Minun mieheni on pettänyt minua yli kahden vuoden ajan,usean eri naisen kanssa.Olemme olleet jo yli kymmenen vuotta naimissa,pari lastakin meillä on.Eli kotona kaikki ihan tavallista,rahahuolia tietenkin on,molemmat olemme töissä..mutta miehelläni on aikaa myös näihin toisiin naisiin.Hän on itse myöntänyt osan niistä,osan olen kuullut muuta kautta.Hän ei vain flirttaile vaan ihan käy naimassa ja syömässäkin naisten kanssa.Minä olen tilanteessa aika yksin,osa ystävistäni tietää mieheni seikkailuista..tämä on niin noloa.En tiedä kuinka kauan jaksan ja pitääkö tätä jaksaa?? Seksielämämme on ollut tietenkin kuollutta monen vuoden ajan,ehkä on syytä molemmissakin..en tiedä,aika tyhjä olo on.
Miten siskot jaksatte?
Vaimon irvikuva
9846
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Hae ihmeessä ero ja nopeasti!!!!
Eihän tuommoista kenenkään pidä jaksaa! Ei sitä kukaan kestä. Avioeropaprut vireille.
olen 22v nainen ja äidillä ja isällä oli samankaltainen tilanne joskus ja he olivat yhdessä meidän lasten takia monta vuotta vakka suhde oli ollut jo kauan teloilla.huomasin miten he molemmat kärsivät ja sydämeltäni putosi paino kun he erosivat ja löysivätkin muutaman vuoden päästä uudet kumppanit joiden kanssa ovat edelleenkin.
jos et ole onnellinen ja selvästikin kärsit tuosta tilanteesta niin yritä kerätä jostain voimaa ja heivaa ukko pellolle.yritä kasata uutta elämää ittesi ja lapsiesi takia.
elämää on vielä jäljellä ja jossain on sinua varten monta ihanaa kokemusta ja muistoa vielä.älä luovuta ja alistu!
asiaa puhuit lapsi-kulta...
meillä ei todellakaan ole kuin yksi elämä elettävänämme, jottei vanhana tarvitsisi surra
elämätöntä elämää...
Hankkiudu tuollaisesta paskasta eroon ja vähän äkkiä.
Kärsit aivan turhaan tuollaisen idiootin vuoksi.
Siis kenenkään ei missään tapauksessa pidä tuollaista jaksaa.
Ja turhaan mietit onko sinussa syytä vai ei. Ehkäpä se seksielämä on kuollut, kun äijä on alkanut ravaamaan vieraissa. Älä nyt missään tapauksessa ala syyllistämään itseäsi ja miettimään, että tässä pitäisi kestää vaikka sitten lasten takia.
Kyllä hekin tuosta pidemmän päälle kärsivät.
Monoa vaan ja äkkiä.
vain jättää kaikkea taakseen.Onhan hän minun aviomieheni,yhdessä olemme naimisiin menneet ja yhdessä luvanneet elää,niin hyvinä ja huonoina aikoina.Lisäksi on nämä yhteiset lapset ja heillä vielä muutama vuosi aikuisuuteen,lapset rakastavat isää..niinkuin minäkin tavallaan.En taloudellisistakaan syistä voi erota,meillä paljon velkaa..eikä minulla varaa uuteen asuntoon.
Olemme tilanteesta joskus puhuneet,mutta mies ei halua eroa..lasten takia olemme yhdessä.En varmaan ole ainut nainen tällaisessa tilanteessa.Miten toiset vaimot jaksatte elää näin?Minä olen jaksanut nyt kaksi vuotta,enkä tiedä jaksanko enää vuottakaan vaikka pakkohan se olisi.Minulla ei ole oikein muutakaan kuin tämä koti..ja tietysti työ.Ja itsehän olen miehen valinnut,en silloin tiennyt mitä vuodet tuovat tullessaan..Tietysti olisi kiva kuulla mitä miehen mielessä liikkuu,jos elää näin?Rakkaudesta vaimoon kukaan ei voi elää näin..
Joo, ei tietenkään ole helppoa useammankin vuoden ja yhteisten lasten jälkeen.
On huomattavasti helpompaa heitellä neuvoja takavasemmalta asiaan, joka ei mitenkään liity omaan elämään.
Olen seurannut tuollaista tarinaa muutama vuosi sitten sivusta ja jaksoin ihmettelemästä päästyänikin ihmetellä miksi nainen ei jättänyt miestään.
Heilläkin on kaksi lasta ja useampi vuosi takana. Nainen aivan samoin selitti, että ei voi koska lapsilla pitää olla isä. Ei tehonnut vaikka yrittin selittää, että eihän se isä lakkaa olemasta vaikka samana katon alla ette asuisikaan.
Isännän tyttöystävä jopa yhtenä päivänä ilmaantui perheen kotiin. Vieläkään ei vaimo osannut muuta kuin yrittää ymmärtää.
Isäntä muutti jo kerran oma ehtoisesti uuden tyttöystävänäsä luokse, mutta kuten arvata saattaa palasi sieltä takaisin.
Ja taas yritettiin. Meno vaan näytti taas palaavaan samaan uomaan.
En tiedä mistä nainen vihdoin ja viimein sai sen voima, että sai heivattua äijän pihalle.
Nyt, vähän yli vuosi kaiken tuon lopullisen eron jälkeen nainen on alkanut tajuamaan kuinka julmaa henkistä väkivaltaa äijä harrasti kokoajan. Vasta nyt hän on alkanut oivaltamaan, että tämä kaikki ei tosiaankaan ollut hänen syytään. Ja tosiaankin, äijä ei todellakaan eroa halunnut.
