kortisonipiikki

Klemmari

Onko jollain kokemuksia kantapäähan laitetusta piikistä?Itselleni laitettiin pari päivää sitten ja kantapää on vieläkin tosi kipeä ja arka, lähinnä piikin jäljiltä. Onko mitään käsitystä kuinka pian kipu lähtee? Lääkäri sanoi 3 päivää, itse en olisi ihan niin varma että niin nopeasti toipuu...

(Oli muuten hirvein kokemus ikinä)

3

3421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta

      työn puolesta tiedän että saattaa olla viikon pari kipeä. kannattaa muuten levätä vähintään kaksi viikkoa, siis ei juoksua eikä mielellään kävelyäkään enempää kuin mitä on pakko.

      jotkut ohjeet sanovat että 24-48 tuntia lepoa ja toiset suosittelevat 2 viikon lepoa. mun kokemuksen perusteella sanoisin että kannattaa todellakin levätä tuo kaksi viikkoa, niin kivun uusimisen todennäköisyys pienenee huomattavasti.

      • huolestunut-73

        Kävin eilen lääkärillä kipeän kantapääni johdosta taas kerran ja siihen pistettiin kortisonipiikki. Samalla käynnillä kyselin hepatiittirokotuksista Thaimaan matkaa varten. Lääkäri patistikin terveydenhoitajan puheille saman tien ja sain ensimmäisen piikkini A- ja B-hepatiittia vastaan eli se on kolmivaiheinen rokotus. Miesystäväni oli myös käynyt tänään rokotuttamassa itsensä ja häneltä oli kysytty että onko hän saanut kortisonia vähään aikaan? Miksi tuota asiaa oli kysytty? Onko nämä rokotukset ja kortisoni jotenki yhdessä käytettyinä sellaisia että ne kumoaisivat toistensa vaikutuksen vai mistä oli kyse? JOudunko uusimaan rokotukseni ensimmäisen vaiheen vai onko huoleni turha?


    • parani

      Itse sain kantapäähän kolme piikkiä muutaman viikon välein. Vielä kolmannenkin piikin jälkeen luupiikki vaivasi,mutta pikkuhiljaa sitten parani.Joka piikin jälkeen oli arka muutaman päivän.Nyt ollut monta vuotta oireeton, vaikka liikun nykyään enemmän, kuin takavuosina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6084
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4792
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      98
      3055
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      28
      2863
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2125
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1516
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1067
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      86
      1039
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      126
      981
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe