää laulajaa niin ääneltään kuin esiintymiseltäänkin taalan kisasta..kummatkin kyllä yllätys yllätys naisia ja shut asiallisen oloisia ja näköisiä, nämä kummatkin pääsivät myöskin jatkoon eikä siis ulkonäöllään vaan laulutaidoillaan. ;)
Tenkun sivuilta löytyy myös muutama räpsykin ko kisasta.
www.tendollars.fi
...kummatkin kyllä yllätys yllätys naisia ja shut asiallisen oloisia ja näköisiä, nämä kummatkin pääsivät...
Mitähän mahdat sitten muualla nähdä, jos ei yleensä asiallisia ja oloisia? On siinä pojulla mestat, missä käy, huh huh.
Heh heh hyvin irrotettu lauseen pätkä...;) Mutta asiasta sen verran että karaokea jonkin verran seuranneena on olemassa hyviä naislaulajia ja myös sellaisia jotka omaavat hyvän ulkonäön mutta laululahjat eivät ole samaa luokkaa... ja he sitten vetävät biisinsä hiukan överiks..;) Nämä edellä mainitut kuuluivat näihin hyviin.
BTW: Näissä karaokebaareissa näkee jos jonkinlaisia naisia..=P
Ei ole helppo kisa, mutta tuomaristo pitäisi olla hiukan yhdensuuntainen. Erikoisuus pätee näissä kisoissa. Olen voittanut yhden tuon firman kisan ja helppoa se ei ollut. Panosta tulkintaan ja esiintymiseen.
olen kanssasi samaa mieltä.... eipä ollu ainakaan lauantaina helsingin mustassa härässä kauhian kova taso....=)