Hiihtokausi lähestyy. Torniossa ladut, ainakin keskustan alueella, on aurattu vasta lopputalvesta. Keskustasta hiihtämään ei kai pääse oikein kuin ajamalla autolla Riekkolaan tai Pirkkiöön, joissa jyrkkä maasto ei oikein kaikille sovi.
Olisiko mitenkään mahdollista, aurata latu-uraa Kaupunginlahden tai Näränperän kautta Haaparannan puolelle, missä ainakin sopivaa maastoa löytyy? Ehkä kunnossapitokin olisi kahden kaupugin yhteistyönä halvempaa ja helpompaa.
Olisiko mitenkään mahdollista, aurata latu-uraa Kaupunginlahden tai Näränperän kautta Haaparannan puolelle, missä ainakin sopivaa maastoa löytyy? Ehkä kunnossapitokin olisi kahden kaupugin yhteistyönä halvempaa ja helpompaa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
maasto? Onko siellä edes ollut latuja enää aikoihin? Taidat tarkoittaa Puuluotoa.
Olet oikessa. Kerran kävin siellä suunnalla ja olipahan mahdottoman jyrkkiä mäkiä.Hiihtäjissä on meitä iäkkäämpiä aika moni eikä kunto moiseen maastoon riitä.
Keskustasta pääsee ladulle kuitenkin niin myöhään, että asiaa sopisi joskus pohtia.
Tornion päättäjät eivät ilmeisesti harrasta ns. tavallisia liikuntalajeja, kun ei lenkki/hiihtopaikkoja ole. Viime vuonna hieman latutilanne parari, kun Tanskin ympäri tehtiin latu. Valaistu latu/lenkkipolku pitäisi rakentaa
joka kaupunginosasaan. Me autottomat emme pääse Riekkolaan tai Puuluotoon. Jo vuosia on Torniossa valitettu tästä asiasta, mutta mitään ei tapahdu.
Jäällähän on oikein hyvä hiihtää. Lähellä kaupungias ja eikä ole mäkiäkään.
..keskustastakin ladulle tai paanalle mutta siinä olet oikeassa,että aikaisemmin pitäisi päästä mutta kun ei ole oikein muuta paikkaa kun nuo jääalueet kysyin viime talvena miksi ei vedetä kaupunginlahtea ympäri latuja niin vastaus oli jäät ei kestä ja vettä on jään päällä johon kone jää kiinni ainakin kevät puolella.
Olen kyllä sitä mieltä,että kyllä on parempaan suuntaan menty kun täältä juhannus-saarestakin pääsee jopa puuluotoon asti hyvää paanaa pitkin ja siltä paanalta pääsee myös kirkonmäen ladulle ainoa huono puoli on nuo siltojen alustat ja teiden ylitykset varsinkin keväämmällä.
Pari talvea on hoidettu kyllä aika hyvin noita latuja ja viime talvena jopa Kukkolankoskelle asti ja ruotsin rantaa takaisin ei ole kyllä nousuja mutta ei laskujakaan.