4 kiloa pois?

mitennnn?

hei! on tässä päässyt paino hieman nousemaan, mutta ajattelin että nyt se loppuu. haluaisin n. 4 kiloa pois ja ajattelin että onko hyvä viikko tahti jos laihduttaa puoli kiloa viikossa?
mitään ihme/pikadiettejä en kaipaa, vaan ihan pysyviä tuloksia. salille minulla ei ole varaa joten voiko esim. vatsalihaksia harjoittaa kotona tehokkaasti, mitkä olisivat parhaita liikkeitä ja monta niitä tulisi päivässä tehdä?
onko 1200-1300 kcal sopivasti päivässä?
yleensä syön tuon 1200 yhtenä lämpimänäruokana, marjoina, vihanneksina ym. mutta sen päälle lähes joka päivä suklaata ja karkkia. joten jos jättäsin nuo suklaat ja karkit pois ja alkaisin harrastaa liikuntaa, niin tuleeko tuloksia?
mikä olisi hyvä liikunta laji, juoksu?
monta kilometriä pitäisi päivässä juosta?
en ole kovin hyvä kuntoinen mutta siinähän se kuntokin kasvaisi?

3

656

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Quieto868

      Neljä kiloa lähtee jättämällä herkut pois, makean himoon suosittelen sinkki-tabletteja ja light-mehutiivistettä. (Itse hyväksi havainnut..)

      Aloita kävelemällä reippaita lenkkejä, vaikka 3 km päivässä ja kunnon kasvaessa voit alkaa hölkkäillä siltä tuntuessa.

      Älä rasita lihaksiasi liikaa, etteivät ne kipeydy. Se tekee päivittäisestä liikkumisesta epämiellyttävää ja homma loppuu alkutekijöihinsä.

      Tsemppiä!

    • tintti

      Tohtori Tolosen kuidut auttaa ja terveellisiä ja tosiaan lisää liikuntaa pikkuhiljaa ja vatsalihasliikkeet hyviä.Käy googlesta hakemassa koti jumppaohjeet

    • ...

      En osaa kaikkeen vastata, mutta jotakin...

      Kävelemisessä ja juoksemisessa ei ole eroa kalorien kulutuksen kannalta, mikäli lenkkeilty matka on vain muutamia kilometrejä. Eli jos käyt kolmen kilometrin lenkillä on sama juoksetko vai käveletkö. Mikäli olet huonokuntoinen niin kävely on mukavampaa. Juoksemisen aloittamisessa ehdoton toveri on sykemittari, jolloin voit seurata juoksemistasi, ettet rasita itseäsi liikaa, aja piippuun ja unohda harrastusta samantien. Rento hölkkä 150 sykkeellä on tehokasta kaikinpuolin ja siinä opit juoksemisen taidon ja nauttimaan liikkumisesta. Yleensä suositellaan, että lenkin tulisi olla yli 45 minuutin mittainen, siinä ajassa juoksee vähintään kuusi kilometriä.

      Vatsalihas liikkeistä paras on istumaannousu. Vatsalihasten voimistuessa myös jalkojen nosto selinmakuulla on tehokas. Parasta vatsalihaksille kuitenkin on kun olet niistä tietoinen koko ajan, eli pidät lihakset pienessä jännityksessä koko ajan, painat napaasi kohti selkärankaa. Tunnustele vähän väliä löydätkö sisuksistasi vielä vain syvempiä vatsalihaksia, ryhtisikin paranee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2074
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1733
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1412
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      1213
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1203
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1048
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      962
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      961
    Aihe