Jos on ollut 500 päivää (n. 1,5 v.) työttömänä on silloin pitkäaikaistyötön ja uuden orjalain mukaan joutuu pakkotöihin. Eikös tuota 500 päivää pysty lykkäämään, jos hakeutuu työkkärin järjestämään koulutukseen vaikkapa paria kuukautta aikaisemmin ennenkuin 500 päivää täyttyy? Onko siis mahdollista mennä johonkin atk-ajokorttikurssille ja saada siitä vielä vähän extraa (=koulutusraha/pv) ja välttyä 500 päivän jälkeiseltä orjatyöltä? Eli tuo 500 päivän jutska siirtyy taas 1,5 v. päähän atk-kurssin käymisestä...
500 päivän lykkäys
aatu
111176
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Vai laskeeko ne niin että kahden vuoden aikana olet ollut 500pv työttömänä. Silloin ei välttämättä lykkäänny?
500pv on käytännössä n. 2 vuotta.
Itse virutin ko. päiviä 7 vuoden ajalle tekemällä pätkätöitä ja jättämällä korvauksia nostamatta. Taisivat yhden kerran nollautua, en muista!
Ko. menettelyllä tavoitin 'putken' pään.
Koulutukseenkaan ei tarvinnut turvautua.
SItä 500 päivää tarjoillaan ihmisille ettei kulostaisi koko paketti ihan pahalta kun ei astu heti voimaan monien kohdalla. Mutta sitten kun asiasta ei nouse metakka niin lakia voimaan hommattaessa "pari pikkukohtaa viilataan" eli 500 muuttaa 100:ksi päiväksi. Silloin onkin liian myöhäistä.
Vastustakaa orjatyölakia!
Jos menet sille atk-ajokorttikurssille, niin siltä ajalta, jonka olet kurssilla, ei 500 päivää kulu mutta kurssin jälkeen jatkuu taas siitä mitä se oli ennen kurssille menoa. Siis ei siirry 1,5 v päähän vaan sen 2 kk jonka ajokorttikurssi kestää.
Joa olet vuoden työttömänä, joudut/olet oikeutettu ottamaan vastaa työllistämistukitöitä.
En tiedä miten koulutukset vaikuttaa.
500 päivää on ansiosidonnaisen päivärhan maksimi (=2 vuotta).
...nyt sitten maistuu työkkärin pilipalikoulutuskin, kun 'orjatyö' uhkaa. Heh, laki taitaakin olla onnistunut, kun ihmisiin tulee vähän vipinää!
Noniin. Tulipa tämäkin nyt selväksi. On se vaan jännää miten mediassa kaunistelevat työttömyystilannetta, kun osa ihmisistä on muka "koulutuksessa" ja silti sillä ei ole vaikutusta tuohon orjalakiin.
Luulis, että osallistumalla kurssille työtön olisi aktiivinen, eikä tarvisi heti osasllistua pakottavaan aktivointiohjelmaan (=orjahommaan).
se on siin.
Kurssithan on eräs vaihtoehto. Tyypillinen kurssihan on pari kuukautta koulutusta ja 8 kuukautta työharjoittelua.
Tuo uusi laki siis edelleen kieltää järkevän koulutuksen työttömyyskorvauksia nostaen, mutta kaikenlainen huuhaa-kurssitus, "työharjoittelu" tai "kuntouttava työ" on sallittua.
Mikä se on se uusi orjalaki joka tulee voimaan?
Ennen oli vuosi työtön: ja olet pitkäaikaistyötön ja joudut/saat ottaa vastaan työllistämistukihommia.
Mikä muuttuu?
tulee 500 työttömyyspäivän jälkeen pakolliseksi ilman palkkaa - eli töitä pitää tehdä työmarkkinatuen suuruisella korvauksella tai saa kerjätä elantonsa sossun luukulta.