elikkä siis olen ihastunut mieheen jonka kanssa tunnetaan yhteisten kavereiden kautta. mutta miten saada mies ihastumaan minuun ilman että hän huomaa minun tunteita..en siis halua iskeä tai yrittää häntä, vaan toisinpäin.. tässä tilanteessa on vielä tällä hetkellä muitakin osapuolia, joten kaikki on hankalaa..ollaan me tekstailtu muutaman kerran, mutta ihan vaa kaveripohjalta..
olisko mitään jippoja, millä saisin hänet huomaamaan minut muunakin ku kaverina?? ja miten mä otan sen selville ku tiedän että hänelle olisi iso kynnys näyttää kiinnostustaan, jos semmosta on??
toivottavasti joku ymmärsi..tää on hankalaa..
olisko mitään jippoja, millä saisin hänet huomaamaan minut muunakin ku kaverina?? ja miten mä otan sen selville ku tiedän että hänelle olisi iso kynnys näyttää kiinnostustaan, jos semmosta on??
toivottavasti joku ymmärsi..tää on hankalaa..
Vastaukset 8
Vanhimmat
En millään haluaisi olla pessimistinen asian suhteen, mutta kun tuo ihastuminen on ainakin itselläni aika sattumanvaraista (ja sitä tapahtuu harvoin).
Jossain ihmisessä saattaa vain olla ominaisuus, joka erityisesti miellyttää. Yleisesti ottaen voisi kuitenkin sanoa, että ne ihmiset, jotka uskaltavat esiintyä omana itsenään ja vaikuttavat vilpittömiltä mielipiteissään ovat jo omalta kannaltani katsoen aina kiinnostavimpia myös ihmissuhdemielessä.
juu minäki oon tämän miehen kanssa käyny aika avoimia keskusteluja.oon koko ajan ollu täysin oma itteni, paitsi etten oo näyttäny tunteitani.. mutta kun nämä meidän keskustelut ovat keskittyneet lähinnä tämän miehen naisasioihin, minä oon tavallaan toiminu parisuhdeterapeuttina.. tää mies on siitä mulle kiitollinen ja on sanonut, kuinka helppoa mun kans on jutella kaikista asioista.. tää on vaan jäänyt jumimaan tähän tilanteeseen..itse en voi oikein ottaa häneen yhteyttä, mutta koko ajan odotan kuulevani hänestä..
niin siis ettei tulisi väärinkäsityksiä, tämä mies ei ole varattu. hän vaan on kiinnostunut toisesta, vaikka tiedostaakin jutun olevan toivoton..
oletkohan sinäkään sitten ihan oikea terapoimaan tätä ihastustasi jos itse olet vähän niinkuin mieheen kallellaan. siis kuinka manipuloiva osaat olla? ihanko jo on toivoton tämä hänen ihastumisensa toiseen?
ihmissuhteissa pitäisi kait olla rehellinen..jos kundi tietäsi sisäisen myllerryksesi niin kyselisiköhän enää mielipidettäsi. arvaas!
voin vain kuvitella kuinka hyvää tarkoittavia ja vilpittömiä nämä sinun ohjeesi ovat..
mulle muutes soitti kerran hullu akka joka esitti mun avekille parasta kaveria ja arvaas mitä?
sen mielestä mä en ollu ollenkaan tarpeeksi hyvä mun puolisolle..
kun mieheni kanssa asiaa selviteltiin paljastui tämä tosi kaverin koko sairas mieli koko karmeudessaan. oli olevinaan niin sympaattinen ja emppattinenkin..järjesteli toisaalla meidän eroa ja toisaalla toivoi kaikkea hyvää!
miehet saattaa olla typerän oloisia mutta ei niitäkään nyt ihan sarvista viedä, ainakaan kuka vaan. toivottavasti tämä hänen "toivoton mielekiinnonkohteensa" paljastaa sinut ja pimeät kuvitelmasi. miksi leikkiä bestistä jos on muita väreitä ilmassa, siis yksipuolisia sinun puoleltasi? eikö kukaan tykkää susta sillee???
olen voinut antaakin tilanteesta semmosen kuvan, mitä keittiöpsykologi kommentoi. voi olla etten ole oikea henkilö "auttamaan" tätä miestä ihmissuhdeasioissa, mutta missään vaiheessa en ole tästä toisesta naisesta pahaa sanaa sanonu.mies on ite kertonut ettei heidän jutustaan voi tulla mitään koska kommunikointi ei oikein pelaa..olen vaan antanut "neuvoja", miten saada suhteet toimimaan. siis tyyliin että: "sun kannattaa tutustua naiseen ensin kunnolla ennen ku alkaa vakavissaan miettiä suhdetta."
hän ku tuppaa olemaan turhan innokas tavattuaan kivan tytön..ja sit monesti joutuu pettymään.
ja siihen, eikö kukaan tykkää minusta silleen..? kyllä tykkää ja siinä onkin sitten taas yksi syy siihen miksi en voi kertoa suoraan tunteistani. asuin joskus avoliitossa miehen kanssa joka on myös tämän ihastukseni ystävä. meillä vaan monen vuoden jälkeen kaikki hiipui ja päätin muuttaa pois. entinen mieheni rakastaa mua yhä ja olemme kavereita.
niin ja me kaikki neljä osapuolta tunnetaan toisemme, pienellä paikkakunnalla ku asutaan..
melko vaikeeta..ei vaa rohkeus riitä kertomaan ihastukselleni totuutta, se vois satuttaa liian monia. ensin siis pitäis saada selville voiko tää tunne olla molemminpuolista.. mutta miten? ku lojaalisuudestaan kaveriaan(exääni) kohtaan tämä ihastukseni ei varmaan koskaan ole edes ajatellu (uskaltanu?) mua muuna ku kaverina..??
sääntö n:o 1. kavereiden vanhoihin ei kajota
2. etsi tuorettaverta naapuri kylästä, kuullostaa sisäsiittoiselta..
3. katso peiliin rehellisesti, kaikki emppaattisuus katoaa sillä sekunnilla kun tää jäbä antaa sulle vähän siimaa, ehkä se tuntee sut niin hyvin että tietää sun olevan loppupeleissä katala selkään puukottaja
4. kun sua niin kauheesti huolestuttaa tämä sinun ystäviesi toivoton rakkaus, niin kerro toki tälle naisellekkin mistä kiikastaa hemmon kanssa, kun olet niin rehellinen ja kiinnostunut toisten asioista ..mun mielestä epätavallisen kiinnostunut.
vika oli paras, innokas kun kohtaa uuden tytön..ei taida sitte olla innostunu susta. keep on dreeming.
Ajele pillus ja näytä sille se, niin varmaan ihastuu. haha. No ei vaan, anna ajan kulua..Kyllä se ihastuu jos ihastuu. Jos sä et noin muuten ole sen tyyppiä.
loistava ehdotus, hehe heh... niin, kyllä se mies ehdottaa treffejä, jos on kiinnostunut, ellei ole homo ja pitää sinua vain kaverina. näinkin on käynyt.... ei kananta liikaa jäädä roikkumaan, menee hukkaan aika!
olipa taasen kertakaikkisen typerä kommentti. Aina leimataan muka homoksi jos on kiinnostunut vain kaverimielessä. Se ei vissiin millään taida upota naisten takaraivoon että myös miehet voivat pitää joitain naisia pelkästään kaverina!