Tuntematta lähemmin tarinaasi, se kuitenkin kuulostaa huolestuttavan samalta kuin tuo mitä itse näin. En pysty käsittämään nyt, enkä kai koskaan miksi naiset (tai miehet ?) sietävät tälläistä tilannetta.
Ja en kyllä henkilökohtaisesti pysty ymmärtämään myöskään mitä miesten mielessä liikkuu, kun tälläistä tekevät.
Huolestuttavimpia ovat nuo mietteesi, että kun itse olet ukkosi valinnut niin tässä ollaan eikä muuta voida.
Ihmiset muuttuvat, joten älä vain ala syyllistämään itseäsi missään vaiheessa.
Minun on vähän vaikea ymmärtää, että lupaus yhdessä elämisestä huonoina aikoina tarkoittaa, että sinun pitäisi sietää miehesi juoksemista vieraissa.
Nuo taloudelliset seikat ja lapset valitettavasti ovat ne, jotka asiasta tekevät äärettömän vaikean.
Jälleen voin helposti heitellä, että kehoittaisin jokatapauksessa pyrkimään tuosta tilanteesta ulos. Tuskin se on helppo tie, mutta miksi myöskään tuhlata elämäänsä tuollaisessa helvetissäkään. Elämä on liian lyhyt muutenkin.
Tämä on siis tietysti vain ulkopuolisen näkemys puhtaasti kertomiisi asioihin perustuen.
Toivon sinun nyt kuitenkin karistavan turhat syyllisyyden tunteen joita sinulla ei tosiaankaan pitäisi tästä olla, mutta joita ainakin teksteistäsi päätellen hieman alkaa esiintymään.
Älä hyväksy moista käytöstä.....asialle olisi pitänyt loppu aikoja sitten. Mikä tosiaan rakastat miestäsi kaiken tämän jälkeen,aloita taistelu hänestä. Puhuminenhan on kaiken a ja o, vaikka olittekin jutelleet asiasta, yritä puhua edelleen ja kertoa omista tunteista....miltä tuntuu olla petetty.
Sinun pitää saada miehesi rakastumaan uudelleen itseesi ja huomaamaan että olet hänelle kuitenkin rakkain.....Oletan, että itsetuntosi on alhaalla miehesi moisen käytöksen takia...kenellä ei olisi.
Ala panostaa itseesi, huolehdi ulkonäöstäsi pukeudu korostamalla naiseuttasi ja mukana saisi olla ripaus seksikkyyttä. Kokeile pientä flirttiä muiden miesten kanssa miehesi nähden....älä mene kuitenkaan liian pitkälle. Siinä vaiheessa, toivon mukaan, miehesi pitäisi(!) huomata muiden miesten kiinnostus omaan vaimoon ja tajuamaan miltä tuntuu jos oma vaimo pettäisi....Hän joutuis maistamaan omaa "soppaansa" mahdollisesti...Mutta kostaminen samalla mitalla ei tuo ratkaisua, päinvastoin.
Jos sinulla on vielä voimia ja haluat tosiaan miehesi takaisin......seksi on tehokas keino saada miehet puolelleen (eikö vain?) Mikäli sinulla on halut tallella miestäsi kohtaan,
viettele hänet....yllätä hänet, näytä että sinulla on seksikkyyttä vaikka muille jakaa.
Miehet saa yllättävän helposti vieteltyä.....kunhan osaa panostaa oikeisiin asioihin. Ehkä seksin kautta saat mieheesi "otteen" ja saamaan hänet lähellesi. Miehille seksi on tärkeässä roolissa parisuhteessa kuin meillä naisilla. Toivon mukaan seksielämän herättyä eloon, miehesi pystyy ajattelemaan teidän avioliittoa toisella lailla. Silloin kannattaa satsata asioista avoimesti puhumiseen ja taas puhumiseen, sillä meistä kukaan ei ole ajatuksenlukija....kaikessa.
En tiedä onko neuvoistani apua, sillä itse elän avioliitossa, jossa olemme olleet uskollisia yli 20 vuotta. Usein parisuhteessa unohdetaan toinen eikä anneta sitä huomiota tarpeeksi, pienillä huomionosoituksilla saadaa ihmeitä aikaan, sen olen itse kokenut. Naiset keskittyvät liikaa kodin- ja lastenhoitoon unohtaen miehensä. Olen itse tehnyt samoja virheitä aikoinaan ja uskon niin tekevän jokaisen perheenäidin/vaimon.
Toivon sydämestäni Sinulle voimia avioliittosi uudelleen "heräämiseen".....kaikki on mahdollista.
Mikäli miehesi ei edes yritä tulla vastaan, hän ei ole sinun arvoisesi mies. Elämäsi menee hukkaan ja loppulaskuissa lapsetkin kärsivät moisesta elämästä, sillä ethän jaksa olla tasapainoinen äiti heille kovin kauaa. Ero voi olla ainut ratkaisu.....se on hyppy tuntemattomaan, mutta löydät paikkasi tästä maailmasta aivan varmasti. Onnea sinulle!
Vaikka varmasti olosi on hirveä ja mikään ei ehkä kiinnosta, niin jos et pysty miestäsi jättämään niin koita hemmotella itseäsi jotenkin. Sen ei tarvitse olla kalliita kylpylähoitoja jos ei siihen ole varaa, mutta tee jotain mistä nautit. Olet sen arvoinen.
Joka tapauksessa älä anna tuollaisen pa**iaisen lannistaa itsekunnioitustasi, vaan muista miten ihana ihminen olet. Miehesi ei millään tavalla ole arvoisesi, etkä sinä ole syyllinen hänen "seikkailuihinsa". Kyllä asiat vielä kääntyvät parhain päin. Kunnioita itseäsi vaikkei miehesi niin teekään.