Differin-geeli kamalaa! Apua!

Lievä akne.

Hei! Olen kärsinyt lievästä aknesta noin 3 vuotta, ja viimein lähdin lääkärille. Lääkäri määräsi mulle Differin nimistä geeliä, jota pitää laittaa joka ilta. Aloin käyttämään kyseistä geeliä viime keskiviikkona. Tulos: Finnit leuasta hävinneet, ja IHAN JÄRKYTTÄVÄN kuiva iho. Mulla on muuten suht rasvainen, ja herkkä iho, mutta tuo geeli tod. ärsyttää. En voi käyttää sitä enään sillä iho on todella kipeä, kutiseva, hilseilevä, ja miedot puhdistusaineetkin kirvelevät. Olen rasvannut ihoani huolellisesti joka aamu, mutta ei auta! Koulussa on itsetunto ihan nollilla tän kuivan ryppyihon kanssa. Mitä teen? Jatkanko käyttöä?

9

9991

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poopi

      Moi!

      Mulle määrättiin samaa geeliä aknen hoitoon antibioottien lisäks ja mulla oli aluks sama juttu. Käytin geeliä joka ilta muutaman päivän ajan ja iho alko hilseileen eikä meikitkään pysyny. Kosteutin sitte ihoa mahdollisimman kosteuttavilla voiteilla ja ennen kaikkea harvennin Differin geelin käyttöä: nyt en käytä kyseistä geeliä läheskään joka ilta vaan silloin tällöin, koska en halua että ihoni hilseilee. Teen itte silleen että laitan eka tota differin geeliä ja sit päälle kosteusvoidetta, että iho ei kuivuis niin kamalasti..en sitte tiä, et saako ton differin geelin päällä käyttää kosteusvoidetta mut mä ainakin käytän. iho kannattaa rasvata myös illalla :)

      • Lievä akne

        okei kiitos ja kumarrus :)


    • Nanna

      Minulle ihotautilääkäri nimenomaan määräsi niin, että aluksi piti totuttaa iho kyseiseen voiteeseen. Eli ekat pari viikkoa 2-3 kertaa viikossa ja sitten joka toinen ilta ja lopulta joka ilt, jos kestää. Itse käytän 5-6 iltana viikossa, eikä iho ärsyynny tai kuiva. Se aloitsu nimenomaan on tärkeää, elikä rauhallisesti ja maltillisesti.
      Sinuna olisin jonkun aikaa käyttämättä, jotta iho rauhoittuu ja sitten aloittaisin parilla kerralla viikossa, testaten miten iho reagoi.

    • akneen

      Hei,

      Olen kärsinyt aknesta koko ikäni (se oli ehkä vakavanmpi kuin lievä, vaikka ihotautilääkäri lievänä pitikin hyvän hetken vuoksi).

      Differin aiheutti täysin saman reaktion kuin sinulla. Kärsin yli kuukauden kuivasta ihosta (pidin välillä taukoa illan laitossa, koska iho oli niin kipeä ja ärtynyt, mutta jatkoin sinnikkäästi). Toinenkin kuukausi oli vielä tuskaa.

      Puolen vuoden päästä ihoni oli kirkastunut niin paljon, että ilman meikkiä esiintyessäni ihmiset kommentoivat hyvää ihoani. Aknesta vuosia kärsineelle ja kaikkea kokeilleelle tämä on uskomaton asia... Kun kerron joskus ihmisille, että olen kärsinyt aknesta, he eivät edes usko sitä.

      Tuosta on nyt kolmisen vuotta ja Differin on satunnaiskäytössä (n kerran kahdessa viikossa ylläpitoa varten -- ihoni uusiutuu ylettomän nopeasti, joka on osasyy akneen, joten olen hiukan perustapausta hankalampi potilas....).

      Alun hankaluus, kipu ja kiristys on siis vaivan ja kärsimyksen arvoinen. tsemppiä.

      • eik

        Mikä tuon differin ja lekurilla käyntien loppuHINNAKSI tuli about sinulla? Itsekin kyllästynyt ainaisiin finneihin varsinkin selän alueella! Joten lääkärille pitäisi mennä.. :)


    • Kokemusta-on

      Käytä sitä pistemäisinä täplinä pahimpien näppyjen kohdalla. Silloin kuivattaa ne hyvin, muttei rasita muuta ihoa. Muista pitää huoli ruokavaliostasi – ylimääräinen suola, sokeri ja etenkin turha rasva pois: Sipsit, suklaa ja keksit ovat pahimpien joukossa, samoin virvoitusjuomat.

      • turhaaenääneuvoa

        Aloitus v.2005!!!!


    • Apuakaipaavaihminen

      Minulla on vaikea akne ja lääkäri määräsi kyseisen geelin. Aloitan vasta tänään ja nuo kommentit pelottavat. Olen kasvava nuori jolla on muutenkin itsetunto ongelmia. Miten selviän tästä . Mitä jos minulle käy niinkuin teille?! Kauanko kestää ennenkuin helpottaa

    • Anonyymi

      Älkää hyvät ihmiset valitako jos haluatte aknesta eroon jos vähän iho kuivaa kyllä mullakin on pari kuukautta hilseillyt mutta oon tyytyväinen että akne on hävinnyt

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      21
      4559
    2. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      239
      4459
    3. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      39
      4221
    4. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      34
      4025
    5. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      200
      3980
    6. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      26
      3962
    7. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      135
      3623
    8. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      66
      3468
    9. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      20
      2994
    10. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      27
      2961
    Aihe