Kun akateemisesta koulutuksesta, työkokemuksesta ja kovasta hakemisesta huolimatta duunia ei tunnu löytyvän, olen alkanut vakavasti miettiä heittäytymistä kokonaan laillisen yhteiskunnan ulkopuolelle.
Suunnittelemalla ja toteuttamalla keikat huolellisesti, on hyvät mahdollisuudet olla jäämättä lainkaan kiinni. Ja jo yhdellä kunnon varastontyhjennyskeikalla voisi hyvinkin rahoittaa elämänsä useiksi kuukausiksi eteenpäin.
Vankilakaan ei pahemmin pelota, koska sittenpähän yhteiskunnalta saa ilmaiseksi ainakin lämpimän asunnon ja tervellisen ruoan. Lomatkin pyörivät ja linnassa on hyvät harrastusmahdollisuudet punttisaleineen, kirjastoineen ja opiskelumahdollisuuksineen.
Sitä paitsi, rahapulassa elävän syrjäytetyn työttömän "vapaus" ei ole vapautta, vaan vankeutta sekin...
Työttömästä rikolliseksi...
12
1169
Vastaukset
- Mies..
Nyt olen kuitenkin kunnon uraputkessa, mutta vähän nuorempana ajattelin käyväni räiskäisemässä katkaistulla haulikolla pankin kattoon, jotta pääsisin lusimaan. Yhteiskunta todellakin voi syrjäyttää, vaikka tekisit kaikkesi!
Onneksi nyt pyyhkii minulla todella hyvin, toivottavasti kohta sinullakin. - särmä ilman suuntaa
Jos kykyjä on kansankiihotukseen niin kannattaa alkaa rähisemään. Rähisijöiden pomot aina palkitaan ja siten katkaistaan liikkeeltä siivet.
Tiedän että minä en ole kyvykäs kuin surkeaan väkivaltaan omin käsin. Viime veckoslutenina uhkailinkin puukolla ravintolajonossa etuilijoita-en kylläkään vetänyt esiin mutta mukana oli.
Jonkinlaiseen vastikkeelliseen pornoviritykseen olisi mahdollisuuksia, ehkä. Helsingin yössä törmää usein rikkaisiin naisiin. Josko panisin kulkuseni likoon tälle saralle. Ei liene kovin paheksuttavaa rikollisuutta. - pois rikkailta
Rikkaat ei luovu omaisuudestaan kuin väkisin.
On siis otettava.
Hyvänä mallina on ruotsissa tehdyt rahakuljetusryöstöt ja lentokenttä ryöstöt.
Kovaa toimintaa ja väkivaltaa - kuin elokuvista -ja se toimii !
Pelkoa perseeseen kapitalistille, niin se nukkuu huonosti ja alkaa antaa almuja köyhille kun pelkää ! - maisteri X
Sama tilanne, samat ajatukset. Juopoksikaan ei välittäisi ryhtyä. Pitäisikö meidän kaikkien tavata ja perustaa liiga?
- joukolla
Onneksi on meitä, joita ei kiinnosta itsensä tuhoaminen vaikka kaljalla tai muulla viihteellä...
Miksi työttömälle ainoa ulospääsy olisi joku kurjistuminen.
Ei muuta, kuin ylpeenä ryöstämään niiltä joilla on jo liikaa !
Joukkovoima toimii !
Kauhaua ja terroria voi muutaa rahaksi hyvin joukolla! - VTM
joukolla kirjoitti:
Onneksi on meitä, joita ei kiinnosta itsensä tuhoaminen vaikka kaljalla tai muulla viihteellä...
Miksi työttömälle ainoa ulospääsy olisi joku kurjistuminen.
Ei muuta, kuin ylpeenä ryöstämään niiltä joilla on jo liikaa !
Joukkovoima toimii !
Kauhaua ja terroria voi muutaa rahaksi hyvin joukolla!Jos suomalaiset eivät olisi nynnyjä hallintoalamaisia, vaan protestoisivat rajusti maan surkeaa työllisyydenhoitoa, suuntaa olisi pakko muuttaa.
Niin kauan kun ihmiset suostuvat painumaan niin kyykkyyn kun hallitus määrää, ei parannusta ole näköpiirissä.
