Mahtaako olla hyvinkin tavallista se, että mies ei saa päätetyksi kumman naisen kanssa jatkaa elämäänsä, ykkösen eli puolisonsa vai kakkosen. Tilaisuuksia on kumpikin hänelle antanut tehdä päätöksensä jo liiankin kauan, ja aina kun mies on toisen luona niin kaipaa toista ja päinvastoin. Ilman jomman kumman naisen ratkaisua tämä ei varmaankaan lopu koskaan. Joskus luin muutaman jutun, jossa tällainen miehen kaipuu takaisin perheen luo oli jatkunut vuosia, ja kun oli tullut takaisin, niin kaipasi taas toisen naisen luo. Onkohan kyse jostain psykologisesta ongelmasta, riippuvuudesta, yksinäisyydenpelosta tms. Ei kai kahta naista voi rakastaa loputtoman kauan, eikä kyse ehkä ole edes rakkaudesta vaan mistä?
Kahden naisen loukku
aidi
31344
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ennen kuin aletaan pohtia, mikä on rakkautta ja mikä ei ole rakkautta, pitäisi rakkaudelle olla selvä määritelmä. Mitä rakkaus on? Minä en tiedä.
Mielestäni ei ole lainkaan mahdoton ajatus, että rakastaa voi useampaa ihmistä kerrallaan. Olen itse ollut pitkässä suhteessa, ja tulenpalava intohimo on muuttunut ystävyydeksi, välittämiseksi ja kiintymykseksi. Ehkä juuri sen vuoksi seksikin vain paranee.
Taannoin olin kuitenkin rakastunut toiseen mieheen, ja tunsin häntä kohtaan suunnatonta seksuaalista vetovoimaa, sielujen sympatiaa, valtavaa yhteenkuuluvuutta. Kyllä, hänenkin kanssa. Aviopuolisoani en kuitenkaan halunnut ryhtyä pettämään, joten kiusausten välttämiseksi yhteydenpito toiseen mieheen oli lopetettava. Kaipaan häntä edelleen.
Rakastan edelleen miestäni, ja hänen kanssaan olen päättänyt elää elämäni. Heikkoina hetkinä sitoutumispäätös painaa vaakakupissa enemmän kuin hetken huuma ja vaihtelevat tunteet. En menisi väittämään, että toista miestä kohtaan tuntemani rakkaus ja intohimo on jotenkin vähäisempää ja vähempiarvoisempaa kuin rakkauteni omaa puolisoani kohtaan. Mielestäni elämäänsä ei voi kuitenkaan rakentaa tunteiden varaan. Mitä siitä tulisi, jos aina vaihdettaisiin puolisoa, kun näköpiiriin ilmaantuu uusi, ihastuttava ihminen.
kun jompikumpi naisista ei tee loppua suhteesta,mies jatkaa entiseen malliin!
jopa yli 10v on ollu kaks naista,mutta mistä tämä johtuu sitä en tiedä,ihmettelen vaan!