Atooppinen iho ja uurteet

Frida

Mua on vaivannut viime vuodet atooppinen iho eli iho on ollut kuiva ja herkkä. Oon saanut ruokavaliolla ihoa kuntoon, mutta iho on edelleen kuiva ja iho alkaa myös herkästi punoittaa/tulehtuu jos syön sopimatonta ruokaa.

Ongelmani ovat raapimisen takia syntyneet voimakkaat rypyt/uurteet: silmien ympärillä, suun ympärillä, kaulassa, hartia-olkapää-dekoltee-alueella... Suositteletteko kasvonaamioita, mikrohiontaa, kasvohierontaa vai mitä? Otan kaikki vinkit kiitollisena vastaan!

4

966

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • emppu

      mullakin on atoopinen iho ja ihottuman takia tullut ryppyjä tai uurteita silmien ja suun ympärille sekä kaulaan.ruokavalioon en ole koskaan kiinnittänyt sen kummemmin huomiota,kunhan riittävän monipuolisesti tulee syötyä.ihoa pitäisi rasvata kolmasti päivässä ja yöllä käyttää rasvaisempaa yövoidetta.mulla myös iho tulehtuu ja punoittaa tosi helposti.olen niin kiireinen ihminen etten millään muista tai ehdi noudattaa näitä lääkärin antamia hoito-ohjeita.raskauden aikana iho on ollut todella hyvä,ei minkäänlaista ihottumaa tai kuivaa kohtaa.mutta eihän sitä jatkuvasti viitsi raskaanakaan olla.millainen ruokavalio sulla on?jos sitä kokeilisi itsekkin.

      • Sue

        Tassa mainio voide atooppiselle ja herkalle iholle - Sothys, immunisciense fluidi (hinta n. 50euron luokkaa) On muuten viela tosi pitkakestoinen voide!


      • Sorjatar
        Sue kirjoitti:

        Tassa mainio voide atooppiselle ja herkalle iholle - Sothys, immunisciense fluidi (hinta n. 50euron luokkaa) On muuten viela tosi pitkakestoinen voide!

        Kuuluuko Sothys marketin, apteekin vaiko kenties kauneushoitolan tai jonkun muun tuotevalikoimaan?


      • Sue
        Sorjatar kirjoitti:

        Kuuluuko Sothys marketin, apteekin vaiko kenties kauneushoitolan tai jonkun muun tuotevalikoimaan?

        Tota, en tieda kuinka paljon taalla saa "mainostaa", mutta Sothys:in kauneushoitoloita on kylla ympari Suomea. Luulisin etta netista loydat sinua lahinna olevan...

        Poikaystavallani on atooppinen iho ja paatettiin kokeilla kyseista voidetta. Tehosi kuin salamaniskusta!
        Punotus havisi, hilseily loppui kuin seinaan ja nyt ihon kuntoa on yllapidetty talla voiteella :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      85
      7034
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3781
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      44
      3298
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2522
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      2240
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      122
      2182
    7. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      2182
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2109
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1828
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      40
      1709
    Aihe