Puheet tulevasta työvoimapulasta ovat hölynpölyä, jolla pyritään pitämään ihmiset rauhallisina, ja perustelemaan se, ettei ongelmalle tarvitse tehdä enää mitään. - maisteri x
VTM kirjoitti:
Jos suomalaiset eivät olisi nynnyjä hallintoalamaisia, vaan protestoisivat rajusti maan surkeaa työllisyydenhoitoa, suuntaa olisi pakko muuttaa.
Niin kauan kun ihmiset suostuvat painumaan niin kyykkyyn kun hallitus määrää, ei parannusta ole näköpiirissä.
Puheet tulevasta työvoimapulasta ovat hölynpölyä, jolla pyritään pitämään ihmiset rauhallisina, ja perustelemaan se, ettei ongelmalle tarvitse tehdä enää mitään.Mietin tänään, miten kalliiksi yhteiskunnalle oikeasti tulissi, jos minä ja vaikkapa tuhat muuta ryhtyisimme rikollisiksi. Kun koulutetut, älykkäät ihmiset suunnittelisivat ja toteuttaisivat rikoksia asenteella mitään menetettävää ei ole, seuraisi paljon omaisuuden vaihtoa.
Puhumattakaan, jos muutama kymmenenkin ryhtyisi suorastaa terroriin tai poliittisiin murhiin. Puistattavaa! Minä en ainakaan uskaltaisi säätää orjatyölakeja ja liikkua kaupungilla muina miehinä.
- maisterai Y
Pimeä työ. Minulla olisi mahdollisuus tehdä, mutta en uskalla, koska pelkään, että kela saa tietää ja menee korvaukset pitkäksi ajaksi ja tulee vielä petossyyte ja sakot. Olen miettinyt myös mieshuoraksi ryhtymistä. Myös palkkamurhaajaksi, mutta ei ole asetta, pitäisi käyttää puukkoa, patukkaa tai nuoraa. Olen miettinyt myös parin vittumaisen näköisen päättäjän kohtaloa.
- Priest
Breaking the Law. Antaa mennä.
- Hijaccer
On tullu kokeiltua, pisemmän päälle alkaa vituttaan ja sit on älytön sotku selvitettävänä et sekin rupee vituttaan... mut hei, älkää lannistuko! Aina kannattaa yrittää!
Yhteiskunta ei suinkaan ole mikään ikuisesti muuttumattomana pysyvä entiteetti. Tällä hetkellä rikoslaki on rangaistuksien suhteen lepsumpi kuin koskaan aikaisemmin. Tämä ei johdu siitä, että yhteiskunnan lakien säätäjät pelkäisivät kostoa kansalaisten taholta mikäli menisivät säätämään ankarampia rangaistuksia rikoksista.
Yksinkertaisesti hyvinvointivaltiossa ilmenevä rikollisuus ei ole ollut millään tavalla uhka yhteiskuntajärjestykselle, vaan pääsääntöisesti se on ollut uhka saman pahvilaatikon jakaville tenukepeille. mistä syystä myös rangaistusasteikot on voitu pitää lievinä.
Mikäli yhteiskunnan yksilöiden varallisuutta aletaan omavaltaisesti, laittomasti ja väkivalloin suuremmassa määrin jakaa uudelleen, ei yhteiskunta yleensä niele sellaista purematta. Lait ja rangaistukset muuttuvat tarpeen mukaan hyvinkin nopeasti.
Mikäli yhteiskunta ei puutu mainittuun väkivaltaiseen varallisuuden uusjakoon, reagoivat siihen ne, joilta omaisuutta ollaan väkivalloin viemässä. Tällöin yksilöt järjestäytyvät omaisuuksiaan puolustaviksi yhteisöiksi, mikä toimii vastapainona omaisuutta väkivaltaisesti vievälle yhteisölle. Uusjaon lopputulos riippuu pitkälti kummankin järjestäytyneen tahon voimasuhteista.
Sata vuotta sitten tapahtuneen väkivaltaisen uusjakoyrityksen lopputuloksena mitattiin monelle tontti joukkohaudasta. Kenties se tontti oli kaiken sen yrittämisen arvoinen.- RaiskausMaaSuomi
Raiskaus landiassa kannattaa elää kela lomilla, naida lapsia.
Helpot halvat sexi lomat! Suomessa !!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1761989Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361705Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81332Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241155Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591153Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151020- 60933
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57922